خشک کردن لیمو ترش در آفتاب روشی است که از دیرباز مورد توجه بوده و هنوز هم بهترین روش برای خشک کردن لیموترش می باشد. برای خشک کردن لیمو ترش در آفتاب به هیچ امکاناتی نیاز ندارید. روش تهیه و نگهداری لیمو خشک را در پارس نیوز بخوانید.

لیموترش تازه - خشک کردن لیمو ترش در آفتاب

خرید لیمو ترش

برای تهیه لیمو عمانی اولین مرحله خرید لیمو ترش شیرازی است. لیمو‎هایی را انتخاب کنید که دارای پوستی صاف و شفاف، درخشان و سالم هستند و لیموهایی که پوست کلفت و اسفجی دارند و زدگی و خرابی روی پوست خود دارند، را انتخاب نکنید زیرا نشان دهنده شرایط نگهداری و انبار کردن غیر استاندارد است. برای تهیه لیمو عمانی لیموهای بزرگ را انتخاب کنید.

روش های خشک کردن لیمو ترش

خشک کردن لیمو ترش در آفتاب

1. برای خشک کردن لیمو ترش در آفتاب و درست کردن لیمو ترش خشک ورقه ای در منزل، ابتدا لیمو ترش های تازه را با آب سرد شسته و در آبکش می ریزیم تا آب آنها به خوبی خشک شود. اگر مقدار لیموی شما زیاد است و در آبکش دیرتر خشک می شود، می توانید لیموها را چند دقیقه ای روی یک پارچه تمیز توی آفتاب پهن کنید تا سریع تر خشک شود.

2. بعد از خشک کردن لیمو ترش در آفتاب، حالا با یک چاقوی تیز سر و ته لیموها را خیلی کم برش می دهیم. بعد هم لیموها را به شکل ورقه های نازک و حلقه ای برش می زنیم و همه هسته های لیموها را با کمک چاقو درمی آوریم. سعی کنید حتما همه هسته ها را خارج کنید، چون باعث تلخ شدن لیموخشک هایتان می شود.

3. بعد از برش کردن همه لیموها، آنها را به صورت یک لایه روی سینی یا در سبد آبکش کنار هم می چینیم و به مدت 2 روز زیر آفتاب قرار می دهیم و روزی دو سه بار لیموها را پشت و رو می کنیم تا دو طرف آنها خشک شود.

4. بعد از خشک کردن لیمو ترش در آفتاب به مدت 2 روز، آنها را دو سه روز هم در منزل و درمحیط خشک و خنک قرارمی دهیم تا کامل خشک و چیپسی شود. فقط حتما روزی چند بار لیموها را پشت و رو کنید تا همه لیموها به یک اندازه خشک شود.

5. بعد از چند روز که لیموها کاملا خشک شدند، آنها را داخل ظرف های شیشه ای درب دار می ریزیم و برای استفاده در انواع خورش ها و یا همراه با چای و دمنوش مصرف می کنیم.

لیمو خشک - خشک کردن لیمو ترش در آفتاب

خشک کردن لیمو ترش با استفاده از فر

شما می توانید لیموها را به صورت ورقه ای در فر خشک کنید. برای این منظور:

 •  لیموها را به خوبی بشویید و سپس آن ها را به مدت 24 ساعت در آب خیس کنید و در این مدت چند بار آب آن را عوض کنید تا تلخی پوست لیمو ها گرفته شود و بعد از این مدت آبکش کنید.
 •  فر را روشن کنید و روی پایین ترین درجه ممکن قرار دهید.
 •  با کاغذ پارچمنت سینی فر را پوشانده و ورقه های لیمو را روی آن بچینید.
 •  سینی را به مدت 4 ساعت درون فر قرار دهید . در تمام این مدت هر 1 ساعت یک بار لیمو ها را زیرو رو کنید تا حرارت به همه قسمت ها به طور یکنواخت برسد.
 •  پس از خشک شدن کامل لیمو ها ، فر را خاموش کرده اما سینی را تا 24 ساعت از فر خارج نکنید.
 •  بعد از گذشت این مدت برش های خشک شده ی لیمو را از فر خارج کرده و درون ظرف شیشه ای یا پلاستیک فریزر نگهداری کنید. 

خشک کردن لیمو با دستگاه خشک کن میوه

از دستگاه‌های میوه خشک‌کن هم می‌توان برای خشک کردن لیمو استفاده کرد. دستگاه‌ میوه خشک کن برای خشک کردن همه میوه‌ها بسیار مناسب است و زمان خیلی کمتری می‌گیرد. همچنین افرادی که در آپارتمان زندگی می‌کنند و نمی‌توانند به روش سنتی این کار را انجام دهند به خوبی می‌توانند با این دستگاه هر میوه فصلی را به خوبی و با حفظ کیفیت خشک کنند. این دستگاه‌ها آب میوه را به صورت خیلی آرام، آهسته و با حرارت خیلی کم تبخیر می‌کند و میوه را خشک می‌کند. 

در این روش لیموها برش می‌خورند و مانند لیمو عمانی به‌صورت درسته خشک نمی‌شوند؛ اما همان کاربرد را در غذاها دارند. عملکرد این دستگاه به این شکل است که به‌آرامی رطوبت داخل لیموترش را تبخیر کرده و آن را خشک می‌کند. مراحل انجام این کار به این صورت است که:

۱- لیمو ترش تازه را شسته و با چاقوی تیز به صورت حلقه حلقه برش بزنید. دقت کنید همه حلقه‌ها ضخامت یکسانی داشته، نه زیاد ضخیم و نه زیاد نازک باشند. برای آن که لیموها مزه تلخی نگیرند، بهتر است هنگامی که هنوز تازه هستند، هسته‌های آن را جدا کنید. در حین انجام این کار مراقب باشید به بافت لیمو صدمه نزنید و با نوک چاقو این کار را انجام دهید.

۲- اسلایس های لیمو را با فاصله‌های منظم کنار هم روی سینی دستگاه بچینید و درون دستگاه خشک‌کن قرار دهید. درجه حرارت دستگاه را روی ۵۷ درجه سانتیگراد تنظیم کنید.

۳- مقدار زمان دقیق خشک شدن حلقه‌های لیمو به ضخامت و آب لیمو بستگی دارد، اما معمولا لیمو‌ها پس از یکی دور روز خشک می‌شوند.

۴- برای جلوگیری از خشک شدن بیش‌ازحد لیمو، بعد از ۲۴ ساعت اول آن‌ها را مدام و هر ۶ تا ۸ ساعت یک‌بار بررسی کنید.

۵- وقتی حلقه‌های لیمو به‌طور کامل خشک و ترد شدند، می‌توانید آن‌ها را جمع‌آوری کرده و در یک ظرف درب دار در مکانی خشک و خنک برای چند ماه نگه‌داری کنید.

لیمو خشک ورقه ای - خشک کردن لیمو ترش در آفتاب

خشک کردن لیمو ترش با شوفاژ یا بخاری

اگر دستگاه میوه خشک کن ندارید و آفتاب هم در دسترس ندارید روش خشک کردن میوه‌ها روی بخاری بهترین راه است؛ استفاده از بخاری یا شوفاژ فرقی ندارد است. برای این کار ابتدا روی بخاری یا شوفاژ را با فویل آلومینیومی بپوشانید.

 1.  روی فویل یکپارچه تمیز نخی پهن کنید. استفاده از پارچه بدون پرز اهمیت زیادی دارد پس اگر پارچه نخی ندارید سعی کنید از پارچه‌ای استفاده کنید که پرز نداشته باشد و چیپس شما خراب نشود.
 2. لیموها را به صورت هم اندازه برش زده و آن‌ها را روی پارچه بچینید و زمان دهید تا کاملا خشک شوند.

  استفاده از پارچه این مزیت‌ را دارد که دیگر نیازی به زیرورو کردن میوه‌ها نیست و با گذشت زمان مناسب، میوه‌ها به خوبی و یکدست خشک خواهند شد.

 3. بعد از گذشت زمان مورد نظر، میوه‌ها را از پارچه جدا کرده و داخل ظرف در بسته بریزید. البته خشک کردن لیمو روی شوفاژ کمی بیشتر زمان می‌برد و باید تا جایی که می‌توانید برش‌ها را نازک بزنید.
 4. مدت زمان مورد نیاز در این روش به ضخامت میوه و حرارت بخاری یا شوفاژ بستگی دارد. برای مثال می‌توانید آخر شب میوه‌ها را روی بخاری یا شوفاژ بچینید و ظهر فردا آن‌ها را جمع کنید، یعنی چیزی در حدود 10-12 ساعت زمان بدهید تا میوه‌ها خوب خشک شوند. توجه کنید که میوه‌ها تا وقتی‌که روی بخاری هستند کمی نم‌دار به نظر می‌رسند اما وقتی خنک شوند، سفت می‌شوند.

خشک کردن لیمو برای تهیه لیمو عمانی

برای تهیه لیمو عمانی در منزل و به روش سنتی می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

۱) ابتدا سعی کنید لیمو هایی را که قصد خشک کردن آنها را دارید، جنس خوبی داشته و تازه باشند. لیمو های جهرم و میناب از بهترین لیمو ترش ها هستند‌.

۲) لیمو های گندیده و خراب را جدا کنید و سالم ترین آنها را خوب با آب سرد بشویید.

۳) برای یک یا دو روز لیمو ها را در سایه نگه دارید تا پوستشان نازک شود. برای جلوگیری از فاسد شدن آنها می توانید به لیمو ها کمی نمک اضافه کنید.

مراحل آخر خشک کردن لیمو

۴) در مرحله بعد در یک قابلمه تفلون مقداری آب ریخته و روی حرارت اجاق گاز قرار دهید تا آب به جوش آید. سپس یک لیوان سرکه سفید را به آب اضافه کرده و لیمو ها را در قابلمه بریزید و اجازه دهید در آب برای چند ثانیه بجوشند.

در آخر آن‌ ها را در یک صافی ریخته و کمی زیر آب سرد نگه دارید تا شوک وارد شده به آن ها مراحل خشک شدن را راحت تر کند. اما ریختن آب سرد روی لیمو ها باعث نفوذ تلخی پوست به درون لیمو می شود. اما اگر عجله ای برای خشک شدن آن ها ندارید، صبر کنید تا لیمو ها در هوای اتاق خنک شوند. به همین دلیل از ریختن آب سرد بر روی آن ها امتناع کنید.

۵) برای این که تلخی پوست لیمو به طور کامل گرفته شود، دوباره مرحله قبل را تکرار کنید و بگذارید لیمو ها خود به خود سرد شوند.

۶) هنگامی که لیمو ها خنک شدند، با چنگال چند سوراخ در لیمو ها ایجاد کنید و آن ها را حدود ۱۰ روز زیر نور آفتاب قرار دهید.

۷) بعد از این ۱۰ روز لیمو ها را در یک سبد ریخته و در سایه قرار دهید تا به خوبی خشک شوند. بیشتر اوقات ۲ یا ۳ ماه طول می کشد لیمو ها به خوبی خشک شوند. اگر از خشک شدن آن ها مطمئن شدید می توانید لیمو ها را در یک ظرف ریخته و در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

پودر لیمو - خشک کردن لیمو ترش در آفتاب

طرز تهیه پودر یا گرد لیمو عمانی در خانه

پس از خشک کردن لیموها ، برای تهیه ی گرد لیمو عمانی، پوست لیمو عمانی خشک شده را از گوشت آن جدا کرده، سپس قسمت گوشتی لیمو عمانی را در آسیاب ریخته و آن را به صورت پودر درآورید. چنانچه اشاره کرده ایم باید به خاطر داشته باشید که حتما تخم های آن را از گوشت آن جدا کنید در غیر این صورت گرد لیمو عمانی تلخ خواهد شد.

نکات مهم :

اگر لیمو ترش های شیرازی بر روی درخت خشک شوند، لیمو عمانی زرد مایل به قهوه ای می شود. اگر آن ها را در آب و سرکه بجوشانند و سپس زیر نور خورشید خشک کنند، لیمو عمانی به دست آمده سیاه می شود. لیمو عمانی را می توان در فر، دستگاه خشک کن و یا به طور طبیعی زیر نور خورشید خشک کرد.

برای گرفتن تلخی لیمو، قبل از خشک کردن لیمو آنها را به مدت 24 ساعت در آب خیس کنید و در این مدت چند بار آب آن را عوض کنید تا تلخی پوست لیمو ها گرفته شود.

نکات خشک کردن لیمو ترش در آفتاب بصورت ورقه ای

 1. اگر می خواهید رنگ لیمو خشک های شما رنگشان تیره تر باشد، باید بیشتر جلوی آفتاب بماند و اگر می خواهید رنگشان روشن و طلایی باشد، دور روز در آفتاب بماند و چند روز دیگر در داخل خانه خشک شود.
 2. توجه داشته باشید موقع جمع کردن لیموها، همه آنها کاملا خشک شده باشد. چون اگر کامل خشک نباشند، بعد از چند وقت کپک می زنند.
 3. برای خشک کردن داخل منزل هم می توانید جلوی پنکه یا کولر بگذارید تا سریع تر خشک شوند.
 4. در ضمن توجه داشته باشید که حتما همه هسته های لیمو ها را دربیاورید تا لیمو خشک های شما طعم تلخی نداشته باشند.

نگهداری مناسب لیمو خشک

اکنون که مراحل خشک کردن لیمو را انجام داده اید، وقت آن است که یاد بگیرید پس از خنک شدن، چگونه به درستی آن را ذخیره کنید. مانند خشک کردن، چند روش برای این کار وجود دارد.

اگر قصد دارید خیلی زود برش های لیمو را مصرف کنید، می توانید به سادگی آن را در یک ظرف شیشه ای در دار نگهدارید که هوا به داخل آن نفوذ نکند. آن را به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید تا طعم آن حفظ شود و عمر مفید آن طولانی تر شود.

حتی می توانید یک جاذب اکسیژن را درون آن قرار دهید تا هرچه بیشتر طعم خود را حفظ کند. از طرف دیگر نگهداری طولانی مدت آن، کمی بیشتر از یک ظرف ساده نیاز دارد. شما باید یک کیسه پلاستیکی تهیه کنید که می تواند به عنوان درزگیر عمل کند و خلاء ایجاد کند.

استفاده از این موارد باعث کاهش نفوذ هوا در آن می شود و به لیمو اجازه می دهد بدون از دست دادن عطر و طعمش در زمان استفاده از آن، دوام بیشتری داشته باشد.

لیمو عمانی - خشک کردن لیمو ترش در آفتاب

برای رفع تلخی لیمو عمانی در غذا می توانید

 •  از پودر یا گرد لیمو عمانی برای تهیه غذا استفاده کنید.
 •  لیمو عمانی را چند ساعت قبل از مصرف در آب گرم خیس کنید و سپس به غذا بیافزایید.
 •  هسته های داخل لیمو عمانی را خارج کنید زیرا درصد بالای از تلخی لیمو عمانی به تخم های آن مربوط می شود.
 •  برای گرفتن تلخی لیمو عمانی، آن را در آب برای چند دقیقه بجوشانید و پس از دور ریختن آب آن لیمو های جوشیده شده به غذا بیافزایید.

موارد استفاده از لیموخشک

به خاطر طعم خاص لیمو، از آن استفاده زیادی می شود که در ادامه به آن می پردازیم:

۱) اگر اضافه وزن دارید، می توانید چند برش از لیموهای خشک شده را در یک لیوان آب گرم بیندازید و میل کنید. با این کار شما احساس سیر بودن می کنید و غذای کمتری را مصرف و میزان سوخت و ساز بدن شما افزایش می یابد.

۲) با توجه به این موضوع که بعضی از نوشیدنی ها مانند نوشابه های گازدار قند و کالری زیادی دارند، می توانید به جای آن ها از نوشیدنی آب و لیمو خشک استفاده کنید. این نوشیدنی علاوه بر این که ویتامین C زیادی دارد، به درمان سنگ کلیه نیز کمک می کند.

۳) برای تهیه چای لیمو نیز می توانید برش های لیمو ترش را با چای سبز یا سیاه مخلوط و میل کنید‌.

۴) اگر می خواهید ترش کردن معده خود را بهتر کنید، تنها کافیست مقدار کمی از گوشت لیمو ترش را بخورید.

۵) با توجه به طعم خوب لیمو ترش، در تهیه انواع خورشت، سوپ و آبگوشت از آن به عنوان چاشنی استفاده می شود.

۶) بعضی افراد برای جلوگیری از کم خونی از لیمو ترش استفاده می کنند. زیرا آهن موجود در لیموترش باعث افزایش ساخت گلبول‌های قرمز و احتمال ابتلا به کم خونی، فقر آهن و علائم آن را کاهش می‌ دهد.

۷) بر اساس شواهد لیمو ترش ۲۲ ترکیب ضد سرطانی دارد و بسیار مفید است. به همین دلیل امروزه مصرف آن بیشتر از قبل توصیه می شود.