به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای خدائیان در نشست خبری افزود: مردم اصفهان در رابطه با حق آبه‌ای که دارند، اعتراضات و تجمعاتی را داشتند و ما شاهد بودیم که چندین روز این تجمع‌ها به‌صورت آرام و مسالمت‌آمیز ادامه داشت و هیچ مشکلی ایجاد نشد؛ اما همین تجمع مسالمت‌آمیز و شعور مردم آن منطقه دشمنان را عصبانی کرد و متأسفانه افرادی تحت تأثیر دشمنان در تجمع و صفوف مردم نفوذ پیدا کردند و دست به اغتشاش زدند.

وی با تاکید بر تمایز میان مردم و اغتشاشگران اظهار کرد: اغتشاشگران متأسفانه اقدام به سلب امنیت و تخریب اموال مردم کردند و مانع طرح صحیح خواسته مردم شدند.

خدائیان در ادامه گفت: در پی ایجاد اغتشاش توسط اغتشاشگران، مردم اصفهان وارد عمل شدند و با کمک نیروی انتظامی به آن خاتمه دادند و طبیعتاً تعدادی در این راستا دستگیر شدند.

سخنگوی دستگاه قضا تعداد بازداشت‌شدگان اغتشاشات اصفهان را حدود ۱۳۰ نفر اعلام کرد و گفت: برخی از این افراد پس از بازداشت بلافاصله آزاد شدند و بقیه نیز که برای آن‌ها قرار تأمین صادر شده بود، روز گذشته اکثر آن‌ها آزاد شدند.

وی ادامه داد: بجز افرادی که ممکن است اقدام به تیراندازی کرده باشند یا جرم آن‌ها به نحوی است که ممکن است قرار بازداشت موقت صادر شده باشد، بقیه افراد با قرار تأمین کفالت و وثیقه آزاد شده یا در مرحله آزادی هستند.

خدائیان با بیان اینکه مساله آب فقط اختصاص به استان اصفهان ندارد، گفت: چندین سال است که با خشکسالی مواجه هستیم و در برخی از استان‌های دیگر نیز کمبود آب داریم.

سخنگوی دستگاه قضا بیان کرد: زمانی که سطح آب پشت سد‌ها کاهش پیدا کرده، طبیعی است که مسئولان باید اولویت‌بندی کنند و در آن‌جایی که لازم است آب آشامیدنی تأمین شود، طبیعتاً این امر بر تأمین آب کشاورزی یا آب صنعتی اولویت دارد و مردم عزیز باید این را مد نظر قرار دهند؛ چرا که نمی‌دانیم در آینده چقدر بارش داریم.

وی تصریح کرد: اگر بنا باشد بلافاصله آب رهاسازی شود ممکن است در آینده با کمبود آب آشامیدنی مواجه شویم؛ البته دولت نیز باید به خواسته مردم توجه کند و در جایی که لازم است جبران خسارت شود. دولت مبالغی را به این امر اختصاص داده است و قطعاً به خواسته کشاورزان توجه می‌شود و خسارت آن‌ها نیز در چارچوب قانون جبران خواهد شد.

خبرنگاری هم در رابطه با هک برخی سامانه‌ها پرسید که سخنگوی دستگاه قضا گفت: همه مسئولان در این خصوص حساس هستند. در رابطه با هک سامانه‌ها، بایستی به ارتقای امنیت سامانه توجه کنیم یعنی زمانی که یک دستگاهی یک سامانه‌ای را ایجاد می‌کند قبل از راه‌اندازی سامانه باید به زیرساخت‌های امنیتی آن توجه بکند.

وی افزود: متأسفانه دیدیم در ایام گذشته برخی از سایت‌ها هک شدند هرچند خسارات عمده‌ای ایجاد نشد، اما صرف هک یک سامانه خودش نوعی ناامنی است. خوشبختانه این موضوع مورد توجه دولت و در دستور کار هست، دشمنان نظام از بیرون مرز‌ها و در داخل ممکن است به دنبال چنین اقداماتی باشند و در صورت شناسایی این افراد، دستگاه قضایی آماده برخورد است.