به گزارش پارس به نقل از باشگاه خبرنگاران، حمید عبدی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در همه شرایط آب بهترین نوشیدنی است افرادی که چاق هستند دوغ نباید بنوشند زیرا دوغ کالری بالایی دارد اما اگر فرد در وزن نرمال است و چربی خون و بیماری های قلبی عروقی ندارد می تواند از دوغ استفاده نماید دوغ به خاطر نمکی دارد در بیماران پرفشاری خون و بیمارانی که چربی خون دارند باید با احتیاط مصرف شود.

وی افزود: نوشابه های گاز دار هیچ خاصیتی ندارند، موجب دیر هضمی غذا در درازمدت میشوند و قند بسیار بالایی دارند ذکر شده است که در یک نوشابه ۳۰۰ سی سی ۲۰ حبه قند وجود دارد به دلیل فسفر بالا شیرینی اش را نشان نمی دهد و سبب چاقی می شود.

عبدی تصریح کرد: نوشابه های گازدار برای بیماران دیابتی بسیار مضر است و در این بیماران موجب دریافت کالری اضافی، بالا رفتن قند خون، پر ادراری و تشدید تشنگی می گردد.

عبدی اظهار داشت: ماء الشعیری نوشیدنی مناسبی است به شرطی که کم مصرف شود چون قند بسیار بالایی دارد برای اینکه خوشمزه شود آن را گازدار می کنند و از طعم دهنده های مصنوعی و مواد افزودنی غیر مفید در آن استفاده می شود و به دلیل قند بالا برای بیماران دیابتی مضر است.

این متخصص در پایان خاطر نشان کرد: تنها نوشیدنی که هیچ عارضه ای ندارد آب است اما باید به اندازه مصرف شود کسانی که بیماری های مفصلی دارند، در سن رشد هستند و خانم های باردار باید بین ۶ تا ۸ لیوان آب در روز میل نمایند تا آب بدنشان تامین گردد و در تابستان باید آب بیشتری مصرف نمود.