• لینک کوتاه
 • کد خبر: 35316

  محققان دانشگاه ورمونت موفق به کشف دو پروتئین جدید در سلول‌های قرمز خون شده‌اند که می‌تواند وجود دو نوع جدید از گروه خونی قابل آزمایش را به اثبات برساند.

  به گزارش پارس به نقل از طبنا، این کشف جدید از آن جهت پراهمیت است که می تواند خطر انتقال گروه های خونی ناسازگار را در میان ده ها هزار انسان کاهش دهد.

  اما نکته جالب توجه درباره کشف جدید این است که این دو نوع جدید گروه خونی می تواند تعداد کلی گروه های خونی شناخته شده را به ۳۲ برساند.

  در واقع به جز گروه های A، B، AB و O گروه های خونی دیگری نیز وجود دارند که به نسبت این چهار گروه کمیاب‎ ترند و معمولا نام افرادی را به خود می گیرند که در بدن آن ها جاری بوده و سپس کشف شده اند.

  این گروه های خونی نادر از قبیل گروه های « جونیور» یا « لانگریز» به واسطه وجود گروه های ویژه از آنتی ژن ها شناسایی می شوند و بسیاری از آن ها از قبیل گروه های خونی Kell و MNS با گروه های خونی A یا O همخوانی و سازگاری دارند.

  اما کشف گروه های خونی جدید معمولا امری بسیار نادر است، کشف آخرین نمونه جدید گروه خونی به بیش از یک دهه پیش باز می گردد، از این رو کشف دو گروه خونی به صورت همزمان رویداد بسیار مهمی به شمار می رود.

  گروه های خونی « جونیور» و « لانگریز» به ویژه در شرق آسیا و در ژاپن فراوان دیده می شود به صورتی که به گفته دانشمندان بیش از ۵۰ هزار ژاپنی از گروه خونی « جونیور منفی» برخوردارند و به این واسطه دچار مشکلات انتقالی خون و یا ناسازگاری مادر با جنین هستند

  ژاپن ژن مشکلات کشف raquo laquo خونی
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها