• لینک کوتاه
 • کد خبر: 32692

  انتشار مقاله ای در روزنامه دیلی میل با این عنوان کافی بود تا بیماری که به این مشکل دچار شده بود بداند که در ابتلا به این مشکل تنها نیست. کامنت های خوانندگان در سایت این روزنامه نشان می داد که بسیاری از افراد دیگر هم، چنین مشکلی را تجربه کرده اند: «ابتلا به عفونت ویروسی در چشم و تهدید جدی بینایی» ! اما دلیل بروز این مشکل چیست؟ پزشکان به این بیمار گفته اند، ویروسی مسبب این بیمارری است که برخی انواعش علائمی شبیه سرماخوردگی و برخی انواع دیگرش، مشکلات تنفسی را ایجاد می کنند. ادامه ماجرا را از زبان خود بیمار بخوانید و با خواندن نظر دکتر عباس مومن زاده با مشکلاتی که به ظاهر با سرماخوردگی سراغتان می آیند آشنا شوید.

  مدتی بود که در چشم راستم احساس خارش می کردم و به خاطر ورم محتمله چشمم آزرده بودم. از آنجا که می خواستم تمام اصول بهداشتی را رعایت و سلامت چشمم را تضمین کنم، آن را با آب جوشیده سرد شده شستشو می دادم تا تمیز شود. ورم محتمله یک مشکل شایع چشمی است و عبارت ورم محتمله، نام علمی عفونتی در غشاهای مخاطی است. مشکلی که گمان می کردم من هم یکی از مبتلایان آن هستم. با وجود تمام مراقبت هایی که می کردم در روز سوم، شرایط چشمم بدتر شد و از آنجا که هر کسی می داند که ورم محتمله توسط باکتری ها ایجاد می شود. از داروخانه برای چشمم کمی آنتی بیوتیک خریدم. اما در کمال تعجب، با گذشت مدتی دیگر، اوضاع چشمم وخیم تر شد. حس می کردم صابون در چشمم رفته و چشمم هم قرمز شده بود و سفیدی اش به رنگ خون در آمده بود. وقتی که دوباره به کلینیک مراجعه کردم، پزشکم گفت، آنتی بیوتیک به چشمم جوابی نمی دهد و اگر تا ۲۴ ساعت دیگر، بهتر نشدم، باید به یک اورژانس چشم پزشکی مراجعه کنم. اما در روزهای بعد، بیماری چشم من، ورم محتمله « ویروسی» تشخیص داد ه شده بود و بیماری و روش درمان چشمم بسیار متفاوت از آن چیزی بود که پیش از این فکر می کردم. اما انگار من در این بیماری تنها نبودم. متخصصان می گفتند زمستان امسال، درجات متفاوتی از آدنوویروس (گروهی از ویروس ها که سیستم تنفسی را تحت تاثیر قرار می دهند و با خودشان جراحت گلو، دشواری تنفس و سرماخوردگی ساده می آورند) گزارش شده است.

   

  Ÿ شما هم در معرض چنین خطری هستید؟

  بنا به گزارش ها، از هر ۱۰ نفری که با آدنوویروس درگیر می شوند، یک نفر دچار ورم محتمله ویروسی می شود. در حالی که ورم محتمله باکتریایی در چند روز خوب می شود و با آنتی بیوتیک و قطره های چشمی در کمتر از یک هفته قابل درمان است. برای ورم محتمله ویروسی، درمان مسلمی وجود ندارد و ممکن است چند هفته و حتی یک سال به طول بینجامد. این عفونت در مواردی می تواند به قرنیه وارد شود و با ایجاد زخم در قرنیه، برای همیشه شما را نابینا کند. اما آیا واقعاً یک ویروس سرماخوردگی کوری را ایجاد می کند؟ برای آنکه بدانید سرماخوردگی و آنچه گاهی با این بیماری اشتباه گرفته می شود، با بدن ما چه می کند، در ادامه این مطلب با ما باشید.

  سرماخوردگی ما را در معرض چه خطراتی قرار می دهد؟

   

  Ÿ کر می شویم؟

  سرماخوردگی در شرایط عادی نمی تواند شما را کر کند. اما در افرادی که لوزه سوم دارند، یک سرماخوردگی ساده هم می تواند دردسرساز شود. در این بیماری، راه های گوش میانی که از طریق لوله اوساژ به گلو وصل می شوند در اثر سرماخوردگی گرفته می شود. چون سرماخوردگی معمولی و گرفتگی گوش در یک هفته خوب و برطرف می شود. اما در افرادی که لوزه سوم دارند، زمان ابتلا به این مشکل طولانی تر است. گاهی پشت گوش این افراد آب می آورد و شنوایی شان کم می شود. اما این مشکل بعد از درمان بیماری آنها بهتر می شود. اما گاهی هم افرادی که لوزه سوم دارند سهل انگاری می کنند و با مزمن شدن این مشکل در گوش شان، دردسر جدی ای را ایجاد می کنند.

  Ÿ می میریم؟

  آنفولانزا را با سرماخوردگی اشتباه نگیرید! اگر آنفولانزا با برخی از ویروس های نادر ترکیب شود، کشنده است. سرماخوردگی خطر آنفولانزا را ندارد و به همین دلیل هم واکسن سرماخوردگی نداریم. اما آنفولانزا در مواقعی کشنده است. در برخی مواقع ویروس خون را درگیر می کند و گاهی روی کلیه ها و حتی قلب اثر می گذارد. به همین دلیل توصیه می شود بچه های ۶ ماه تا ۲ سال حتماً واکسن آنفولانزا را بزنند و سالخورده ها و افرادی که بیماری های مزمن دارند هم حتماً برای زدن این واکسن اقدام کنند. اما سرماخوردگی بیشتر اوقات با آبریزش و سرفه و تب مختصر همراه است و معمولاً (مگر در شرایط خاص و آلودگی هوا) در ۴ تا ۶ روز خوب می شود. خس خس سینه، سرفه کردن و… از علائم سرماخوردگی ساده است. در حالی که آنفولانزا کاملاً ناگهانی سراغ افرادی می آید که به نظر سالم می رسند. تب ۴۰ درجه و بالاتر، سردرد، چشم درد، قرمز شدن چشم، آبریزش بینی، گلودرد، سرفه، اختلالات گوارشی و افت فشار خون از علائم این بیماری است. اگر بیمار با دیدن این عوامل سراغ درمان نرود و بیشتر از ۳،۴ روز با این مشکل درگیر بماند، ممکن است به عفونت های ریه یا مشکلات دیگر دچار شود.

  Ÿ کور می شویم؟

  سینوزیت انواع مختلفی دارد؛ در یکی از انواع آن استخوان های اتمویید درگیر می شوند و اگر سینوزیت این افراد چرک و عفونت به آنجا نفوذ کند، مشکلاتی برای چشم ایجاد می شود. اگر این مشکلات به سرعت تشخیص داده و معالجه شوند، چشم بیمار با تهدید جدی مواجه نمی شود، زیرا درد شدید و تب، اغلب افراد را از وجود مشکلی آگاه می کند و به آنها برای مشاوره با یک پزشک انگیزه می دهد. اما از آنجا که این عفونت ها ممکن است اطراف یک چشم را درگیر کنند، اگر افراد به موقع برای درمان مراجعه نکنند، ممکن است با آسیب هایی روبرو شوند.

  Ÿ بویایی مان از دست می رود؟

  بعد از سرماخوردگی، ممکن است کسانی که سینوزیت داشته باشند، حس بویایی شان را برای مدتی از دست بدهند. اما از دست دادن حس بویایی برای همیشه، اتفاقی نادر است.

  Ÿ آسم می گیریم؟

  با ابتلا به سرماخوردگی، آلرژی هم در افراد ظاهر می شود اما در اغلب موارد، با درمان این بیماری، نشانه های آلرژی هم از بین می رود. معمولاً افراد تا زمانی که سرماخورده هستند، سرفه و خس خس سینه دارند و بعد از خوب شدن بیماری شان، این نشانه ها هم خوب می شود. اما در افرادی که سابقه خانوادگی آسم و آلرژی را دارند، وضعیت فرق می کند. ۵۰ درصد این افراد تا رسیدن به بلوغ آلرژی شان را هم از دست می دهند، ۲۵ درصد بهبود نسبی پیدا می کنند و ۲۵ درصد دیگر هم با نشانه های آسم وارد بلوغ می شوند. اما حساب این آسم ارثی، از تنگی نفس ژنتیک جداست.

  Ÿ روماتیسم قلبی می گیریم؟

  دلیل ابتلا به روماتیسم قلبی، به هیچ وجه سرماخوردگی نیست. یک میکروب شناخته شده به نام « استرپتوکوک بتا همولیتیک آ» ایجاد می شود. این میکروب آنژین عفونی میکروبی ایجاد می کند و خود به خود خوب می شود اما در برخی از افراد می تواند منجر به روماتیسم قلبی شود. به این دلیل که این عفونت در مواقعی بعد از عفونت های ناحیه گلو ظاهر می شود، افراد گمان می کنند که سرماخوردگی دلیل ابتلا به روماتیسم قلبی است.

   

  سیب سبز/ شماره ۸۷/ نیمه دوم اسفند ماه ۹۱/ صفحه ۳۴

  آلودگی هوا تنفس درمان درمان بیماری ژنتیک سرماخوردگی فشار خون قلب مشکلات ویروس
  از سراسر وب
  پیشنهاد از
  • عمران مردانی
   پاسخ

   سلام وقت بخیر پدرم چن روز پیش بطور ناگهانی یکی از چشم هایش کور شده وقتی به متخصص مراجعه کردیم گفتند بر اثر سرماخوردگی اینجوری شده . آیا امیدی هست خوب شن یا باید بازم به متخصص مراجعه کرد

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها