به گزارش پارس به نقل از فارس، فاطمه رخشانی در نشست خبری افتتاح سامانه های نوین ارتباطی در وزارت بهداشت افزود: کار آموزشی باید از ابتدا و از زمان کودکی به مردم ارائه شود که متأسفانه آموزش رو در روی مردم که باید از سیستم نظام سلامت دریافت می کردند با کیفیت مناسب انجام نشده است. در حالی که باید هر فردی اطلاعات لازم بیماری خود را به راحتی دریافت کند.

وی ادامه داد: شماره تماس ۸۸۹۹ پاسخگوی مستقیم سؤالات و مشکلات مردم است که روزانه ۱۵۰۰ سؤال به صورت مستقیم در این سامانه ثبت شده است.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت تصریح کرد: شماره تلفن سایت مشاوره سلامت ایرانیان که ۱۴۹۰ است در برخی ساعت ها فعلاً فعال نیست و ظرف ۱۰ روز آینده فعالیت ۲۴ ساعته خواهد داشت.

وی در پاسخ به سؤال فارس تعداد شکایات ثبت شده در سامانه در ایام نوروز را ۹۰۰ مورد عنوان کرد و گفت: این شکایت ها در مورد اماکن عمومی، رستوران ها، هتل ها، اغذیه فروشی ها و بیمارستان ها بوده است اما می توان گفت اغلب تماس ها در مورد وضعیت دارو بوده و مردم در مورد نحوه تأمین آن پرسش کرده اند.

رخشانی با اشاره به سامانه مشاوره الکترونیک سلامت به آدرس WWW. SALA. IR گفت: این بسته کامل آموزشی و فرهنگی است که اطلاعات موجود در آن به تأیید وزارت بهداشت رسیده است. در قسمت مشاوره روزانه این سامانه هزار مشاوره در روز انجام شد و ۵۰ سؤال الکترونیکی در طرح سؤال با مشاور ثبت شده است.

وی ادامه داد: برای اینکه مردم از وزن ایده آل خود آگاهی داشته باشند اغلب نمی توانند به کلینیک های مشاور تغذیه مراجعه کرده و پول مشاوره بدهند. بنابراین باید حداقل ها را برای مردم ایجاد کنیم. به همین دلیل در سایت آموزش همگانی تغذیه این موارد آمده است.

وی همچنین با اشاره به برنامه پزشک خانواده گفت: هر ایرانی باید یک پزشک مسئول داشته باشد و این در حالی است که ضرورت این برنامه زمانی مشخص می شود که مردم با تمام مشکلات اقتصادی می توانند کنار بیایند اما مسئله امنیت و سلامت که جزء وظایف حاکمیتی است را نمی توانند در خطر ببینند.

رخشانی باید مردم و پزشکان دلیل اصرار ما را برای راه اندازی پزشک خانواده بدانند و اینکه چرا نظام سلامت با تمام مشکلات اقتصادی این فشارها را تحمل می کند تا مردم از سردرگمی نجات بیابند.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت اجرای برنامه پزشک خانواده را عاملی برای ارتقاء سطح سلامت و کاهش هزینه های درمان از جیب مردم دانست و گفت: این هزینه ها فقط با تأمین اعتبار از سوی دولت امکانپذیر نیست. بلکه پول دولت خرج داروی گرانتر، تجهیزات گرانتر و بیمارستان ها می شود. اما پزشک خانواده تمام هزینه ها را هدایت می کند.

وی با اشاره به اجرای برنامه پزشک خانواده در ۹ استان کشور افزود: اجرای این برنامه در دنیا با سختی های زیادی همراه بوده است اما مقاومت کرده است. بنابراین اگر این برنامه در کشور با برخی منافع صنفی منافات داشته باشد باید مقاومت کنیم چرا که به نفع مردم خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه ۲۰ درصد افراد بزرگسال در کشور به فشار خون مبتلا هستند گفت: نیمی از این افراد از بیماری خود اطلاعی ندارند و این در حالی است که ۳۵ درصد موارد بستری در CCU و ICU به دلیل فشار خون است و ۴۰ درصد افرادی که جراحی قلب کرده اند سابقه فشار خون داشته اند.

رخشانی همچنین گفت: در روز چهاردهم اردیبهشت با حمایت رئیس جمهور و سازمان نظام پرستاری فشار خون و تناسب اندام تمام ایرانیان بالای ۳۰ سال در مراکز درمانی آزمایش می شود و اطلاعات آنها در پرونده الکترونیک سلامت ثبت می شود.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت در پاسخ به سؤال فارس مبنی بر اینکه میزان مصرف نمک در سال های اخیر تا چه حد افزایش یافته گفت: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده مقدار مصرف نمک در ایران افزایش داشته است اما اطلاعات کشوری دقیقی در این مورد وجود ندارد.

وی گفت: تنها تحقیق انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است که طی ۱۰سال نشان داده مصرف نمک در مردم افزایش یافته و در سال های اخیر با تغییر سبک زندگی، کاهش یافته است.

وی همچنین در پاسخ به سؤال دیگر فارس مبنی بر اینکه ماده ۳۷ قانون برنامه پنجم توسعه در منع تبلیغات کالاهای زیان آور گفت: از سال گذشته این قانون را پیگیری می کنیم و امسال نیز در برنامه کاری خود آن را قرار داده ایم اما نمی توانیم تمام جهان را استریل کنیم. چرا که کارخانه تولید سیگار در کشور وجود دارد اما همه می دانیم که عوارض بسیاری خواهد داشت و به همین دلیل مالیات آن را برای سلامت خرج می کنیم.

وی افزود: شاید بتوانیم عوارض تبلیغات زیان آور را تعیین کنیم تا از طریق آن تبلیغات ضد آن ایجاد کرده و حق مردم را بپردازیم.