پايگاه خبري تحليلي «پارس»- وقتی می‌خواهید یک اتومبیل دست دوم معامله کنید، ناچارید تا زمان تنظیم قطعی سند، هزینه‌های مختلفی بپردازید. این‌که پرداخت کدام هزینه به عهده خریدار و کدام بخش به عهده فروشنده است، گاهی محل اختلاف طرفین معامله می‌شود و گاهی پیش می‌آید که یکی از طرفین معامله از ناآگاهی طرف دیگر سوءاستفاده کرده و هزینه‌های شخصی خود را به دوش او تحمیل می‌کند. در این مطلب جزییات هزینه خرید یک خودروی دست دوم تا زمان تنظیم سند لیست شده و در آن به عرف و قوانین رایج برای پرداخت هزینه‌ها اشاره شده است.

کارشناس فنی از چه کسی حق‌الزحمه بگیرد:

قبل از خرید اتومبیل در مراکز فروش خودروهای دست دوم، کارشناسانی آماده ارایه مشاوره فنی به خریدار هستند. می‌توانید این کارشناس را از همان مرکز انتخاب کنید یا از کارشناس دیگری خارج از مرکز خرید، دعوت به مشاوره کنید. کارشناسان برای بازدید فنی اتومبیل دست‌دوم حق مشاوره‌ای دریافت می‌کنند که پرداخت این حق مشاوره به عهده خریدار است و فروشنده نباید هیچ وجهی بپردازد.

حق کمیسیون دو طرفه است:

در اولین گام باید برای تنظیم قرارداد فروش به یک بنگاه اتومبیل مراجعه کنید. در این مرحله یک سند رسمی و قانونی ارایه می‌شود که شما را به‌عنوان خریدار می‌شناسد. قبل از امضای این قرارداد تمام بندهای آن را به دقت مطالعه کنید و اگر بندی مورد پذیرش‌تان نبود، حتما آن را در قرارداد قید کنید. مشخصات درج شده در قرارداد را با مدارک اتومبیل مطابقت دهید. اگر این دو مورد توصیه شده را اجرا نکنید ممکن است ضرر کنید. مثلا ممکن است اتومبیلی که به شما فروخته می‌شود همان خودروی مورد بازدیدتان نباشد. در این مرحله بنگاهدار برای شما حق کمیسیونی تعیین می‌کند که پرداخت نصف آن به عهده خریدار و نصف دیگر به عهده فروشنده است.

کمترین بیعانه ممکن را بدهید:

اگر بیعانه زیادی بدهید و از خرید خودرو پشیمان شوید، تازه دردسرتان شروع می‌شود. احتمال دارد برای پس‌گرفتن بیعانه از دلال یا فروشنده خودرو ناچار به طرح شکایت دادگاهی شوید که فرآیند رسیدگی به پرونده طولانی و هزینه‌بر است و در این‌جا اگر مبلغ قابل‌توجهی به‌عنوان بیعانه پرداخته باشید، ناچارید برای پس گرفتن پول‌تان زمان زیادی بگذارید. بنابراین بهتر است با کمترین بیعانه ممکن فروشنده را قانع کنید که خریدار اتومبیل هستید.

هزینه نگهداری در پارکینگ دوطرفه است:  پس از خرید خودرو معمولا تا قبل از تحویل برگ سبز، اتومبیل در یک پارکینگ عمومی نگهداری می‌شود. رسید نگهداری اتومبیل در پارکینگ، برای خریدار و فروشنده به صورت همزمان صادر می‌شود و تحویل آن مشروط به حضور هر دو طرف معامله است. هزینه نگهداری اتومبیل در پارکینگ نیز به صورت ٥٠ - ٥٠ بین خریدار و فروشنده تقسیم می‌شود.

تسویه عوارض‌ سال جاری بر عهده فروشنده است:

تمام مالکان خودروها سالانه مبلغی را به‌ عنوان عوارض به شهرداری پرداخت می‌کنند. اتومبیلی که خریداری می‌کنید باید تمام عوارض آن از زمان تولید تا ‌سال معامله پرداخت شده باشد. حتی اگر اتومبیل را در اولین ماه‌های ‌سال خریداری می‌کنید، پرداخت عوارض آن‌ سال نیز به عهده فروشنده است. بنابراین فروشنده باید به شما برگ تسویه عوارض خودرو را تسلیم کند.

برگ تسویه خلافی را فراموش نکنید:

یکی دیگر از مواردی که در زمان خرید خودروی دست دوم حتما باید به آن توجه کنید، تسویه‌شدن خلافی خودرو است. اگر این موضوع را فراموش کنید ممکن است خودروی خریداری شده‌تان تا یک‌میلیون تومان هم مرتکب قانون‌شکنی شده باشد و این موضوع در زمان تعویض پلاک برای‌تان دردسر ایجاد کند.

هزینه تعویض پلاک بر عهده خریدار است:

بعد از پشت ‌سر گذاشتن این مراحل باید برای تعویض پلاک خودرو مراجعه کنید. فروشنده می‌تواند به شما وکالت دهد که این مرحله را به تنهایی دنبال کنید. تعویض پلاک خودرو کمی زمان‌بر است و اگر می‌خواهید کارتان زودتر راه بیفتد، بهتر است سحرخیز باشید و در اولین ساعات کاری به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید. در این قسمت باید هزینه‌های اداری فرآیند تعویض پلاک را بپردازید. این بخش از هزینه‌ها به عهده خریدار است.

جزییات هزینه نقل و انتقال سند:

بعد از تعویض پلاک برگ سبز خودرو به شما ارایه می‌شود اما یادتان باشد این مالکیت قطعی‌تان به حساب نمی‌آید و برای دریافت سند قانونی حتما باید به دفترخانه‌های رسمی ثبت اسناد مراجعه کنید. هزینه انتقال سند نیز به عهده فروشنده است و خریدار باید تنها هزینه ثبت سند جدید را بپردازد.