با این حال محمدرضا نجفی منش، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران به خبرگزاری ایسنا گفت که طرح ساخت خودرو مشترک از مدت‌ها پیش میان ایران، ترکیه و روسیه مطرح شده است. طرح‌های ساخت خودرو که اکنون در مورد آن‌ها توافق حاصل شده است، در حقیقت دنباله صحبت‌ها و هماهنگی‌های پیشین میان سه کشور برای تولید مشترک خودرو است.

تولید مشترک خودرو

٧ نوع هزینه برای معامله خودروی دست دوم/ خرید خودروی دست دوم چه هزینه‌هایی دارد؟

البته موضوع ساخت خودرو مشترک میان ایران و روسیه یا ایران و روسیه و ترکیه در مراحل اولیه خود قرار دارد و هنوز تا نهایی شدن فرصت زیادی باقی مانده است. براساس طرح اولیه، مسوولیت تامین قطعات لازم برای تولید خودرو مشترک میان سه کشور ایران، روسیه و ترکیه تقسیم خواهد شد. برای مثال وظیفه تولید موتور برعهده قطعه سازان ایرانی خواهد بود، ترک‌ها قطعات داخلی خودرو را می‌سازند و بدنه خودرو نیز توسط قطعه سازان روس ساخته خواهد شد.

از آن‌جایی که این طرح در مراحل اولیه است، هنوز نحوه تقسیم کار مشخص نشده است. قطعات به میزان لازم در هر کشور تولید خواهند شد و بین کشورهای مختلف جابجا می‌شوند تا هر کشور به میزان سهم خود، اتومبیل تولید کند. بحث خرید و فروش در این میان مطرح نخواهد بود.

تصادفی عجیب در پایتخت بدون برخورد خودروها +تصاویر

عضو اتاق بازرگانی تهران ادعا کرد که قطعه سازان ایرانی قدرت تولید قطعه برای تولید دو میلیون دستگاه خودرو در سال را دارند. با توجه به کاهش تولید خودروسازان داخلی طی سالیان اخیر، قطعه سازان ایرانی می‌توانند قطعات مازاد خود را صادر کنند و محصولات جدیدی توسط آن‌ها به تولید برسد.

در این چارچوب می‌توان ایران خودرو و سایپا را نیز وارد یک همکاری و مشارکت جدید کرد تا در نهایت این محصول مشترک با روسیه و ترکیه به تولید نهایی برسد.

سرمای شدید خودرو را منجمد کرد/ عکس