• لینک کوتاه
 • کد خبر: 32324

  سرعت ضربان قلب مهم است؛ وقتی قلب تان خیلی تند یا کند بزند دچار مشکل می شوید، اما شاید مهمتر از تعداد ضربان های قلب، میزان تغییرات زمان بین هر ضربه است؛ معیاری که می تواند به شما نشان دهد چقدر در معرض بیماری ها هستید

  به گزارش پارس به نقل از سیب سبز:

  با یک شاخص مهم سلامت قلب آشنا شوید: HRV

  احتمالاً در مورد تغییرات ضربان قلب یا HRV چیزی نشنیده اید اما می دانید حالا پزشکان از این اندکس به عنوان یکی از مهمترین معیارهای سلامت صحبت می کنند؟ پزشکان می گویند HRV مهمترین معیار سلامت انسان هاست که چیزی از آن نمی دانند. میزان تغییرات ضربان قلب، به عنوان معیاری برای احتمال ابتلا به بیماری ها و مشکلاتی مثل مشکلات قلبی، افسردگی، اضطراب، دیابت و مشکلات خواب به کار گرفته می شود. مشخص شده که برخی بیماری ها با کاهش دامنه تغییر در ضربان قلب ارتباط دارند و برعکس، کاهش این دامنه می تواند به معنای احتمال بیشتر ابتلا به برخی بیماری ها باشد.

    اهمیت زمان میان ۲ ضربه

  از لحاظ علمی، HRV به مقدار زمان میان ۲ ضربه قلب و تغییرات احتمالی در این زمان اشاره می کند. برای آنکه بهتر متوجه شوید، می توانید به مثال زیر فکر کنید: هر ضربه قلب (یعنی پمپ شدن خون از قلب به تمام بدن) را مشابه یک نت موسیقی بدانید. اینگونه با ضربان قلب یک آهنگ ساخته می شود اما HRV در کیفیت این آهنگ بسیار نقش دارد، زیرا این اندکس است که سرعت موسیقی، سریع شدن یا کندن شدن آن را تعیین می کند. دکتر ماجازاریچ، متخصص قلب در مرکز آموزش لنوکس هیل می گوید: HRV در واقع فاصله بین ۲ ضربان قلب است، برخلاف صداهای قلب نمی توان صدای قلب در این حالت را شنید اما این زمان با واحدی به نام میلی سکند یا هزارم ثانیه اندازه گیری می شود، اگرچه شاید عجیب به نظر برسد اما هر قدر زمان HRV طولانی تر باشد بهتر بوده و نشانگر سلامت است. در واقع می توان اینگونه نتیجه گرفت که تعداد ضربان بالا با فاصله بسیار کم میان ضربان ها بسیار بد است و از آن بدتر این است که قلب نتواند تغییری در ریتم خود رقم بزند. به عبارتی قلب سالم قلبی است که بتواند خیلی سریع سرعت خود را افزایش یا کاهش دهد.

  قلب تان را آماده کنید

  حالا بهتر است روی مسائل کاربردی که به نفع سلامت شماست تمرکز کنید: خبر خوب این است که کنترل HRV کار نسبتاً ساده ای است. دکتر زاریچ در این مورد می گوید: وقتی ورزش می کنید عضلات بدن شما آماده تر و هماهنگ تر می شود و اینگونه تحمل بیشتری در مقابل فشارها و فعالیت ها پیدا می کند؛ قلب شما هم همین گونه است، با ورزش کردن با برنامه و هدف دار می توانید به شیوه های مختلف به قلب تان کمک کنید؛ از جمله اینکه HRV خود را تنظیم کنید.

  پروفسور کنراد ارنست، متخصص فیزیولوژی ورزشی در دانشگاه بات می گوید که تحقیقات او و تیمش نشان داده که انجام روزانه ۳۰ تا ۴۵ دقیقه تمرینات ورزشی با شدت متوسط به شکل پیاده روی یا دوچرخه سواری، بهترین فعالیت ممکن برای افزایش HRV است. اما سایر روش هایی که می توانند به افزایش HRV شما کمک کنند، عبارتند از:

    نفس کشیدنی که عمرتان را زیاد می کند

  ۱. تنفس طولانی و عمیق

  با کاستن از تعداد تنفس و داشتن تنفس عمیق و طولانی، شما می توانید سیستم عصبی خود کارتان را آرام کنید و HRV خودتان را افزایش دهید. بهترین حالت این است که در هر دقیقه ۷ بار عمیق و طولانی نفس بکشید. دکتر روزالبا کورتن، متخصص طب داخلی و محقق در زمینه تنفس می گوید: شاید در آغاز انجام پشت سر هم تنفس های عمیق و طولانی سخت باشد و شما را خسته کند اما مطمئن باشید آرام آرام به آن عادت خواهید کرد و مشکلی نخواهید داشت.

    در ترافیک نمانید

  ۲. از آلودگی هوا دور شوید

  آلودگی هوا می تواند مشکلات زیادی را برای بدن شما رقم بزند؛ برای همین سعی کنید از ماندن در ترافیک و بودن در مناطق بسیار آلوده فرار کنید. اما اگر مجبور به بودن در این محیط ها هستید با اضافه کردن ماهی های روغنی به بدنتان امگا۳ برسانید، زیرا امگا۳ می تواند تا حدودی تاثیرات مخرب آلودگی هوا روی HRV را بکاهد.

  در ظرف پلاستیکی غذا نخورید

  ۳. از سم های شیمیایی دور بمانید

  BPA یک ماده شیمیایی است که اغلب در صنایع پلاستیک به کار گرفته می شود. مطالعات نشان داده افرادی که میزان BPA در خون آنها بالاست، میزان HRV کمی دارند؛ برای همین سعی کنید کمتر با پلاستیک ها سروکار داشته باشید. یکی از راهکارهای مهم در این میان این است که از گرم کردن غذاها در ظروف پلاستیکی یا ریختن غذای داغ در بشقاب ها و ظرف های پلاستیکی خودداری کنید.

  این غذاها فراموش نشود

  ۴. ویتامین بخورید

  افزایش میزان ویتامین ۱۲B در بدن شما به معنای افزایش میزان HRV هم هست. در مطالعه ای در آلمان نشان داده شد افرادی که میزان کمی ۱۲B در بدنشان داشتند، از HRV پایینی هم برخوردار بودند، اما تنها ۳ ماه پس از مصرف مکمل های حاوی ویتامین ۱۲B میزان HRV آنها هم افزایش یافت. با خوردن ماهی، لبنیات و آبمیوه های غنی شده با ویتامین ۱۲B و استفاده از غلات و خوراکی هایی مثل جگر می توانید به بدن خودتان ۱۲B برسانید.

    اعصاب شما در سلامت تان نقش دارد

  برای آنکه متوجه شوید HRV چگونه می تواند کم و زیاد شود، باید ابتدا در مورد سیستم اتونوم یا خودکار عصبی بدن خودتان بدانید.

  اعصاب خودکار بدن دوگانه هستند: شاخه پاراسمپاتیک ضربان قلب را کم می کند و شاخه سمپاتیک سرعت ضربان قلب را بالا می برد.

  اینکه کدام یک از این دو شاخه عمل کنند به میزان استرس و اضطراب یا آرامش شما و فعالیت کردن یا استراحت کردن تان بستگی دارد اما اگر برای مدت طولانی در شرایط اضطراب و فشار روحی باشید، سیستم سمپاتیک شما حالت غالب پیدا می کند و اینگونه می شود که HRV شما کاهش می یابد.

  این می تواند اولین گام در بروز یکسری مشکلات و بیماری ها باشد.

  ایده آل ندارد، اما…

  پروفسور کرگ مک لاهان، استاد دانشگاه نیوساوت ولز می گوید: هر فرد یک میزان HRV منحصر به فرد دارد؛ پس نمی توان یک میزان مشخص را به عنوان ایده آل در نظر گرفت اما به عنوان قاعده کلی هر قدر که HRV شما بالاتر باشد، یعنی سیستم عصبی خودکار شما بهتر کار می کند و در نتیجه شما بهتر و سریع تر می توانید بر بیماری ها، اضطراب، درد و مشکلات فیزیکی غلبه کنید. دکتر عماد عزیز، متخصص الکتروفیزیولوژی قلب در دانشگاه کلمبیا هم می گوید: HRV اندکس مربوط به قلب است؛ پس طبیعی است که بتوان آن را بهترین معیار برای سلامت قلب در نظر گرفت. برای سلامت، داشتن قلب سالم بسیار مهم است.

  آلودگی هوا ابتلا به بیماری تنفس دانشگاه کلمبیا دوچرخه سواری سلامت ظروف پلاستیکی قلب مشکلات ویتامین

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها