شیاطین جن و انس به دو روش سعی می‌کنند انسان‌ها یا ملت‌ها یا حکومت‌ها را از حل مهم‌ترین مسائل‌شان باز دارند؛ یا آن‌ها را به موفقیت‌ها و خوشی‌ها سرگرم می‌سازند و یا با ایجاد دغدغه‌های کم‌اهمیت، در نظام اولویت‌بندی آن‌ها خلل ایجاد می‌کنند. ایجاد التهابات سیاسی و اجتماعی یکی از این ترفندهاست که دو مشکل ایجاد می‌کند؛ هم در زمان اوج التهابات تمرکز و توجه مسئولان و دست‌اندرکاران را به خود جلب می‌کند و هم بعد از فروکش کردن التهابات با ایجاد سرخوشی و آرامش حاصل از نقاهت، باز پیگیری دغدغه‌های اصلی را به درازا می‌کشاند. 
در بیش از یک دهه اخیر محور جهت‌دهی و تعیین راهبرد نظام توسط رهبر انقلاب، همواره مقوله اقتصاد بوده است؛ از دهه هشتاد و طرح شعار ضرورت اصلاح الگوی مصرف و جلوگیری از اسراف توسط مردم گرفته تا رعایت اصول اقتصاد مقاومتی و اهتمام به تولید و اشتغال توسط دولت‌ها و تا همین امروز که توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان برای بهبود تولید و اشتغال مطرح شده است رهبر انقلاب دائما در حال گوشزد کردن اهمیت مقوله اقتصاد و تجویز راه‌حل برای دوری از تله‌ها و بحران‌های اقتصادی بوده‌اند. گویی همانگونه که امام راحل اصرار داشتند جنگ تحمیلی را اولویت اصلی کشور معرفی کرده و اهمیت آن را یادآوری کنند، رهبر انقلاب هم از همواره آتش هشدار مسئله اقتصاد را روشن نگه می‌دارند. با این وجود اقتصاد یا به واقع و متناسب با میزان اهمیت آن دغدغه نخست دولت‌ها نبود و یا اگر بود آدرس آن به اشتباه دنبال می‌شد. 
با بازگشت آرامش به خیابان‌ها، این مهم نباید فراموش شود صدبرابر التهابی که در برخی خیابان‌ها بود و دشمن آن را بزرگ‌نمایی می‌کرد، در دل‌های طیف وسیعی از مردم جریان دارد که نگران حال و آینده هستند و برای گذران زندگی، با دشواری جدی طرفند. این مسئله‌ای است که دشمن با اینکه سعی در بهره‌برداری از آن دارد اما مدام آن را به محاق می‌برد؛ خصوصا در این دولت که هم اهمیت و بزرگی مسئله معیشت درک شده و هم آدرس آن به درستی شناخته شده است. امروز هیچ جهاد تبیینی بالاتر از این نیست که ضروریات معیشتی به نحو ملموس و محسوس خاصه برای اقشار آسیب‌پذیر بهبود پیدا کند؛ چه این حالت زمین حاصلخیزی که برای پذیرش دروغ‌های رسانه‌های تروریست در دل‌ها ایجاد شده را از بین می‌برد. فروکش کردن التهابات باید التهاب درونی مسئولان را برای رسیدگی به معیشت چندبرابر کند و قرار یافتن کشور باید بی‌قراری دولت و حاکمیت برای برون‌رفت کشور از تنگنای اقتصادی را بیفزاید.