• لینک کوتاه
 • کد خبر: 68948

  ۵ علامت مهم دارد که به شما نشان می دهد وقت عوض کردن مسواک تان سررسیده است.

  به گزارش پارس به نقل از سیب سبز، لازم نیست هر بار که بیمار می شوید مسواک تان را در سطل آشغال بیندازید و یک مسواک دیگر بردارید. تحقیق جدیدی که در انجمن علمی کودکان در واشنگتن انجام شده، می گوید مسواک زدن وقتی گلودردهای میکروبی دارید، باعث نمی شود مسواک میکروب ها را به خود بگیرد. در تحقیق دیگری که در تگزاس انجام شد ۵۴ مسواک توسط افرادی که بیشتر آنها گلودرد داشتند استفاده و بعد مورد آزمایش قرار گرفت. از بین آنها میکروب فقط روی یک مسواک پیدا شد. این تحقیقات نشان می دهد که مسواک شما بعد از استفاده هنگام بیماری به احتمال زیاد سالم باقی می ماند اما موارد دیگری است که شما باید در آن با مسواک خود خداحافظی کنید. حتماً مسواک تان را در این ۵ مورد کنار بگذارید:

  ۱. اگر در یک ظرف در بسته بوده

  اگر مسواک شما بیشتر از ۲۴ ساعت در پلاستیک یا ظرف دربسته دیگری قرار داشت باید آن را دور بیندازید. اگر دقت کرده باشید روکش های برس مسواک سوراخ هایی دارند که هوا بتواند از آنها جریان پیدا کند اما پلاستیک چنین ویژگی ای ندارد. همان طور که می دانید باکتری ها در محیط مرطوب رشد می کنند و شما معمولاً در سفر وقت آن را ندارید که بگذارید مسواک تان در هوای بیرون کاملاً خشک شود و بعد آن را بسته بندی کنید. در نتیجه محیط مرطوب مناسب برای رشد قارچ و باکتری فراهم می شود. بهترین جا برای نگهداری از مسواک تان در سفر همان کاورهای سوراخ دار است که به هوا اجازه چرخش می دهد و جلوی رشد قارچ ها را می گیرد. به علاوه شما می توانید برای جلوگیری از رشد قارچ ها هر چند وقت یک بار مسواک تان را در ماشین ظرفشویی بشویید.

  ۲. موهایش نرم شده اند

  موهای برس مسواک بعد از مدتی استفاده نرم می شوند و خاصیت تمیزکنندگی آن کم می شود. حتماً شما هم بر اثر استفاده از مسواک نو متوجه تفاوت آن با مسواک کهنه قدیمی خود شده اید. این مدت زمان بسته به جنس و کیفیت مسواک متفاوت است. مدام مسواک خود را بررسی کنید. هر وقت دیدید رنگ برس عوض شده یا سفتی خود را از دست داده لازم است آن را عوض کنید. این گونه مسواک ها را لازم نیست دور بیندازید بلکه می توانید آنها را برای شانه کردن ابرو کنار بگذارید.

  ۳. اگر آن را جایی انداختید

  منظور ما هر جایی است. اگر مسواک از دست تان در دستشویی، روی زمین یا هر جای دیگری افتاد باید حتماً آن را عوض کنید. ما معمولاً مسواک را در آلوده ترین جای خانه نگه می داریم؛ دستشویی. مسواک شما می تواند در همان چند ثانیه ای که روی زمین افتاده باکتری ها را به خودش بگیرد. البته در این حالت لازم نیست مسواک خود را به طور کامل دور بیندازید. آن را به دندان نزنید اما برای مصارف دیگر مثل تمیز کردن شیرآلات و… می توانید از آن استفاده کنید.

  ۴. اگر دست شخص دیگری به آن خورد

  اولین آموزه ما در کودکی این است که مسواک فرد دیگری استفاده نکنیم. این موضوع به دلیل آن است که باکتری های بدن هر فرد با فرد دیگر فرق می کند. شما به باکتری های خاصی مقاوم شده اید و با قرار گرفتن در معرض باکتری های فرد دیگر ممکن است بیمار شوید. این موضوع به اینکه چقدر به آن فرد نزدیک هستید مربوط نمی شود. باکتری های بدن شما حتی با باکتری های بدن همسرتان هم متفاوت است. در صورتی که حتی یک بار مسواک شما به اشتباه توسط فرد دیگری استفاده شد، آن را دور بیندازید و یک مسواک جدید برای خود بخرید.

  ۵. اگر سه ماهه شد

  یک عضو آکادمی دندانپزشکی آمریکا می گوید از هر مسواک می توانید حداکثر سه ماه استفاده کنید، بنابراین اگر سه ماه از خرید مسواک تان گذشته، بهتر است آن را کنار گذاشته و مسواک دیگری بردارید. این موضوع به تعداد استفاده شما از مسواک تان بستگی ندارد. ممکن است مسواک شما بر اثر کهنه شدن هم آلوده شود.

  انجمن علمی پلاستیک رشد زمین کودکان واشنگتن مسواک باکتری
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها