• لینک کوتاه
 • کد خبر: 36980

  فوق‌تخصص تغذیه و متابولیک گفت: مصرف فست‌فودها موجب بلوغ زودرس در کودکان و به ویژه در دختران می‌شود.

  به گزارش پ ارس به نقل از فارس، عزیزالله کمال زاده بعد از ظهر امروز در همایش پیشگیری و درمان بیماری پرفشاری خون در محل تالار آفتاب فرهنگسرای کوثر اظهار داشت: حدود ۲۵ درصد جامعه ایرانی به ویژه کودکان و دختران کوتاه قد و حدود ۱۴ درصد کم وزن هستند.

  وی بیان کرد: ۳۵ تا ۴۰ درصد افراد جامعه به علت الگوی غلط تغذیه چاق هستند و مصرف فست فودها، تنقلات، چیپس، پفک و شیرینی از عوامل اصلی چاقی است.

  این فوق تخصص تغذیه و متابولیک ابراز داشت: موادی مانند سوسیس و کالباس که دارای رنگ صورتی هستند از ضایعات کشتارگاهی تهیه می شود که بعضی از این ضایعات دارای هورمون هستند.

  کمال زاده اذعان داشت: ۹۰ درصد کباب های کوبیده و همبرگر از دام های حذفی شامل دام های پیر و یا مریض تهیه می شود و دارای مواد طعم دهنده و نگهدارنده هستند و مصرف این مواد به همراه نوشابه، نان های فانتزی، خیارشور و سس موجب چاقی ناهماهنگ می شود.

  وی با اشاره به اینکه حدود ۴۰ درصد ایرانی ها دارای کبد چرب هستند، اما از بیماری خود اطلاع ندارند، افزود: اگر کبد چرب شدت یابد، درمانی ندارد.

  این عضو هیئت علمی دانشگاه بیان داشت: رژیم غذایی مناسب شامل شیر و لبنیات کم چرب، جوانه غلات، ماهی، یک ساعت راهپیمایی در روز و سبزیجات برای کنترل کبد چرب مؤثر است.

  کمال زاده، مشکلات قلبی و عروقی، سکته های مغزی، سرطان، پوکی استخوان و بیماری های روحی و روانی را از مهم ترین عوارض مصرف فست فودها برشمرد.

  وی تصریح کرد: مصرف فست فودها موجب بلوغ زودرس به ویژه در دختران می شود که وجود ماهواره ها، فیلم های محرک و دوستان ناباب سبب افزایش ناهنجاری در نوجوانان می شود.

  این فوق تخصص تغذیه و متابولیک با اشاره به اینکه رژیم غذایی نامناسب موجب پرفشاری خون می شود، افزود: آلودگی هوا از دیگر عوامل تاثیرگذار بر پرفشاری خون است.

  کمال زاده با بیان اینکه رژیم غذایی مناسب شامل پروتئین و مواد معدنی، کربوهیدرات ها و چربی است، ابراز داشت: شیر مجموعه مواد مغذی را دارد.

  وی بیان کرد: شیر مناسب ترین ماده غذایی تأمین کننده کلسیم است و اینکه گفته می شود، شیر در ایجاد سنگ کلیه تأثیر دارد، یک باور غلط است.

  این پزشک، نوشیدن سه تا چهار واحد شیر در روز را توصیه کرد و گفت: استفاده از شیر فله ای مورد تأیید نیست، چرا که از نظر بهداشتی کنترلی بر آن نیست، عامل انتقال بیماری ها است و امکان تقلب و افزودن مواد غیرمجاز به آن وجود دارد و شیر استریل و مدت دار بهترین نوع شیر است.

  کمال زاده عنوان کرد: بر اثر جوشاندن زیاد شیر تمام باکتری های بیماری زا از بین نمی رود و ارزش غذایی شیر کاهش می یابد.

  تغذیه چاقی درمان بیماری روحی و روانی سرطان عضو هیئت علمی دانشگاه کودکان ماهواره ناهنجاری وزن

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها