برق انداختن لیوان ها و ظروف شیشه ای گاهی تنها با شستن اتفاق نمی افتد و شما نیاز به یک سری ترفند برای این کار دارید.در این مطلب از پارس نیوز ما این ترفند ها را به شما آموزش می دهیم.

 رسوب کلسیم و آهک آب در ته فنجان یا لیوان یکی دیگر از دلایل زرد و کدر شدن لیوان‌هاست. هر چقدر سختی آب بیشتر باشد لیوان‌های شما زودتر زرد و کدر می‌شوند. تمیز و شفاف کردن این لیوان‌ها کار سخت یا زمان‌بری نیست و شما به راحتی با چند ترفند ساده می‌توانید لیوان و استکا‌های کدر شده‌تان را درخشان و شفاف کنید.

دلیل کدر شدن ظروف کریستالی

به چند دلیل زیر ظروف کریستال آشپزخانه شما کدر و لکه‌دار می‌شوند:

دلیل اول:

مهم ترین دلیل آن، شست‌وشو با آب سخت است. آهک و سایر مواد معدنی موجود در آب به راحتی روی سطح کریستال رسوب می‌کنند و لکه‌های سفید رنگی به جا می‌گذارند.

دلیل دوم:

اگر مواد شوینده به درستی با آب شسته نشود، می‌تواند سفیدی روی ظرف باقی بگذارد؛ البته این لکه‌ها به راحتی تمیز می‌شوند و یک آسیب دائمی به کریستال محسوب نمی‌شوند.

دلیل سوم:

اگر ظروف کریستال خود را در ماشین ظرفشویی می‌شویید، نمک ماشین و نوع شوینده نیز علاوه بر آب عوامل مهم ایجاد‌کنندهٔ لکه‌های کدر روی کریستال هستند.

دلیل چهارم:

به غیر از سختی آب، دمای آب نیز از عوامل ایجاد لکه و کدری بر روی ظروف کریستال است. شستن ظروف کریستالی با آب بسیار داغ و مواد شوینده قوی می‌تواند ظاهر ظرف را به مرور کدر و بدرنگ کند.

بهترین کار برای پیشگیری از تجمع لکه‌های آب و شوینده بر روی کریستال، این است کوچکترین لکه‌ها را سریعا با یک اسکاچ و مایع ظرفشویی نویتکس به خوبی بشویید. خشک کردن با یک پارچهٔ نرم و بدون پرز نیز از تجمع بیشتر لکه‌ها جلوگیری می‌کند.

همچنین در پارس نیوز بخوانید : ترفندهای خانه تکانی سریع و آسان

علت کدر و زرد شدن لیوان شیشه‌ای

تجمع رنگ نوشیدنی‌های مختلف و همچنین مواد معدنی موجود در آب موجب می‌شود تا پس از مدتی لیوان‌های شیشه‌ای رنگی زرد و کدر به خود بگیرند. در اکثر مواقع رسوب کلسیم و آهک موجود در آب به دیواره‌های لیوان موجب زرد و کدر شدن آن می‌شود.

هر چقدر سختی آب بیشتر باشد، لیوان‌های شما زودتر زرد و کدر می‌شوند. یکی دیگر از دلایل زرد شدن لیوان ایجاد خراش‌های کوچک روی شیشه است که موجب گیر انداختن مواد معدنی، رنگ نوشیدنی‌ها و همچنین ذرات شوینده می‌شود و ظاهری کدر و زرد به لیوان می‌بخشد.

ترفندهای خانگی برق انداختن لیوان و ظروف شیشه ای

استفاده از سرکه برای برق انداختن لیوان

از گذشته تا به حال سرکه یکی از مواد تمیز کننده و ضدعفونی کننده بسیار قوی بوده که مصارف بسیار زیادی دارد. شما نیز برای تمیز و درخشان کردن لیوان و استکان‌ها در منزل می‌توانید از سرکه کمک بگیرید. برای استفاده از این روش کافی است درون ظرف مناسبی مقداری آب و سرکه سفید را با هم ترکیب کنید. اگر کدری و زردی لیوان‌های شما زیاد است مقدار سرکه را بیشتر کنید. حال لیوان‌ها را درون ترکیب فوق برای چند ساعت یا به مدت یک شب تا صبح قرار دهید.

