• لینک کوتاه
 • کد خبر: 33540

  بررسی‌های محققان انگلیسی و آمریکایی نشان می‌دهد به ازای هر قوطی نوشابه شکردار که در روز مصرف شده باشد، فشار خون به‌طور منظم بالاتر می‌رود.

  به گزارش پارس به نقل از ایرنا  بررسی های محققان انگلیسی و آمریکایی نشان می دهد به ازای هر قوطی نوشابه شکردار که در روز مصرف شده باشد، فشار خون به طور منظم بالاتر می رود. داده های مربوط به بیش از ۲هزار و ۵۰۰ نفر نشان می دهد که نوشیدن بیش از ۳۵۵ میلی لیتر آب میوه شکردار یا نوشابه گازدار در روز می تواند توازن فشارخون را به هم بزند.

  دانشمندان معتقدند که شکر زیاد در خون باعث به هم خوردن حالت عادی رگ ها و میزان نمک در بدن می شود. نوشیدنی های رژیمی که با شیرین کننده های مصنوعی شیرین شده باشند، چنین خطری را ندارند. مالکان صنعت نوشابه سازی می گویند که محصولات آنها درصورتی که به اندازه مصرف شوند، خطری ندارند. انجمن قلب آمریکا می گوید که نباید هفته ای بیش از ۳قوطی ۳۵۵ میلی لیتری نوشابه مصرف کرد.

  در این مطالعه در ۴مورد از داوطلبان ۴۰ تا ۵۹ ساله از انگلیس و آمریکا خواسته شد تا آنچه را در ۲۴ ساعت قبل نوشیده بودند، ثبت کنند. همچنین نمونه ادرار آنها گرفته و فشار خونشان اندازه گیری شد. به ازای مصرف هر یک قوطی اضافه نوشابه شکردار در روز، فشار بیشینه داوطلبان ۶/۱ میلی متر جیوه و فشار کمینه آنها ۸ دهم میلی متر جیوه بیشتر بود.

  در مجموع به نظر می رسید کسانی که مقدار زیادی نوشیدنی های شیرین شده با شکر مصرف می کردند، رژیم های غذایی بدتری داشتند و احتمال اضافه وزن آنها بیشتر بود. اما صرف نظر از این مسئله، ارتباط آن با فشار خون حتی پس از احتساب عواملی مثل وزن و قد، قابل توجه بود.

  پروفسور پل الیوت از دانشکده بهداشت عمومی در کالج سلطنتی لندن و نویسنده این مقاله تحقیقی گفت: بسیاری از مردم می دانند که اگر نمک زیادی در رژیم غذایی آنها باشد، احتمال ابتلا به فشار خون بالا بیشتر می شود. به گفته وی نتایج این مطالعه حاکی است که مردم همچنین باید مراقبت میزان مصرف شکر هم باشند.

  فشار خون بالا یک عامل خطرزا برای بیماری قلب و عروق است. خطر حمله قلبی یا سکته مغزی برای کسی که میزان فشار خون او ۵/۱۳ بر ۵/۸ است دو برابر کسی است که فشار خون او ۵/۱۱ بر ۵/۷ است. بنیاد قلب انگلیس در این زمینه اعلام کرده است که برای درک بهتر ارتباط میان شکر و فشار خون به تحقیقات بیشتری نیاز است. ویکتوریا تیلور از کارشناسان این بنیاد گفت که بهترین کار این است که مردم نوشیدنی های شکردار را به مقدار زیاد نخورند زیرا نوشیدن آنها موجب افزایش کالری مصرفی می شود و این امر می تواند به چاقی مفرط که از عوامل عمده بیماری قلبی است، منجر شود.

  انگلیس چاقی رژیم غذایی رژیم های غذایی شکر فشار خون فشار خون بالا قلب لندن نوشابه
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها