«محمد الغبان» رئیس فراکسیون الفتح در پارلمان عراق به خبرگزاری رسمی عراق گفت: تشکل‌های سیاسی قبلا با الکاظمی توافق کردند که به وی اختیار عمل دهند تا کابینه‌اش را بدور از سهم خواهی و سهمیه‌بندی تشکیل دهد و اعضای آن از کاردانی و سلامت و مقبولیت برخوردار باشد و این معیارها برای همگان اعمال شود.

وی افزود: نخست وزیر مامور تشکیل دولت اشتباه‌های نخست وزیر سابق مامور تشکیل دولت را در روش و سازوکار انتخاب کاندیدهای (تصدی پست های وزارتی) مرتکب شد و این امر با اعتراض تشکل‌های سیاسی روبرو شد و آنها خواهان اصلاح این مسیر و تغییر کاندیدها شدند.

الغبان گفت: الکاظمی به رایزنی و مذاکره برای جایگزین کردن کاندیدها ادامه می‌هد.

پیش از این ایاد علاوی رئیس ائتلاف الوطنیه عراق جلسه رای اعتماد به کابینه الکاظمی را تحریم و اعلام کرد که ائتلافش به این کابینه رای اعتماد نخواهد داد.

ائتلاف الوطنیه در بیانیه ای در توجیه دلیل عدم شرکت در جلسه پارلمان برای رای اعتماد به کابینه الکاظمی مدعی شده است که مطالبات مردمی در انتخاب اعضای کابینه در نظر گرفته نشده است و به همین سبب نه تنها به این دولت رای اعتماد نمی دهد بلکه جلسه پارلمان را که قرار است برگزار شود تحریم خواهد کرد.

ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری المالکی نیز اعلام کرد که تلاش های زیادی با سایر تشکل‌های سیاسی برای تشکیل کابینه جدید انجام داده است اما به آن رای نخواهد داد.

ائتلاف دولت قانون علت رای ندادن خود را تخطی صورت گرفته از سازوکارهای مورد توافق درباره انتخاب کاندیدهای تصدی‌ پست های وزارتی و اصلاح نشدن این مسیر اشتباه با وجود تلاش‌ها عنوان کرد.

ائتلاف دولت قانون گفت: براین اساس، این ائتلاف در ساختار این دولت مشارکت نکرده و به نفع آن در مجلس رای نخواهد داد و اختیار را به سایر اعضای مجلس برای تصمیم گیری مناسب در این زمینه واگذار خواهد کرد.

محمد الحبلوسی رئیس مجلس عراق روز گذشته از نمایندگان خواست تا روز دوشنبه در جلسه مجلس شرکت کنند. این جلسه  در راستای آمادگی برای برگزاری جلسه رای اعتماد به کابینه خواهد بود