از سال 2013 دولت کانادا برنامه جدیدی را برای مهاجرت متقاضیان اجرا نمود. این برنامه مهاجرتی با عنوان ویزای استارتاپ کانادا، مهاجرت و اخذ اقامت دائم را برای دارندگان ایده های شغلی و یا کارآفرینان خلاق، بدون نیاز به داشتن میزان دارایی برای سرمایه گذاری در این کشور، ممکن می سازد. اما طی سال های اخیر مواجه شدن این برنامه با موفقیت های چشمگیر و تغییر شرایط آن از سوی دولت برای تشویق متقاضیان بیشتر، منجر شد تا مهاجرت به کانادا از طریق استارت آپ، به یکی از پرطرفدارترین روش های مهاجرتی تغییر یابد.

ویزای استارتاپ کانادا در سال 2021

ویزای استارت آپ کانادا چیست؟

شرایط اقتصادی کانادا، سرمایه گذاری در این کشور را با استقبال بی نظیری روبه رو ساخته است. بدین دلیل، دولت با ارائه ویزای استارتاپ کانادا، مهاجران متخصص و کارآفرینان را برای ورود به بازار مشاغل کانادا مورد هدف قرار می دهد. ویزای استارتاپ که نوعی از روش های سرمایه گذاری در کانادا به شمار می رود، هر یک از افراد درخواست کننده برخوردار از شرایط لازم را بدون نیاز به هیچ گونه سپرده گذاری، تنها با داشتن طرح های نوآورانه برای شروع کسب و کار، به کشور دعوت می کند. فراهم شدن بستر سرمایه گذاری از طریق ویزای استارتاپ کانادا، تضمین کننده دریافت اقامت دائم کانادا نیز می باشد.

افراد واجد شرایط مهاجرت به کانادا از طریق استارت آپ چه کسانی هستند؟

داشتن هر ایده و طرح کسب و کار برای دریافت ویزای استارتاپ کانادا مناسب نمی باشد. موفقیت در این راه شامل حال متقاضیانی است که بیزینس پلن آنها ضمن مورد قبول شدن توسط یکی از سازمان های معرفی شده از سوی دولت، از قابلیت رشد و توسعه بالایی برخوردار باشد. به همین دلیل برای کارآفرینی در کانادا تنها شروع یک کسب و کار، مورد قبول استارتاپ نمی باشد. کسب و کاری منجر به اخذ ویزای استارتاپ کانادا می شود که علاوه بر خلاق و نوین بودن، باعث اشتغال زایی در دولت کانادا شود.

مهاجرت به کانادا از طریق استارت آپ

شرایط ویزای استارتاپ کانادا

بسته به وضعیت موجود در کشور کانادا ممکن است بطور سالیانه، اخذ ویزای استارتاپ کانادا با شرایط گوناگونی روبه‌رو شود؛ شرایطی که بر طبق آن، درخواست کنندگان بررسی و مورد تایید دولت قرار می گیرند. در ادامه شرایطی را که برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا در سال 2021 الزامی می باشد را معرفی کرده ایم:

  • مطرح کردن ایده ای خلاق برای شروع کسب و کاری جدید

ایده مطرح شده از جانب درخواست کنندگان ویزای استارتاپ کانادا، می بایست به حدی خلاق و نوین باشد تا بتوانند نظر سازمان های حمایتگر کانادایی را برای سرمایه گذاری بر روی این طرح، قانع کنند. از بین درخواست کنندگان، فقط 5 نفر از دارندگان ایده استارتاپی قادر به کسب ویزای استارتاپ کانادا و مهاجرت به این کشور خواهند بود. ویزای استارتاپ کانادا با در اختیار گذاشتن 10% سهام برای هر یک از متقاضیان، آنها را در مجموع مالک 50% سهام شرکت می کند.

  • دریافت نظر مثبت سازمان های حمایتگر کانادایی

با جلب رضایت حمایتگران کانادایی برای سرمایه گذاری بر روی ایده مطرح شده، متقاضیان باید پس از دریافت نامه پذیرش برای اخذ ویزای استارت آپ کانادا اقدام نمایند.

  • سرمایه اولیه

اگرچه اخذ ویزای استارتاپ کانادا بدون سرمایه گذاری متقاضیان صورت می گیرد؛ اما هر فرد باید میزان مبلغی را جهت تامین مخارج 6 ماه اولیه زندگی، در دست داشته باشد؛ زیرا دولت هزینه های زندگی و اقامت افراد را تقبل نمی کند.

نکته: داشتن سرمایۀ بیشتر باعث سرعت بخشیدن به روند مهاجرتی افراد می شود. اما متقاضیان دارای سرمایه ای بیشتر از 10 هزار دلار برای پیشگیری از جریمه و یا توقیف دارایی توسط دولت، باید پس از ورود به خاک کانادا، ماموران دولتی را از این موضوع مطلع کنند.

  • مهارت کافی در زبان انگلیسی و یا فرانسوی

از شروط الزامی برای ویزای استارتاپ کانادا، ارائه مدرک زبان می باشد. این مدرک با حداقل نمره CLB5 در یکی از آزمون های CELPIP G-Test یا IELTS در زبان انگلیسی و یا آزمون های TEF Canada یا TCF Canada در زبان فرانسوی، در کنار دیگر معیارهای نامبرده شده، مهاجرت به کانادا را از طریق استارتاپ امکان پذیر می کند.

 

ویزای استارت آپ کانادا

مراحل اخذ ویزای استارتاپ کانادا

با در اختیار داشتن تمامی معیارهای استارت آپ کانادا، اقدام برای دریافت این ویزا ممکن می شود.

این پروسه مهاجرتی در ابتدا نیازمند تهیه یک پلن بیزینسی خلاق و کامل از سوی متقاضیان می باشد. این طرح باید آنقدر دقیق و با جزئیات ارائه شود که جای هیچ گونه شک و ابهامی را برای سازمان های سرمایه گذار ایجاد نکند. پس از تنظیم طرح استارتاپی و ارسال آن برای شرکت های معتبر حمایت کننده، با تایید درخواست افراد از طرف این مراکز و صدور نامه پذیرش، بقیه اقدامات اخذ ویزای استارتاپ کانادا صورت می گیرد.

در آخر با موفیقیت آمیز بودن تمامی این پروسه و گذراندن تمامی این مراحل با کمک کارشناسان حرفه ای، اخذ اقامت دائم این کشور در مدت 12 الی 16 ماه اتفاق می افتد.

مشاوران متخصص در موسسه مهاجرتی آتلانتیک 724، با کسب تجارب کافی در این زمینه، به راهنمایی متقاضیان علاقه مند می پردازند. برای اطلاعات بیشتر درباره ویزای استارتاپ کانادا این لینک را مشاهده کنید.

فراموش نشود که پروسه اخذ ویزای استارتاپ همانند دیگر ویزاهای کانادا مستلزم گذراندن مراحل مربوط به انگشت نگاری و ثبت درخواست متقاضیان می باشد. این اقدام که برای افراد بین سنین 14 الی 79 سال الزامی می باشد، پس از ثبت درخواست در بازه ای 30 روزه باید صورت گیرد. همچنین دریافت گواهی سلامت نیز پس از آزمایشات پزشکی، از دیگر مراحل اخذ ویزای کانادا محسوب می شود.

اخذ ویزای استارتاپ کانادا

سرمایه گذاری در کانادا از طریق استارت آپ

طبق توضیحات گفته شده، دریافت ویزای استارتاپ کانادا زمانی ممکن می شود که طرح پیشنهادی کسب و کار مورد تایید موسسات و سازمان های سرمایه گذار در کانادا واقع شود. این سازمان های حمایت کننده که شامل سه گروه انکوباتور (موسسات رشد)، ونچر کپیتالیست و انجل اینوستر می باشند با تعیین شدن از سوی دولت کانادا، متقاضیان را در شروع و گسترش ایده بیزینسی یاری می کنند.

بر این اساس، اگر ایده استارتاپی توسط موسسه ونچر مورد حمایت قرار گیرد، حداقل سرمایه گذاری برابر مبلغ 200 هزار دلار کانادا می شود. این میزان سرمایه گذاری برای گروه های انجل برابر 75 هزار دلار و برای گروه های انکوباتور بدون هیچ محدودیتی صورت می گیرد. البته این به معنای سرمایه گذاری خود افراد نمی باشد. منظور از میزان مبالغ گفته شده همان سرمایه ای است که از سوی موسسات برای پشتیبانی و حمایت از بیزینس پلن افراد تامین و پرداخت می شود.

  • موسسات انکوباتور

این دسته از موسسات حمایت کننده، با پشتیبانی از انواع ایده های استارتاپی، نقش موثری در توسعه و اجرای ایده دارد. همانند موسسات BDC Venture Capital، Impression Ventures، Lumira Capital Inc و...

  • سازمان های ونچر (Designated Canadian venture capital fund)

هدف این موسسات سرمایه گذاری بر روی طرح های استارتاپی در حال رشد است. Communitech، Innovacorp، Invest Ottawa و... زیر گروهی از این موسسات می باشند.

  • گروه های انجل (Designated Canadian angle investor group)

موسسات زیر گروه این مجموعه نیز با سرمایه گذاری، ایده های بیزینسی نوپا را مورد هدف قرار می دهند. همانند TenX Angel Investors Inc، York Angel Investors Inc، Oak Mason Investments Inc و...

ویزای استارتاپ کانادا و اخذ اقامت دائم

اخذ اقامت دائم از طریق ویزای استارتاپ کانادا ممکن می شود. متقاضیان با دریافت ویزا و راه اندازی ایده استارتاپی خود، با 6 ماه زندگی در کانادا می توانند نسبت به دریافت اقامت دست بکار شوند. گذران 6 ماهه در کانادا به منزلۀ شروع و تمرکز بر روی کسب و کار می باشد. موردی که سبب تمایز ویزای استارت آپ کانادا با دیگر کشورهای جهان شده همین موضوع است. عدم موفقیت در ایده پیشنهادی و به ثمر نرسیدن طرح استارتاپی دلیلی بر باطل شدن اقامت متقاضیان نمی باشد. این افراد همواره مورد حمایت دولت کانادا قرار می گیرند. پس ویزای استارت آپ کانادا می تواند گزینه ای مناسب برای مهاجرت و کسب اقامت این کشور باشد.