پاک کردن گچ از روی سرامیک مهم ترین معضلیست که بعد از بنایی با آن مواجه می شوید. برای آنکه هیچ آسیبی به سرامیک شما وارد نشود بهتر است روش پاک کردن گچ و سیمان را یاد بگیرید. پارس نیوز در این راه به شما کمک خواهد کرد.

بهترین زمان برای پاک کردن گچ از روی سرامیک

پاک کردن سرامیک - پاک کردن گچ از روی سرامیک

این مواد به سرعت روی سطح سرامیک سخت می شوند. بنابراین نکته‌ی قابل توجه در رابطه با پاک کردن گچ و موادی شبیه آن از روی سرامیک این است که در اولین فرصت و قبل از خشک شدن از روی سرامیک پاک شوند. به طور مثال بهترین زمان برای پاک کردن گچ‌های اضافه روی سرامیک وقتی است که عمل بندکشی به پایان رسیده و گچ بین درزها را گرفته. این کار را می توان با یک پارچه‌ی پولیش‌مانند نرم و مرطوب به راحتی انجام داد.

در مورد انجام کار های ساختمانی که باعث ماندن گچ روی سرامیک می شوند هم بهتر است به طور مداوم و در حین انجام کار، سطح سرامیک‌ها پاک شود.

بااین‌حال با وجود دانستن این موارد گاهی به دلایلی گچ روی سرامیک می‌ماند، خشک می‌شود یا در صورت پاک کردن سطح سرامیک از گچ، اثرات آن باقی می‌ماند. بیایید ببینیم چه روش‌هایی برای پاک کردن گچ و اثرات آن از روی سرامیک وجود دارد.

بهترین روش پاک کردن گچ از روی سرامیک

روش پاک کردن گچ از روی سرامیک با استفاده از لیمو ترش

اولین روش خانگی برای شستن شوره و سفیدک روی کاشی و سرامیک استفاده از لیمو ترش است. یک تکه لیمو ترش را روی کاشی و سرامیک بمالید. می توانید از دستمال آغشته به سرکه هم استفاده کنید. لیمو و سرکه اسیدی هستند و شوره های روی سرامیک را حذف می کنید.

پاک کردن گچ از کاشی - پاک کردن گچ از روی سرامیک

استفاده از آمونیاک

مخلوط یک پیمانه آمونیاک، یک چهارم پیمانه جوش شیرین و یک دوم پیمانه سرکه در یک سطل آب داغ. این مخلوط فرمول دیگری برای تمیز کردن سطح دیوارهای رنگ روغنی یا  کاشی و سرامیک است.

روش پاک کردن گچ از روی سرامیک با سرکه سفید

سرکه سفید، به عنوان یکی از بهترین موادها برای سفید کردن دوغاب بین کاشی ها شناخته شده است با توجه به محتوای اسید طبیعی آن، لکه های قارچی و لکه های آب را از بین می برد.

مواد لازم:

 • ½ فنجان سرکه سفید (125 میلی لیتر)
 • ¼ فنجان آب گرم (62 میلی لیتر)

آماده سازی:

سرکه سفید را در یک کاسه ریخته و با آب گرم مخلوط کنید.سپس محلول را در یک بطری اسپری بریزید.

چگونگی استفاده :

این تمیز کننده را بر روی دوغاب ها اسپری کنید و اجازه دهید 10 تا 15 دقیقه بماند. سپس با اسفنج یا برس بکشید و آبکشی کنید.

نکته: اگر لکه ها پاک نمی شوند ، آنها را با سرکه سفید از بین ببرید.

جوش شیرین

جوش شیرین ،یکی از موثرترین مواد سالم "پاک کنندگی" هستند. با توجه به اقدامات رضایت بخش و ضد قارچی آن، بقایای قارچ ها که فواصل بین کاشیتان را کثیف کرده اند را از بین می برد.همچنین بوی بد و باکتری ها را نابود می کند.

پاک کردن کاشی - پاک کردن گچ از روی سرامیک

مواد لازم:

 • ½ فنجان جوش شیرین (100 گرم)
 • آب داغ (به مقدار مورد نیاز)
 

آماده سازی:

جوش شیرین را در یک کاسه ریخته و با آب داغ مخلوط کنید، تا یک خمیر سفت مرطوب بدست آورید.

چگونگی استفاده :

خمیر را در فواصل کاشی بمالید تا سفید شوند.اجازه دهید 30 دقیقه بماند و سپس آن را آبکشی کنید.

روش پاک کردن گچ از روی سرامیک با استفاده از بخارشوی

بخارشوی می تواند اثرات ناشی از گچ و برخی از مصالح را به خوبی از روی سرامیک پاک کند.

 

سرکه سیب

بله، درست است، سرکه سیب بیشتر در آشپزخانه و داروهای طبیعی استفاده می شود ؛ با این حال، به دلیل سطح بالای اسید آن، یک راه جالب برای تمیز کردن کاشی و حمام است.

مواد لازم:

 • ½ فنجان سرکه سیب (125 میلی لیتر)
 • ½ فنجان آب (125 میلی لیتر)
 

آماده سازی:

سرکه سیب را در آب رقیق کنید.

چگونگی استفاده :

یک اسفنج را در محلول فرو ببرید و روی دوغاب فواصل بین کاشی ها بکشید.این کار را تا زمانی که سطح مورد نظرتان سفید شود، تکرار کنید.در نهایت، با آب گرم بشورید.

برق انداختن کاشی - پاک کردن گچ از روی سرامیک

روش پاک کردن گچ از روی سرامیک با پراکسید هیدروژن و جوش شیرین

پراکسید هیدروژن یکی از محصولات خوب توصیه شده برای سفید کردن دوغاب کاشی و سطوح مشابه است. ما توصیه می کنیم که از ترکیب آن با بکینگ پودر برای حذف لکه های آب و سفیدک های صابون استفاده کنید.

مواد لازم:

 • ¼ فنجان پراکسید هیدروژن (62 میلی لیتر)
 • ½ فنجان جوش شیرین (100 گرم)

آماده سازی:

پراکسید هیدروژن را با جوش شیرین ترکیب کنید، تا خمیر نیمه جامد بدست آید.

چگونگی استفاده :

این خمیر را بر روی دوغاب ها بمالید و با برس یا اسفنج رویش بکشید.اجازه دهید تا 10 دقیقه بماند و سپس با آب گرم آبکشی کنید.

سرامیک سفید - پاک کردن گچ از روی سرامیک

نکات لازم که باید برای پاک کردن گچ روی سرامیک و کاشی بدانید!

 • اگر همچنان لکه بر روی سطح کاشی و سرامیک شما باقی ماده است می توانید حتی یک روز محلولی که درست کردید را بر روی سطح قرار دهید تا به تمامی لایه ها نفوذ کرده و خیس شود، به این ترتیب مطمئن باشید سریع تر پاک خواهد شد.
 • برای لکه های بزرگ و ضخیم تر نگران نباشید چرا که می توانید آنها به راحتی از روی سطح بتراشید.
 • حواستان باشد در حین کار به سرامیک و کاشی صدمه ای نزنید.

پاک کردن سیمان از سطح کاشی و سرامیک

سیمان یکی از مواد مقاوم و بادوام در صنعت ساختمان سازی می باشد. فسفریک اسید و تری سدیم فسفات، ترکیبات اصلی جهت حل کردن بتن می باشند. جهت پاک کردن لکه های کوچک و نازک سیمان روش استفاده از سرکه کارآمد نخواهد بود.

سرکه سبب حل شدن بتن نمی شود و فقط تا حد بسیار کمی سیمان موجود در بتن را که عامل بهم چسبندگی بتن می باشد، تجزیه می نماید. در مجموع این روش بسیار سخت و طاقت فرسا است.اگر لکه ها پاک نشدند، بایستی مراحل را مجددا تکرار نمود که باز هم به صرفه نیست و زحمت بسیار دارد.

در صورتی که لکه های سیمان بزرگ باشند و یا متراژ کار بالا باشد، استفاده از سرکه قطعا روش کارآمد و موثر و اقتصادی نیست. در این حالت بایستی از پاک کننده های مخصوص سیمان برای تمیز کردن سطح استفاده نمایید.

پیش از استفاده از پاک کننده سیمان برای پاک کردن کاشی و سرامیک، لکه های بزرگ و ضخیم را با احتیاط تراش دهید و سپس از پاک کننده سیمان استفاده نمایید. اسپری های پاک کننده سیمان در فضاهای داخلی و خارجی ساختمان قابل استفاده می باشند. بوی نا مطبوعی ندارند و میزان اسیدی بودن آنها در حدی تنظیم شده است که به سرامیک و بندهای پر شده با پودر بند کشی آسیبی وارد نمی رساند.

پاک کردن دوغاب از کاشی - پاک کردن گچ از روی سرامیک

پاک کننده های سیمان به صورت محلول بوده و جهت از بین بردن لکه های سخت و کهنه سیمان به طور خاص طراحی شده اند. این محلول ها به سرعت و به صورت یکپارچه عمل می کنند. بر روی انواع سطوح کاشی و سرامیک قابل اجرا هستند،. غیر قابل اشتعال و از لحاظ بیولوژیکی تجزیه پذیر در محیط زیست می باشند.

اسپری پاک کننده سیمان سهند شیمی به طور ویژه جهت پاک کردن گچ و سیمان از سطح کاشی و سرامیک ساخته شده و در بطری های 500 سی سی عرضه می شود.

نحوه پاک کردن سیمان از روی سنگ توالت

از دیگر مواردی که افراد با آن مواجه می شوند ریختن سیمان و گچ بروی سنگ توالت است.همان طور که میدانید سنگ توالت از مواد اولیه پرسلان ساخته شده است.معمولا گچ و سیمان از روی سطوح سنگ توالت براحتی کنده شده و تمیز میشود ولی در اثر گذشت زمان و پاک نکردن این سطوح سرامیکی ممکن است ردی از سیمان بروی خود بگذارند.برای این منظور میتوان از مواد شوینده قوی که حلال سیمان هستند استفاده نمود.این مواد براحتی سیمان روی سطوح سرامیکی را از بین می برند.