به گزارش پارس به نقل از مهر، محمدامین ناظرمظفری افزود: عدم فرآیند تخمیر در تولید چای سبز، موجب حفظ ترکیبات مفید آن می شود.

وی بیان داشت: مصرف میوه و سبزیجات، مواد حاوی آنتی اکسیدان مانند گوجه فرنگی، تغییر روش زندگی، فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی سالم، راهکارهای پیشگیری از ابتلا به سرطان است.

مظفری تاکید کرد: افرادی که دارای سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان هستند، باید برای اطمینان از سلامت خود به طور مرتب به پزشک مراجعه کنند.

وی توصیه کرد در صورت کاهش وزن محسوس، به پزشک مراجعه شود.

فشار خون و توده بدنی ۸۷ مدیر روابط عمومی استان اندازه گیری شد

رئیس مرکز بهداشت شهرستان بویراحمد از سنجش فشار خون و توده بدنی ۸۷ مدیر روابط عمومی در همایش مدیران روابط عمومی های استان، خبر داد.

محمدرضا محمدی، گفت: با توجه به اجرای طرح سنجش فشارخون و تناسب اندام افراد بالای ۳۰ سال، از چهاردهم اردیبهشت ماه در استان، مرکز بهداشت بویراحمد اقدام به راه اندازی پایگاه سنجش فشارخون، قد و وزن در همایش مدیران روابط عمومی استان کرده است.

وی اظهار داشت: با توجه به نقش موثر مدیران روابط عمومی در فرهنگ سازی و اشاعه افکار، این اقدام در ترویج مشارکت کارمندان ادارات استان در طرح سنجش فشارخون تاثیر بسزایی دارد.

تنها مرکز مشاوره زنان آسیب پذیر استان در گچساران، آماده پذیرش مراجعان است

سرپرست شبکه بهداشت و درمان گچساران، گفت: تنها مرکز مشاوره زنان آسیب پذیر استان در گچساران، آماده پذیرش مراجعان است.

ستار اسدپور افزود: در این مرکز زنان مبتلا به اعتیاد، زنان مبتلا به بیماری های ایدز و هپاتبت، همسران زندانیان و زنانی که شوهرانشان مبتلا به ایدز و هپاتیت هستند، پذیرش ani و مورد مشاوره قرار می گیرند.

وی اظهار داشت: مراجعان به مرکز مشاوره زنان آسیب پذیر پس از پذیرش، مورد آزمایش های تشخیصی قرار گرفته و آموزش های مربوط به کنترل و پیشگیری از ایدز و هپاتیت به آنان ارائه می شود.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان گچساران، ادامه داد: در صورت تشخیص ابتلای افراد تحت پوشش به بیماری ایدز یا هپاتیت، پزشکان مرکز اقدامات درمانی را آغاز می کنند.

اسدپور اضافه کرد: از دیگر خدمات مرکز مشاوره زنان آسیب پذیر استان، انجام تست رایگان پاپ اسمیر به صورت دوره ای از افراد تحت پوشش و خدمات مشاوره و مددکاری است.

پیاده روی پنج بار در هفته قلب را سالم نگه می دارد

طراح بسیج اطلاع رسانی آموزشی قلب سالم یاسوج گفت: با پنج بار پیاده روی در هفته، با شدت متوسط، می توان قلب سالم تر و زندگی طوانی تری داشت.

محسن شمس افزود: در پیاده روی با شدت متوسط، امکان انبساط و انقباض عضلات وجود دارد و فرد دچار کمی تعرق می شود.

وی تاکید کرد: شدت پیاده روی باید به صورتی باشد که فرد دچار اختلال در تنفس نشود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، با بیان اینکه پیاده روی نوعی ورزش هوازی مفید برای سلامت قلب و عروق است، اظهار داشت: بهتر است پیاده روی افراد ۳۰ دقیقه طول کشیده و در هفته مجموعا ۱۵۰ دقیقه پیاده روی کنند.

شمس با توصیه به برنامه ریزی برای پیاده روی، تصریح کرد: انجام این ورزش با کفش و لباس و محل مناسب، موجب اثربخشی بیشتر می شود.

شرکت ۴۰ هزار نفر از مردم استان در طرح سنجش فشارخون و تناسب اندام

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، گفت: تاکنون بیش از ۴۰ هزار نفر از افراد بالای ۳۰ سال استان، در طرح سنجش فشار خون و تناسب اندام مشارکت داشته اند.

رشید غفاری افزود: بر اساس آمارهای به دست آمده، ۲۸۰ هزار نفر از مردم استان، در سنین بالای ۳۰ سال هستند.

وی بیان داشت: دست اندرکاران سلامت استان برای شناسایی مبتلایان به بیماری پرفشاری خون، تا پایان سنجش جمعیت مورد پیش بینی، در مراکز بهداشتی، درمانی شهری و روستایی حضور دارند.

غفاری، اظهار داشت: ۷۰ مرکز بهداشتی، درمانی، ۲۰ پایگاه بهداشتی و ۳۵۰ خانه بهداشت استان در اجرای طرح سنجش رایگان فشارخون، قد و وزن افراد بالای ۳۰ سال استان، همکاری دارند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، تصریح کرد: با توجه به آمار بالای مبتلایان به بیماری فشارخون در استان مشارکت همگانی در اجرای طرح سنجش رایگان فشارخون و شناسایی افراد مبتلا به این بیماری خطرناک، ضروری است.

غفاری اضافه کرد: اطلاعات مربوط به سلامت مراجعه کنندگان، در پرونده سلامت الکترونیکی ثبت و موجب تشکیل بانک اطلاعاتی می شود که امکان برنامه ریزی های بهداشتی را در آینده، تسهیل می کند.

مبتلایان به دیابت نوع۲، چای ترش بخورند

کارشناس مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، گفت: مصرف دم کرده چای ترش بر پرفشاری خون بیماران مبتلا به دیابت نوع دو، موثر است.

راضیه نجات زاده افزود: افرادی که دارای قند، چربی و فشارخون بالا هستند، می توانند یک تا دو نوبت از چای روزانه ی خود را به چای قرمز اختصاص دهند.

وی بیان کرد: دم کرده چای ترش که از گیاه رز چینی تهیه می شود، رقیق وتصفیه کننده خون، کنترل کننده کلسترول خون، اختلالات کبدی، صفرایی و هم چنین آرام بخش است.

این کارشناس مواد غذایی با اشاره به خاصیت خنک کننده قوی این چای، یادآور شد: این نوشیدنی میزان تعرق را افزایش داده، دمای داخلی بدن را کاهش می دهد و برای فصل تابستان، گزینه مناسبی است.

مصرف کنندگان مخدرهای آمفتامین دچار اختلال" شکاک بودن" می شوند

یک کارشناس ارشد روانشناسی بالینی گفت: علاوه بر مشکلات جسمی مانند بیماری های قلبی، عروقی، عوارض روانی آمفتامین ها مانند ابتلا به اختلال شکاک بودن نیز مصرف کنندگان را تهدید می کند.

شهریار اکبری افزود: افسردگی، اضطراب، توهم، هذیان و افکار خودکشی از دیگر عوارض مصرف آمفتامین است.

وی با بیان اینکه مصرف طولانی مدت این ماده موجب انقباض عروق و احساس خارش و سوزن سوزن شدن بدن می شود، اظهار داشت: مصرف کنندگان اغلب فکر می کنند احساس خارش آن ها ناشی از خزیدن حشرات زیر پوست بدن است.

این کارشناس ارشد روانشناسی، ادامه داد: رفتارهایی مانند کودک آزاری و غفلت از کودکان، تمایل به استفاده از چاقو و اسلحه گرم، ناتوانی در احساس لذت، سوء رفتار با خانواده، در اثر مصرف طولانی مدت شیشه در فرد ایجاد می شود.

اکبری مصرف امفتامین را موجب آسیب جدی به مغز دانست و تصریح کرد: در ماه های ابتدایی ترک نیز علایم بالینی آسیب مغز ممکن است باعث ایجاد مشکلات شدید در حافظه، نقص در قضاوت، نوسانات شدید خلق و احساس عدم لذت شود.

این کارشناس ارشد روانشناسی بالینی عنوان کرد: درگیر کردن خانواده در روند درمان، اطمینان از تناسب روش درمان با مسایل فرهنگی و جنسیتی و هم چنین تداوم مراقبت، موجب اثربخشی برنامه های درمانی می شود.

اکبری با تاکید بر لزوم احساس مسئولیت شهروندان در مقابل معضل اعتیاد، یادآور شد: باید بیماران وابسته به آمفتامین برای مراجعه به درمانگاه های ترک اعتیاد، پیروی از برنامه منظم ورزشی، تغذیه مناسب و مراجعه به مشاوران متخصص، تشویق شوند.

دومین دوره آموزش پیشگیری از سرقت اطلاعات رایانه ای برگزار شد

کارشناس حفاظت اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: اعضای هیئت علمی، به همراه جمعی از کارشناسان و کاربران سیستم های رایانه ای دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در دومین دوره آموزش پیشگیری از سرقت اطلاعات رایانه ای، شرکت کردند.

علی حسن احمدی افزود: شرکت کنندگان در این دوره آموزشی، علاوه بر آگاهی از آسیب ها و تهدیدهای فضای مجازی، با راهکارهای پیشگیری از این خطرات آشنا شدند.

وی بیان داشت: این دوره آموزش با هدف آموزش ابزارهای جاسوسی، نرم افزارهای امنیتی، پست الکترونیکی، شناسایی سایت های جعلی، نحوه پشتیبان گیری از اطلاعات، ایجاد رمز کاربری و حفاظت از آن، هم چنین آشنایی با قانون جرایم رایانه ای، برگزار شد.

احمدی افزود: برای شرکت کنندگان در این دوره آموزشی، گواهی صادر می شود.

مادران از دادن بادام زمینی به نوزاد پرهیز کنند

یک کارشناس بهداشت محیط گفت: بادام زمینی، از جمله مواد غذایی مستعد آلودگی به سم" آفلاتوکسین" است که سلامت نوزادان را تهدید می کند.

مرضیه حسینیان افزود: بادام زمینی قبل از برداشت به سم آلوده می شود و پس از محصولات دامی، دارای بالاترین میزان آلودگی است.

وی با بیان اینکه نوزادان مبتلا به سوء تغذیه، بیش از سایر نوزادان در معرض خطر سم موجود در بادام زمینی هستند، تصریح کرد: سم آفلاتوکسین از مهم ترین سموم قارچی است که کبد را بیش از سایر اندام ها مورد هدف قرار می دهد.

حسینیان ادامه داد: آفلاتوکسین موجب آسیب سلول های کبدی و ابتلا به سرطان کبد می شود.

وی بیان داشت: انجیر، پسته، فندق، بادام، گردو، پودر نارگیل و ذرت نیز از جمله مواد غذایی مستعد به آلودگی های سمی هستند.

این کارشناس بهداشت محیط اظهار داشت: مواد غذایی با منشأ دامی مانند جگر، شیر و لبنیات حاصل از دام های مسموم نیز می تواند آلوده به آفلاتوکسین و خطرناک باشند.

حسینیان یادآور شد: دریافت مقادیر اندک آفلاتوکسین در مواد غذایی، سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود.