به گزارش پارس نیوز، 

سفارت ایالات متحده آمریکا در ریاض، پایتخت عربستان سعودی دیروز (چهارشنبه) در حساب توییتری خود فیلمی منتشر کرد که واکنش شدید سعودی‌ها را در پی داشت.

سفارت آمریکا در توییت خود به زبان عربی و انگلیسی، از مزایا اعتراض‌‌های مسالمیت آمیز گفته و در توضیح فیلم منتشر شده تحت عنوان «قدرت اعتراض مسالمت‌آمیز» نوشته بود: «فیلم [زیر] را ببینید تا پی ببرید چگونه اعتراض‌های مسالمت آمیز به تغییر‌های و [اصلاحات] اجتماعی و سیاسی مثبت منجر می‌شود».

به گزارش شبکه الجزیره، انتشار این توییت موجی از اعتراض‌ها و انتقادهای کابران سعودی را در پی داشت؛ برخی این توییت را دخالت آشکار در امور داخلی عربستان سعودی توصیف کردند و برخی نیز درباره برگزاری تظاهرات و اعتراض‌ها در داخل این کشور هشدار دادند.

فردی به نام «مبارک آل عاتی»، نویسنده و مشاور رسانه‌ای سعودی توییت سفارت آمریکا را «خطرناک» و «غیر موجه» خواند و گفت که تاثیر معکوسی خواهد گذاشت.

او ضمن اینکه خواستار حذف توییت مذکور شد، اظهار داشت که این گونه توییت‌ها باید برای داخل آمریکا و جلیقه‌ زردها در اروپا نوشته شود نه سعودی‌ها.

کاربران دیگر نیز هدف از این توییت را تلاش آمریکا برای تحریک و تشویق سعودی‌ها برای برگزاری تظاهرات عنوان داشتند.

اخیرا دولت سعودی بسیاری از فعالان و خبرنگاران مخالف خود را به بهانه «جاسوسی برای بیگانگان» و تلاش برای برهم زدن امنیت عربستان بازداشت و شکنجه کرده است که بارزترین آن‌ها «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار سعودی مقیم آمریکا بود که به دست تیم امنیتی سعودی در کنسولگری سعودی در شهر استانبول به قتل رسید.

بازداشت و حبس این فعلان و خبرنگاران در کنار قتل فجیع خاشقچی اعتراض مجامع بین‌المللی حقوق بشر و کشورهای اروپایی و کانادا را در پی داشته اشت.