هومن جعفری - طنزنویس

 


1. چند روزی منتظر بودیم عزاداری تمام شود، یک‌چیزی برای نماینده مردم خمینی‌شهر بنویسیم بلکه این جگرمان خنک شود!

همان‌طور که قطعاً مستحضرید سید محمدجواد ابطحی، نماینده مردم خمینی‌شهر ضمن نگارش نامه‌ای بلندبالا به رئیس سازمان بهزیستی کشور، از وی خواست به خاطر رسانه‌ای شدن این خبر از سوی رئیس اورژانس اجتماعی کشور، نسبت به برکناری این مسئول اقدام کند!

ایشان در یک نامه چند بندی، ایراداتی به اطلاع‌رسانی این ماجرا گرفته‌اند که بند رابعاً یا چهارمش خیلی معروف شد! ایشان دربند چهارم این نامه نوشته‌اند: رابعاً معلوم نیست انگیزه عامل یا عاملین در صورت صحت ماجرا چه بوده است!

احتمالاً معنای این سؤال یعنی اگر ماجرای تجاوز گروهی به یک دختربچه 5 ساله صحت داشته باشد، باید انگیزه متجاوزین را بررسی کنیم شاید حقی داشته باشند. شاید برای تجاوز به یک بچه خردسال یک بهانه قانونی داشته باشند! مثلاً شاید فریب این بچه را خورده باشند! امکان دارد اصلاً ماجرا تجاوز نباشد و بچه پنج‌ساله تحت تأثیر ماهواره و تلگرام خودش این چند مرد بی‌گناه را وادار کرده باشد که یک گناهی مرتکب شوند!

ببخشید که این سطرها را نوشتیم ولی واقعاً اینکه انگیزه چند نفر از تجاوز گروهی به یک بچه برای نماینده سؤال ایجاد کرده حالمان بد شد! به یک بچه تجاوز شده بعد استاد دنبال انگیزه می‌گردد؟ برای تجاوز کردن چه انگیزه‌ای وجود دارد جز لذت بردن جنسی؟ مثلاً این چند نفر متجاوز مرتکب این فعل حرام شده‌اند که وضع اقتصاد کشور بهتر شود؟ تحریم‌ها را بردارند؟ ترامپ به خودش بگوید این متجاوزین به خودشان رحم نمی‌کنند، چه بلایی سر من می‌آورند؟ با هر بهانه و انگیزه‌ای مگر حکم تجاوز برمی‌گردد؟ واقعاً این نماینده مجلس مردم را چه چیز فرض کرده؟ واقعاً در مغز آدم باید چه فعل‌وانفعالاتی صورت بگیرد که چنین سؤالی در ذهنش ایجاد شود؟ برفرض این ماجرا جنبه دزدی طلایی را داشته که شاید همراه بچه بوده! آیا اگر مشخص شود که آقایان متجاوز اول می‌خواستند دزدی کنند و بعد تصمیم گرفتند یک تجاوز ملویی هم انجام بدهند، قصه فرق می‌کند؟

باور کنید چند روز بود منتظر نوشتن این مطلب بودم! نمی‌نوشتم سرطان می‌گرفتم!

2. خبر آمده که بقایی شش روز مرخصی بین‌ترم گرفته و رفته منزل برای استراحت! این هم شنیده‌شده که قاضی مرتضوی هم ظاهراً برای شب‌های احیا بیرون آمده! فعلاً هم مرخصی گرفتن جفتشان تکذیب نشده! از طریق همین ستون برای هر دو آرزوی مرخصی هاش خوشی راداریم. برای آقای بقایی مرخصی‌ای پر از آبگوشت و دیزی و کله‌پاچه را آرزومندیم. برای آقای مرتضوی هم‌آرزو داریم که ...بماند!

3. اعلام‌شده که بیش از ۳ هزار زندانی مهریه در کشور داریم که ۷۹۸ تن از زندانیان به خاطر بدهی مهریه بالاتر از ۲۰۰ سکه در زندان هستند بااین‌حال هنوز زندانیانی داریم که به خاطر کمتر از ده سکه در زندان هستند.

پیشنهاد می‌کنیم زندانیانی که به خاطر مهریه بالاتر از دویست سکه در زندان هستند، مهریه این ده سکه‌ای‌ها را هم تقبل کنند که بندگان خدا آزاد شوند! آب که از سر شما گذشته! چه دویست سکه، چه بیش از دویست سکه، چه بیش از دویست سکه به‌اضافه ده سکه! بعد هم بهتر نیست دولت خودش یک وامی به این ده سکه‌ای بدهد و بیرونشان کند؟ خود دولت باید ماهی نیم تا یک سکه خرج زندانشان را بدهد! صرف نمی‌کند که!

4. به‌سلامتی و میمنتی و مبارکی  بوئینگ اعلام کرد به ایران هواپیما نمی‌دهد! آقای آخوندی وسط مراسم تحویل هواپیما چه کسی را عین کوآلا بغل کرده بود ول هم نمی‌کرد؟

5. آقای پوتین فرموده‌اند که کریمه را به اوکراین پس نمی‌دهند! ما از طریق همین ستون عرض می‌کنیم این پوتینی که ما می‌شناسیم سوریه را هم به‌جایی پس نمی‌دهد! نه به خود سوریه نه به ما! کلاً یکجایی که نشست. دیگر بلند شدن ندارد!

6. مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان کرمان گفت: شهر کرمان در فروردین‌ماه فقط یک روز هوای پاک داشته، در اردیبهشت روز پاکی نداشته و در خردادماه نیز بیشتر روزهای آن تاکنون به لحاظ شاخص‌های کیفی در مرحله ناسالم قرار داشته است.

واقعاً از مردم کرمان ناسپاس‌تر نداریم! یک روز هوای خوب داشتید و بازهم غر می‌زنید؟ نشنیدید که شاعر فرموده شکر نعمت نعمتت افزون کند، کفر نعمت از کفت بیرون کند؟ پیشنهاد می‌کنیم مردم کرمان همان یک روز را هم جشن بگیرند که معلوم نیست دوباره کی سر مسئولان خالی شود و هوای این شهر را تمیز نگه‌دارند!

ما هشدارهای لازم را به کرمانی‌ها دادیم.