به گزارش پارس ، به نقل ازقدس آنلاین، برای بیش از سه دهه ایدز نه تنها جان میلیون ها تن را گرفته که تا همین اواخر و به رغم تلاش های فراگیر برای جلوگیری از انتشار این بیماری به دلیل ناتوانی در مهار آن گمان می رفت نسل انسان با این بیماری تهدید شود.
با این حال طی سال های اخیر امید به تولید داروهای موثر برای مقابله با ایدز و حتی واکسن آن روبه افزایش گذاشته است.
گروهی از دانشمندان دانمارکی معتقدند در چند ماه آینده داروهای موثری برای درمان بیماری ایدز و مبتلایان به ویروس اچ آی وی خواهند یافت که هم بهای آنها نسبتا پایین خواهد بود و هم به سادگی می توان تولید و توزیع شان کرد.
این گروه در حال انجام تجویز آزمایشی این دارو ها هستند که روش تاثیرگذاری آن، جداسازی ویروس اچ آی وی از دی ان ای انسان و سپس از بین بردن قطعی و همیشگی ویروس توسط سیستم دفاعی بدن است.
این نوآوری اقدامی بسیار مهم و گامی بسیار بزرگ در مقابله با گسترش ایدز و درمان افرادی است که در حال حاضر به این بیماری مبتلا هستند. این داروهای جدید باعث می شود ویروس اچ آی وی که معمولا در درون دی ان ای انسان پناه می گیرد به مرور به سطح سلول منتقل شود. وقتی ویروس به سطح سلول های بدن برسد سیستم ایمنی طبیعی بدن انسان به کمک واکسن های ویژه ای قادر به نابود کردن آن خواهد بود. دانشمندان دانمارکی در آزمایش های خود از سلول های بدن انسان در محیط آزمایشگاه استفاده کرده اند.
شورای پژوهش های علمی دانمارک با توجه به موفقیت مراحل اولیه این تحقیقات در ماه ژانویه سال جاری تصمیم گرفت ۱۲ میلیون کرون معادل حدود ۲ میلیون دلار در اختیار آن ها قرار دهد تا بتوانند تحقیقات خود را روی چند داوطلب انجام دهند.
این مرحله حساس از تحقیقات هم اکنون در حال اجراست و به گفته یکی از پژوهشگران ارشد این پروژه در دانشگاه « آرهوس» دانمارک میزان پیشرفت و نتایج آن بسیار امیدوارکننده بوده است.
بر این اساس مهم ترین نکته این است که بتوان سیستم دفاعی بدن را طوری تحت تاثیر قرار داد که وجود این ویروس ها را تشخیص داده و سپس آنها را نابود کند. در حال حاضر ۱۵ بیمار مبتلا به ویروس اچ آی وی در این آزمایش ها شرکت دارند و اگر نتیجه تجویز دارو در مورد این افراد مثبت باشد، این دارو ها برای تعداد گسترده تری از بیماران تجویز خواهد شد. دانشمندان دخیل در این تحقیق تاکید دارند این دارو واکسنی برای پیشگیری نیست و حتی با وجود موفقیت آن باید تاکید بر کنترل رفتار ها و روابط جنسی ایمن باشد و همچون گذشته به همه مردم هشدار داده شود رابطه جنسی غیرایمن یا استفاده از سرنگ مشترک و احتمالا آلوده هم چنان بسیار خطرناک است.
کشف چنین دارویی که به کمک سیستم ایمنی بدن به جنگ ویروس اچ آی وی می رود به این معنا خواهد بود که مبتلایان به ایدز لازم نیست که برای تمام عمر خود دارو مصرف کنند و این باعث می شود هزینه بسیار سنگینی از دوش شبکه های خدمات درمانی و پزشکی در سراسر جهان برداشته شود.
تحقیقات مشابهی در مراکز پژوهش های پزشکی بریتانیا نیز در جریان است ولی هنوز به مرحله آزمایش دارو روی بیماران نرسیده است. پنج دانشگاه مهم بریتانیا از جمله دانشگاه های آکسفورد، کمبریج و امپریال کالج با تشکیل یک مرکز تحقیقاتی مشترک تمام تلاش خود روی کشف درمان مناسب برای بیماری ایدز متمرکز کرده اند.
این مرکز تحقیقاتی هم اکنون در چند مسیر مختلف تحقیقات خود را پیش می برد که یکی از آنها تاثیرگذاری روی ژن های بدن بیماران به شکلی است که خود سیستم دفاعی بدن بیمار در مقابل ویروس اچ آی وی مقاوم شود.
این روش با تحقیقات پژوهشگران در دانمارک متفاوت است ولی می تواند به شکل دیگری به درمان بیماری ایدز یاری رساند.