به گزارش پارس نیوز، یکی از مواردی که همیشه مورد اعتراض نمایندگان باشگاهی غرب آسیا در لیگ قهرمانان قاره واقع می‌شد برگزاری بازی فینال در شرق این قاره‌کهن بود. مسئله‌ای که شانس تیم‌های باشگاهی شرق آسیا از ژاپن و کره بگیرید تا چین و حتیتایلند را برای قهرمانی بالا می‌برد، اما چند صباحی است مسابقات فینال لیگ قهرمانان آسیا به صورت رفت و برگشت انجام می‌شود که به نظر می‌رسد عادلانه باشد. 

در دوره فعلی لیگ قهرمانان آسیا هم وقتی قرعه‌کشی انجام و مشخص شد ابتدا تیم برتر غرب آسیا به شرق می‌رود و بازی رفت را برگزار می‌کند تا در برگشت میزبان باشد همه تصور کردیم به سود پرسپولیس و تیم‌های عربی است، اما این فقط صورت ماجراست. بنا بر اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا شنبه ۱۲ آبان ماه جاری ساعت ۱۳:۳۰ به وقت ایران قرار است پرسپولیس در ژاپن مهمان کاشیما آنتلرز باشد و سپس شنبه یک هفته بعد یعنی ۱۹ آبان رأس ساعت ۱۸ پرسپولیس در ورزشگاه آزادی میزبان تیم ژاپنی خواهد بود. 

در نگاه اول این قرعه به سود پرسپولیس است چراکه نماینده کشورمان ابتدا در خانه حریف بازی کرده و سپس در دیدار حساس‌تر برگشت مهمان است. بنابراین پرسپولیس می‌تواند با ارائه یک بازی بسته و دفاعی و دل بستن به ضد‌حملات ژاپن را با یک تساوی یا حداقل شکست یک بر صفر و با اختلاف یک گل (همچون بازی رفت مرحله یک چهارم نهایی برابر الدحیل) زمین را ترک کرده و سپس در استادیوم آزادی و مقابل چشمان ۱۰۰ هزار تماشاگر مشتاق پرسپولیسی همه چیز را از آن خود کند. 

اما روی دیگر سکه فاصله دو بازی رفت و برگشت است. دو تیم فینالیست فقط یک هفته فرصت دارند خودشان را برای دیدار برگشت آماده کنند. سرخپوشان تهرانی گرچه در بازی برگشت میزبان محسوب می‌شوند، اما برای دیدار رفت باید مسیر طولانی ایران تا ژاپن را طی کنند. به عبارت بهتر آن‌ها پس از طی این فاصله طولانی فرصت چندانی برای ریکاوری نخواهند داشت. مضاف بر اینکه پرسپولیسی‌ها باید مسیر طولانی برگشت را هم طی کنند و سپس به ریکاوری بپردازند. 

شاگردان برانکو در اصل دو مرتبه باید این مسیر طولانی را طی کنند در حالی که بازیکنان کاشیما آنتلرز فقط قرار است یک بار آن هم پس از بازی رفت به تهران سفر کنند. بر این اساس می‌توان ادعا کرد باز هم تقویم کنفدراسیون فوتبال آسیا به سود نمایندگان شرق قاره است. چرا؟ دلیل آن بر همگان روشن و مبرهن است. اسپانسر‌های لیگ قهرمانان آسیا اغلب از شرق می‌آیند و در این رقابت‌ها هم پول و تبلیغات حرف اول و آخر را می‌زند!