سرکه موجب شکسته شدن رسوبات کلسیم می‌شود و به براق شدن لیوان‌ها کمک زیادی می‌کند. پس از گذشت زمان فوق با اسکاچی نرم و آب لیوان‌ها را بشویید و آبکشی کنید سپس با کمک دستمال نخی خشکی آن‌ها را خشک کنید. توجه داشته باشید تمیز کردن لیوان‌ها با پارچه‌های پرزدار موجب کدر شدن لیوان‌ها می‌شوند. بهترین پارچه برای تمیز کردن لیوان و استکان پارچه‌های میکروفیبر هستند.

استفاده از جوش شیرین برای برق انداختن لیوان و ظروف شیشه ای

یکی دیگر از موادی که در تمیز و شفاف کردن لیوان‌ها به شما کمک می‌کند استفاده از جوش شیرین است. برای تمیز کردن لیوان‌ها با جوش شیرین کافی است درون ظرف مناسبی کمی جوش شیربن را با آب ترکیب کنید. حال استکان‌ها و لیوان‌ها را برای چند ساعت درون آن قرار دهید.

پس از گذشت زمان اعلام شده با کمک اسکاچی نرم و آب داغ آن‌ها را بشوببد و خشک کنید. برخی در این روش از کمی سرکه سفید هم استفاده می‌کنند تا قدرت پاک‌کنندگی و تمیزکنندگی را بالا ببرند.

استفاده از پودر ماشین لباسشویی برای برق انداختن لیوان و ظروف شیشه ای

استفاده کردن از پودر لباسشویی یکی دیگر از روش‌های است که در رفع زردی و کدری لیوان‌ها به شما کمک می‌کند. برای کمک گرفتن از این روش نیز کافی است که مقداری پودر ماشین لباسشویی را درون ظرف مناسبی با مقداری آب گرم ترکیب کنید و لیوان و استکان‌های زرد و کدر را برای چند ساعت یا شب تا صبح درون ترکیب فوق قرار دهید. پس از گذشت زمان اعلام شده با کمک اسکاچ نرمی لیوان‌ها را به خوبی بشویید و آبکشی کنید.

استفاده از روزنامه برای برق انداختن لیوان و ظروف شیشه ای

شاید برایتان جالب باشد، تمیز کردن لیوان و استکان‌های که جرم گرفته‌اند با کمک روزنامه یکی از روش‌های بسیار کاربردی و ساده‌ای است که می‌توانید از آن استفاده کنید. برای تمیز کردن آن‌ها با کمک روزنامه کافی است با مقداری روزنامه به تمام قسمت‌های لیوان یا استکان بکشید. خصوصا قسمت‌های که کدر و تیره شده‌اند. جوهر روزنامه موجب از بین بردن این جرم‌ها و رسوب‌ها می‌شود. پس از تمیز کردن آن‌ها با روزنامه با مقداری آب گرم لیوان‌ها را آبکشی و خشک کنید.

استفاده از مایع ظرفشویی مرغوب برای برق انداختن لیوان و ظروف شیشه ای

استفاده کردن از مایع ظرفشویی بی کیفیت به مرور زمان موجب تیره و کدر شدن لیوان‌های شما می‌شود. حتما قبل از خرید اطلاعات درج شده و میزان قدرت پاک کنندگی شوینده را از پشت آن مطالعه کنید. اگر برای شستن لیوان‌ها از مایع ظرفشویی مرغوب استفاده کنید براق بودن و درخشانی لیوان شما تا حد زیادی حفظ می‌شود.

برق انداختن لیوان با استفاده از سرکه گرم

برای لکه زدایی و درخشان شدن لیوان‌ها می‌توانید به جای ترکیب آب و سرکه از سرکه خالص نیز استفاده کنید. برای این کار باید یک ظرف را با آب داغ پر کنید و سپس سرکه را همراه با ظرف داخل آب داغ قرار دهید تا کمی گرم شود.

بعد از حدود ۱ دقیقه مقداری سرکه را در ظرف بزرگ یا داخل سینک بریزید. سپس لیوان‌ها را برای ۱ ساعت داخل سرکه گرم بگذارید. حال لیوان‌ها را از داخل سرکه خارج کنید و با استفاده از اسکاچ سطح لیوان‌ها را تمیز کنید و با آب داغ بشویید.

بعد از شستن همه لیوان‌ها باید آن‌ها را با یک پارچه میکروفیبر که به خوبی آب را جذب می‌کند، تمیز کنید. توجه داشته باشید که پاک کردن لیوان‌ها با یک پارچه معمولی یا پرزدار موجب کدرتر شدن لیوان می‌شود.

برق انداختن لیوان بدون مواد شیمیایی و با استفاده از سرکه و جوش شیرین

یکی دیگر از روش‌های از بین بردن زردی لیوان استفاده از ترکیب سرکه و جوش شیرین است. برای این کار ابتدا باید یک اسکاچ یا برس نرم را به جوش شیرین آغشته کنید. سپس لیوان را کمی خیس کنید و با جوش شیرین تمیز کنید. بعد از اتمام کار سرکه سفید و آب را به مقدار مساوی با هم ترکیب کنید و لیوان را برای حدود ۱۲ ساعت داخل این ترکیب قرار دهید.

برق انداختن لیوان و ظروف شیشه ای ظروف شیشه‌ای و لیوان با استفاده از ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی لیوان‌ها را درجه حرارت بسیار بالایی می‌شوید و همین موضوع موجب می‌شود تا لیوان‌های شما درخشندگی بیشتری پیدا کنند. یکی از ساده‌ترین روش‌های از بین بردن زردی لیوان این است که لیوان‌ها را داخل ماشین ظرفشویی بچینید.

سپس مقدار کمی پودر ماشین ظرفشویی داخل ماشین بریزید.

ماشین ظرفشویی را با درجه حرارت مناسب روشن کنید و اجازه دهید تا چرخه شستشو کامل شود. به خاطر داشته باشید که دمای بیش از حد داغ موجب ایجاد خراش روی لیوان می‌شود و ظاهر آن را به مرور به کدرتر می‌کند. بنابراین از دمای آب ولرم و یا گرم برای شستشو استفاده کنید.

بعد از اتمام شستشو بلافاصله درب ماشین ظرفشویی را باز کنید و اجازه دهید لیوان‌ها خنک شوند. در صورتی که لیوان‌ها کاملاً خشک نشده‌اند، با استفاده از یک پارچه میکروفیبر لیوان‌های را پاک کنید و داخل کمد بچینید.

 برق انداختن استکان چای و قهوه با خمیر جوش شیرین

روی خاصیت لکه بری جوش شیرین برای از بین بردن لکه‌های چای و قهوه از روی لیوان و استکان حساب کنید. برای برق انداختن استکان چای و قهوه با خمیر جوش شیرین مقداری آب روی جوش شیرین بریزید تا خمیر شود. سپس با یک اسفنج نرم و مرطوب محل لکه را تمیز کنید. در مرحله آخر لیوان را به خوبی آبکشی کنید تا ذرات جوش شیرین از روی لیوان پاک شوند.

استفاده از آبلیمو و نمک برای برق انداختن لیوان و ظروف شیشه ای

آبلیمو یک ماده اسیدی است که می‌تواند به خوبی لیوان‌ها را تمیز کند. برای این کار، یک کاسه بزرگ را از آب پر کنید و به آن یک فنجان آبلیمو و یک قاشق غذاخوری نمک اضافه کنید. سپس، لیوان‌ها را به مدت 15 دقیقه در این محلول قرار دهید. بعد از این مدت، لیوان‌ها را با آب سرد بشویید و با دستمال خشک کنید.

استفاده از خمیردندان برای برق انداختن لیوان و ظروف شیشه ای

خمیردندان یکی از بهترین جرم گیر های موجود در بازار است که در تمامی خانه ها یافت می شود. لیوان کدر شده را می توانید با استفاده از یک لایه خمیردندان بپوشانید .سپس با استفاده از پارچه، سطح خمیردندان کشیده شده روی سطح لیوان را تمیز کنید. این کار باعث می شود تا در کمترین زمان، لیوان کدر شده شما مانند روز اول بدرخشد.

استفاده از خمیردندان نباید از خمیردندان های جدید، ژله ای و چند رنگ باشد . اصولا نیازی به استفاده از خمیردندان های گران قیمت برای این کار نیست. شما می توانید با خمیردندان های قدیمی به جنگ با لکه های دائمی روی لیوان های کریستال بروید. در آخر برای اینکه استفاده از روش خمیردندان جوابگو باشد، نیازمند آن هستید که از مسواک های قدیمی و مستعمل سالم برای پاک کردن خمیردندان از روی سطح شیشه استفاده نمایید.استفاده از روش خمیردندان به خصوص برای لیوان هایی که دارای خش های بسیار ریزی می باشند می تواند روش بسیار مناسبی باشد. در ادامه به بررسی دلایل کدر شدن لیوان ها می پردازیم و به شما خواهیم گفت چگونه می توانید با استفاده از این روش ها، جلوی کدر شدن لیوان ها را بگیرید.

برای برق انداختن لیوان و ظروف شیشه ای سریع لیوان را بشویید

اگر پس از خالی شدن لیوان تان آن را سریع بشویید لازم نیست راه های دیگر را امتحان نمایید چرا که لیوان های شما خیلی سریع و راحت پاک خواهند شد.

چند نکته ی تکمیلی برای برق انداختن لیوان و ظروف شیشه ای

دقت کنید که هر چه بیش تر لکه ها روی شیشه بمانند، پاک کردنشان سخت تر خواهد شد. پس به محض دیدن لکه ی آب، به فکر راه چاره باشید.

بعد از هر بار شستشو لیوان را فورا خشک کنید.

اگر از ماشین ظرفشویی استفاده می کنید، از براق کننده استفاده کنید.

شستشوی لیوان ها با آب های سبک و مواد شوینده فسفات دار باعث افتادن خش بر روی آنها می شود پس اگر در محلی زندگی می کنید که آب سبک دارد، از شوینده کمتری استفاده کنید.

برای درخشندگی لیوان هاهنگام آبکشی چند قطره سرکه به سینک آب اضافه کنید.

تمیز کردن لیوان های چای؛

حال بهترین روش برای تمیز و سفید شدن لیوان های چای با هر جنسی ابتدا ظرف بزرگی را از آب پر کنید و بعد پورد ماشین لباسشویی را بمقدار کافی درون آن ریخته و بعد لیوان ها را بمدت ۱۲ ساعت داخل آب کفی می گذاریم و فرصت می دهیم تا تمام لکه های لیوان ها از بین بروند و بعد با آب ولرم آنها را آبکشی می کنید و می گذارید تا آب آنها برود و بعد در جای خودشان می چینید.

روش شستشوی فنجان های قهوه؛

برای تمیز شدن لکه های زرد قهوه از فنجان مقداری جوش شیرین را با کمی آب مخلوط می کنیم تا خمیر بدست بیاید، بعد خمیر را روی لکه ها می مالیم، سپس فنجانها را با آب شستشو می دهیم و آنها را خشک می کنیم، به همین سادگی هم از شر لکه خلاص می شوید و هم از جرم گیرهای شیمیایی مضر که به ریه ها آسیب می زند استفاده نکردید.

نحوه شستشوی ظروف شیشه ای و کریستالی

ظروف کریستالی را می‌توانید مانند سایر ظروف با آب و مایع ظرفشویی و یا مایع سفیدکننده‌ بشویید. در ادامه درباره نحوه شفاف‌کردن ظروف کریستالی با دست و ماشین ظرفشویی بیشتر صحبت کرده‌ایم.

نحوه شستن ظروف کریستالی در ماشین ظرفشویی

شستن ظروف کریستالی با دست روشی مطمئن‌تر از شست‌وشو با ماشین ظرفشویی است و به طور کلی تمیز کردن ظروف کریستالی با ماشین ظرفشویی توصیه نمی‌شود؛ زیرا گرمای شدید و شوینده‌های پودری ساینده، سطح کریستال را خش‌دار می‌کنند. همچنین تکان‌های ماشین ظرفشویی نیز می‌تواند باعث خردشدن یا ترک‌خوردن ظروف کریستال شود. اما به هر حال می‌توانید ظروف کریستال خود را با توجه به یک سری نکات در ماشین ظرفشویی بشویید.

نکته اول: لیوان‌های کریستال خود را با فاصله حداقل به اندازه یک انگشت در ماشین ظرفشویی قرار دهید.

نکته دوم: از یک چرخه ملایم در ماشین ظرفشویی برای اکثر ظروف کریستالی استفاده کنید اما از گزینه خشک‌کن با گرمای بالا صرف نظر کنید.

نکته سوم: برنامه ماشین ظرفشویی را بر روی دمای کمتر از ۶۵ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید. هرچند برخی از ماشین‌های ظرفشویی ممکن است برنامه مخصوصی برای ظروف کریستالی داشته باشند.

نکته چهارم: برای جلوگیری از کمترین لکه و کدری باید از شوینده‌های مناسب با برندهای معتبر استفاده کنید.

نحوه شستن ظروف کریستالی با دست

سینک ظرفشویی را با آب گرم، چند قطره مایع ظرفشویی و یک فنجان سرکه پر کنید.

ظروف کریستال را چند دقیقه در این محلول خیس کنید؛ سپس به آرامی با یک اسکاچ نرم آنها را پاک کنید.

درنهایت با آب گرم به خوبی ظروف را بشویید تا مواد شوینده از آنها پاک شود.

بلافاصله با یک پارچه میکروفایبر تمیز و بدون پرز ظروف را خشک کنید تا لکه آب روی آنها ایجاد نشود.

نحوه برق انداختن ظروف شیشه ای و کریستالی

اگر ظروف کریستالی شما به هر دلیلی کدر و لکه‌دار ‌شده‌اند، با چند ترفند ساده برق انداختن آنها را انجام دهید.

دو فنجان سرکه را در یک سینک پر از آب گرم بریزید و ظروف کریستال را 3 دقیقه داخل آن خیس کنید.

ظروف را از سرکه خارج کرده و آنها را با یک پارچه یا اسکاچ تمیز کنید.

اگر هنوز لکه‌های سرسختی باقی مانده‌اند، برای شفاف کردن ظروف کریستالی، مقداری جوش شیرین، خمیردندان یا پاک‌کننده دندان مصنوعی را روی لکه‌ها بریزید و آنها را با اسکاچ پاک کنید.

یک بار دیگر ظروف را کاملا با آب و مایع ظرفشویی بشویید و خشک کنید تا درخشان و براق شوند.

در روشی دیگر برای پاک کردن لکه‌های قوی‌تر خمیری از نصف قاشق چای‌خوری نمک و سرکه تهیه کنید. این خمیر را به آرامی روی ظروف کریستالی بمالید و چند دقیقه بگذارید بماند تا لکه‌های سخت را پاک کند.

یک ظرف بزرگ را با آب گرم و یک قاشق چای‌خوری جوش شیرین پر کنید. ظروف را داخل آب بگذارید و روی آنها سرکه بریزید. جوش شیرین و سرکه در آب واکنش می‌دهند و حبابی ایجاد می‌شود؛ این واکنش لکه‌ها را از کریستال تمیز می‌کند.

حتما بعد از تمیز کردن ظروف کریستالی با آب و سرکه یا جوش شیرین آنها را با یک پارچه بدون پرز خشک کنید.

نکات مهم در نگهداری از ظروف کریستالی و شیشه ای

نکته اول:

در اسرع وقت بعد از غذا خوردن ظروف کریستالی خود را با آب و مایع ظرفشویی نویتکس بشویید تا لکه‌دار و کدر نشوند.

نکته دوم:

برای براق کردن ظروف کریستالی، آنها را در آب گرم – نه خیلی داغ – با یک شوینده به همراه سرکه یا جوش شیرین بشویید.

نکته سوم:

حتما بعد از شست‌وشو با یک پارچه تمیز آنها را خشک کنید. خشک شدن در محیط آشپزخانه روی لیوان‌ها و ظروف، رسوبات آب ایجاد می‌کند.

نکته چهارم:

اگر با لکه‌ها روی ظروف کریستال مواجه شدید آنها را یک یا دو ساعت در محلول حاوی سرکه و آب خیس کنید تا پس از مدتی دوباره ظروفی تمیز و درخشان داشته باشید.

نکته پنجم:

ظروف کریستال بسیار متخلخل‌تر از ظروف شیشه‌ای معمولی است و بوهای محیطی را به راحتی جذب می‌کند. بهتر است آنها را در نزدیکی قهوه، ادویه یا شوینده‌هایی با بوی قوی نگهداری نکنید.

علت کدر شدن ظروف شیشه‌ای در ماشین ظرفشویی

کدری لیوان و ظروف شیشه و کریستالی که در ماشین ظرفشویی ایجاد می‌شود، گاهی اوقات با سرکه و مایع ظرف شویی و یا خمیردندان به راحتی تمیز می‌شود. اما گاهی  این کدری از بین نمی‌رود که علت آن ایجاد خش روی لیوان و سایر ظروف در ماشین ظرفشویی است.

بنابراین در خصوص ماشین ظرف شویی اگر خش ایجادشده باشد، قابل برطرف کردن نیست و تنها کاری که می‌توانید بکنید این است که علت کدر شدن لیوان در ماشین ظرف شویی را بدانید که جلوی ایجاد خش را بگیرید.

اگر ماشین ظرفشویی خوب تمیز نمی کند چیکار کنیم ؟

نکات بالا را حتماً برای شست و شوی ظرف‌ها رعایت کنید و همچنین این موارد را هم در نظر داشته باشید:

۱- تمیز کردن فیلتر های کف ماشین ظرفشویی؛

۲- برای تمیز شدن محفظه داخلی ماشین ظرف شویی حدود یک لیوان سرکه بریزید داخل کاسه و بگذارید طبقه بالای ماشین؛ ماشین را در دمای بالا ۶۰ تا ۷۰ روشن کنید. با این روش اگر علت کدر شدن ظروف بخاطر ماشین باشد مشکل حل می‌شود.

بهتر است هر یک ماه یکبار با سرکه ماشین را بدون ظرف روشن کنید.

۳- یکی از عوامل مهمی که موجب میگردد تا ظروف در ماشین ظرفشویی تمیز نشوند، چیدن ناصحیح ظروف در ماشین ظرفشویی می‌باشد. به هنگام چیدین ظرف در ماشین ظرفشویی دقت کنید که ظروف را طوری بچینید که آب به راحتی در میان ظرف‌ها جریان داشته باشد و قادر به پاک کردن مواد غذایی از روی آن‌ها باشد.

آیا شستن لیوان و استکان با ماشین ظرفشویی موجب کدر و تیره شدن آن‌ها می‌شود ؟

- اگر از قرص مناسب، نمک و جلادهنده مناسب در ماشین ظرفشویی استفاده کنید و حالت شست‌وشو را صحیح تنظیم کنید قطعا لیوان و استکان‌های بسیار درخشان و تمیز خواهید داشت. شست‌و شو با ماشین ظرفشویی موجب صرفه‌جویی در مصرف آب و انرژی شما می‌شود.

- در زمان شست و شو به دلیل استفاده از آب با دمای بالا مقدار زیادی از رسوبات و آلودگی‌های لیوان و استکان تمیز می‌شود.

- بهتر است پس از شست و شو و خشک کردن ماشین ظرفشویی درب آن را باز کنید تا ظروف کمی هوا بخورند.