جنگ طالبان در افغانستان تقریبا تمام شده است. پایان جنگ طالبان در افغانستان با فرار اشرف غنی همراه شد. جنگ طالبان در افغانستان واکنش های زیادی را از سوی کشورها به همراه داشت. هنوز ولایت پنجشیر افغانستان در جنگ طالبان در افغانستان به تصرف طالبان در نیامده است.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «احمد  مسعود» رهبر مقاومت دره پنجشیر افغانستان از احتمال دست کشیدن از مبارزه با طالبان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک» «احمد مسعود» چهارشنبه به رسانه‌ها گفت که اگر طالبان دولت فراگیر تشکیل دهد و حقوق مساوی را برای همه افغان ها تضمین کند، از مبارزه خود دست خواهد کشید. انتظار می رود که طالبان تشکیل دولت جدید افغانستان را در 3 سپتامبر(جمعه 12 شهریور) اعلام کند، اما ترکیب آن هنوز مشخص نیست.

بیش از این طالبان اعلام کرده بود درخواست‌های احمد مسعود، رهبر مقاومت دره پنجشیر از جمله اینکه گفته پنجشیر باید منطقه امن اعلام گردد و طالبان در امور آن مداخله نکنند، غیرقابل قبول است.

«شیرمحمد عباس استانکزی»، از اعضای ارشد مذاکره‌کننده طالبان در دوحه نیز چهارشنبه گفت که دولت جدید «یک دولت فراگیر» خواهد بود و زنان همچنان «نقشی» خواهند داشت اما نه در سطح وزرا و «به این شرط که با دولت تحت حمایت آمریکا» همکاری نکرده باشند.

وی همچنین افزود که مقام‌های دولتی طالبان اعضای کابینه دولت‌ قبلی نخواهد بود. استانکزی خاطرنشان کرد که فرودگاه کابل هم ظرف دو روز دیگر بازگشایی خواهد شد. به گفته وی، هیئت هواپیمایی قطر برای بازسازی فرودگاه به کابل می‌آید و برای پروازهای بین‌المللی آماده هستیم.

 

شیر محمد عباس استانکزی ادامه داد: «جامعه بین المللی باید از این فرصت استفاده کرده و دولت بعدی را به رسمیت بشناسد و با آن همکاری نزدیک داشته باشد.»

استانکزی همچنین گفت: «این درست نیست که مردم از ترس ما فرار کنند. در صورت اعلام این خبر در پاکستان، هند و هر کشور آسیایی و عربی، ده‌ها هزار نفر بدون سند پرواز می‌کنند.»

به دنبال خروج آخرین نظامی آمریکا در بامداد سه شنبه از افغانستان، برخی گزارش‌ها از حمله طالبان به پنجشیر از چندین جهت حکایت داشت و گفته شد که در این درگیری‌ها  هشت عضو طالبان کشته شدند.