• لینک کوتاه
 • کد خبر: 34272

  محققان آمریکایی دریافتند، فعالیت مغزی باعث بروز آسیب DNA‌ درون سلول های مغز می‌شود و اگرچه این آسیب‌ها بسرعت ترمیم می‌شوند، اما این فرآیند می‌تواند توضیحی برای عملکرد برخی بیماری‌های عصبی ارائه کند.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو (UCSF) در تحقیقات خود رابطه بین یادگیری و بروز صدمات مغزی را نشان دادند.

  مصرف الکل یا مواد مخدر باعث نابودی سلول های مغزی می شود، اما آسیب DNA در اثر یادگیری ناچیز بوده و بسرعت ترمیم می شود؛ با این حال این فرضیه وجود دارد که فعالیت بیش از حد مغز می تواند منجر به صدمات مغزی در سلول های عصبی مغز شود.

  پژوهشگران در این تحقیق از موش های اصلاح ژنتیکی شده با برخی جهش های مرتبط با شروع زودرس بیماری آلزایمر استفاده کرده و نشانه هایی از آسیب مغزی را در زمان فعالیت مغز موش در مواجهه با محیط جدید کشف کردند؛ موش های گروه کنترل نیز دارای نشانه هایی از صدمات DNA در سطوح پایین تر بودند.

  برای دریافتن علت آسیب های مغزی در اثر فعالیت عصبی، موش ها در حالت بیهوشی تحت تابش نور قرار داده شدند که نشان می دهد، آسیب DNA در ارتباط مستقیم با فعالیت های مغز است و این آسیب ظرف یک روز بطور کامل ترمیم می شود.

  آلزایمر الکل مغز مواد مخدر موش فعالیت آسیب مغزی یادگیری صدمات

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها