به گزارش پارس فارس به نقل از جام نیوز، فرح روشن پور بر ضرورت مصرف ماهی و سایر فرآورده های دریایی تاکید کرد و اظهار داشت: مهمترین و شاخص ترین مزایای استفاده از این فرآورده ها وجود اسیدهای چرب غیراشباع امگا ۳ در این مواد است.

این کارشناس تغذیه و رژیم درمانی، مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ را برای رشد سلولهای عصبی، جلوگیری از لخته شدن خون، کمک به انعطاف پذیری شریان های حیاتی و جلوگیری از انسداد عروق و سکته های قلبی مهم ارزیابی کرد.

به گفته روشن پور ماهی و انواع فرآورده های دریایی شامل مقادیر زیادی کلسیم، فسفر و ویتامین « ب» هستند و از این جهت برای رشد دندان ها و استخوان ها مفید می باشند.

روشن پور افزود: ماهی همچنین حاوی مقادیر قابل توجهی آهن است و از این حیث می تواند نقش موثری در جلوگیری از کم خونی داشته باشد.

وی ادامه داد: انواع ماهی ها همچنین دارای مقادیری از « روی» هستند که در بهبود رشد قد نقش اثرگذار دارند.

این کارشناس تغذیه گفت: ماهی همچنین حاوی مقادیر قابل توجهی « ید» است که در جلوگیری از ابتلا به بیماری های تیروئیدی و بهبود عملکرد سلول های عصبی نقش مهمی دارد.

روشن پور ادامه داد: ماهی همچنین حاوی مواد ایمنی زا و حفاظت کننده ریه است و از این حیث برای جلوگیری از اثرات مخرب سیگار موثر بوده و مصرف آن در افراد سیگاری بیشتر توصیه می شود.

به گفته این کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی، ماهی همچنین حاوی آنتی اکسیدان های قوی ملانیوم و کلوآنزیم های مهمی می باشد که از تشکیل رادیکال های آزاد جلوگیری کرده و می تواند نقش موثری در کاهش ابتلا به سرطان داشته باشد.

روشن پور تاکید کرد: مصرف ماهی در به تاخیر انداختن سرطان و جلوگیری از پیری نیز موثر است و از این حیث می توان گفت که خاصیت ضد پیری دارد.

روشن پور سپس مصرف ماهی را در کودکان، زنان باردار، زنان شیرده و کهنسالان توصیه کرد.

این کارشناس تغذیه مصرف دو بار در هفته ماهی و سایر فرآورده های دریایی را ضروری عنوان و ابراز داشت: به نظر می رسد مصرف ماهی به علت بوی خاص آن مورد پسند خانواده ها نباشد اما معطر کردن آن با سبزیجات و مصرف زیاد آن می تواند نقش موثری در تغییر ذائقه افراد داشته باشد.

روشن پور بهترین شیوه پخت ماهی را کباب کردن، بخارپز کردن و در فر قرار دادن عنوان و توصیه کرد: تا حد امکان از سرخ کردن ماهی خودداری شود.

وی در پایان گفت: هر چند ماهی های دریایی حاوی مواد مغذی بیشتری هستند، اما در صورت نبود ماهی های دریایی، ماهی های پرورشی می توانند جایگزین خوبی برای آنها باشند.