• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37317

  تلاش برای ایجاد محیط سالم و دوری از استرس و تنش در زندگی، یکی از مهم ترین عوامل در پیشگیری و درمان وزوزگوش است.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، دکتر زهرا جعفری، رییس انجمن علمی شنوایی شناسی ایران و دبیر علمی دوازدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران که از ۱۰ تا ۱۲ اردیبهشت ماه سال جاری برگزار می شود، با بیان این خبر اظهار داشت: یکی از مهمترین عوامل در ایجاد وزوز گوش، زندگی پرتنش و همراه با استرس است و با توجه به پیرتر شدن جمعیت کشور و تاثیر آلودگی صوتی و آلودگی هوا بر حواس مختلف، احتمال بروز اختلالات عصبی شناختی منجمله وزوز گوش بیشتر می شود و به تعریف ساده وزوز گوش، احساس شنیدن صدایی در گوش ها و یا سر، بدون وجود منبع صدای خارجی است و ممکن است هر یک از ما تاکنون صداهایی مثل صدای صورت، همهمه، وزوز و غیره را در گوش ها یا در سر احساس کرده باشیم که البته در صورت کوتاه بودن زمان احساس آنها چندان اهمیتی ندارند ولی اگر بیش از ۵ دقیقه طول کشیده و در هفته چند بار تکرار شوند، توجه به آنها از جنبه مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی و یا ادیولوژیست (شنوایی شناس) برای مشاوره و ارزیابی اولیه لازم است.

  وی با اشاره به اینکه وزوز گوش در تمام گروه های سنی حتی در کودکان نیز وجود دارد، عنوان کرد: با بالا رفتن سن افراد احتمال بروز کم شنوایی و وزوز گوش بیشتر است و علاوه بر آن سبک بد زندگی مانند عادت کردن به محیط های خیلی ساکت یا خیلی شلوغ باعث تشدید آن می شود و در واقع برخلاف تصور، کسانی که خود را ایزوله کرده و در محیط های خیلی ساکت زندگی می کنند نیز از خطر ابتلا به این عارضه به دور نبوده و در برخی موارد حتی بیشتر و شدیدتر دچار وزوزگوش می شوند.

  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه حداکثر سطح شدت صدای مداوم در محیط های صنعتی و شلوغ در طول یک روز کاری ۸۰ دسی بل است، افزود: متاسفانه اکثر کارگران در محیط های صنعتی در معرض صدای بیش از ۸۰ دسی بل و به صورت ممتد و روزانه بین ۶ تا ۷ساعت قرار می گیرند که این امر آنها را مستعد کم شنوایی و وزوز گوش می کند که متاسفانه این نوع کم شنوایی و وزوزگوش از نوع حسی – عصبی بوده و غیرقابل درمان و برگشت ناپذیر است و راهکار مناسب جهت جلوگیری از ابتلا به این عوارض شایع استفاده از گوشی های مخصوص برای حفاظت گوش ها و یا استفاده از پلاگ های کوچکی است که در لاله گوش قرار می گیرند.

  دکتر جعفری در خاتمه یادآور شد: بحث وزوز گوش و راه های پیشگیری و درمان آن در کنار مباحث دیگری چون مشکلات پردازش و درک گفتار در کودکان و بزرگسالان کم شنوا و دچار انواع اختلالات رشدی و یادگیری، ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات تعادلی، روش های ارزیابی و شناسایی و درمان به موقع کم شنوایی، پیشرفت های اخیر در فناوری سمعک ها و پروتزهای شنوایی قابل کاشت، اخلاق پزشکی و پزشکی قانونی از جمله محورهای مورد بحث در دوازدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران که از تاریخ ۱۰ تا ۱۲ ا ردیبهشت ماه سال جاری در مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می شود است. علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت اینترنتی www. aud۲۰۱۳. com مراجعه نمایند.

  اخلاق پزشکی استرس انجمن علمی درمان زهرا فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کودکان وزوز گوش هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها