• لینک کوتاه
 • کد خبر: 77820

  دبیرکل سازمان ملل امروز (جمعه) از دولت سوریه درخواست کرد تا اجازه دهد بازرسان بتوانند از منطقه‌ای که شورشیان سوری مدعی هستند یک حمله شیمیایی رخ داده، بازدید کنند.

  به گزارش پارس ، ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در جمع یک هیات دیپلماتیک در سئول گفت: هیچ دلیل مناسبی وجود ندارد که طرفین درگیری در سوریه، چه دولت و چه نیروهای مخالف، بخواهند مانع دسترسی بازرسان شیمیایی سازمان ملل به مناطقی که گفته می شود در آنجا از سلاح شیمیایی استفاده شده، شوند.

  از سوی دیگر، به گفته سخنگوی بان کی مون، « آنجلا کین» ، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور خلع سلاح، به دمشق می رود تا برای گرفتن اجازه بازرسی تلاش کند.

  دفتر بان کی مون در بیانیه ای اعلام کرده که او معتقد است باید" بدون تاخیر" درباره گزارش هایی که منتشر شد، تحقیق شود.

  این بیانیه می گوید سازمان ملل متحد، درخواستی رسمی در این باره برای دولت سوریه فرستاده و دبیرکل این سازمان انتظار دارد" پاسخی مثبت و بدون تأخیر" از سوریه بگیرد.

  اگر گاز سمی سارین استفاده شده باشد، بازرسان باید ظرف چند روز به محل دسترسی پیدا کنند چون آثار سارین با گذشت زمان از بین می رود.

  محکومیت بین المللی حمله به یک منطقه در حومه دمشق که گفته می شود از نوع شیمیایی بوده و صدها کشته در پی داشته، در حال افزایش است.

  انگلیس، فرانسه و ترکیه در صدر کشورهایی هستند که خواهان واکنش بین المللی قاطعانه به ادعای حمله شیمیایی روز چهارشنبه در سوریه شده اند.

  روز چهارشنبه مخالفان حکومت سوریه نیروهای دولتی را به استفاده از گاز سمی سارین متهم کردند. آن ها گفته اند در این حمله چند صد نفر، از جمله تعداد زیادی کودک کشته شده اند.

  دولت سوریه ادعاهای شورشیان را رد کرده و آن ها را غیر منطقی و ساختگی عنوان کرده است.

  سوریه می گوید مخالفان دولت، خود در چندین نوبت از سلاح های شیمیایی علیه مردم و سربازان استفاده کرده اند.

  در پی انتشار این خبرها، سازمان ملل متحد در ساعات پایانی روز چهارشنبه یک نشست فوری برگزار کرده بود.

  سخنگوی بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، بعد از این جلسه در بیانیه ای گفت که بان کی مون از شنیدن خبرها درباره استفاده از این سلاح ها" شوکه" شده است.

  وی گفت گروه تحقیقاتی که برای بررسی استفاده از این سلاح ها اکنون در سوریه به سر می برند، درباره آنچه روز چهارشنبه رخ داد نیز تحقیق خواهند کرد.

  وزارت امور خارجه روسیه نیز گفته است ادعای استفاده دولت سوریه از سلاح های شیمیایی، آن هم درست در زمانی که دمشق پذیرفته است بازرسان سازمان ملل از این کشور بازدید کنند، می تواند نشانه ای از برنامه ریزی قبلی برای تحریک افکار عمومی علیه دولت سوریه باشد.

  علاوه بر این ناوی پیلای، مسئول کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد هم گفته است گزارش ها درباره به حمله شیمیایی در سوریه" بسیار خطرناک است. "

  پیلای در بیانیه خود تأکید کرده است: " بکارگیری تسلیحات شیمیایی بر پایه قانون بین المللی، ممنوع است و این ممنوعیت مطلق و در همه شرایط اجرا می شود. "

  این مقام عالی در سازمان ملل متحد، تاکید کرده است" دولت هایی که به معاهده منع گسترش تسلیحات شیمیایی نپیوسته اند و گروه های مخالف دولت هم نباید از این جنگ افزار ها استفاده کنند. "

  در همین حال آمریکا می گوید، هنوز نمی توان با اطمینان، وقوع حمله شیمیایی در سوریه را تأیید کرد.

  جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در این باره گفته است: " باراک اوباما از سازمان های اطلاعاتی آمریکا خواسته است اطلاعات موجود در این زمینه را جمع آوری کنند. "

  دکتر آلکس ککوله، استاد موسسه میکروبیولوژی دارویی در دانشگاه هاله آلمان گفته است شواهد موجود در یکی از تصاویر ویدیویی می تواند نشانه حمله با یک ماده شیمیایی باشد، اما بیماران هیچ یک عوارض ناشی از گاز سارین یا گاز اعصاب نداشتند.

  باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، قبلاً درباره هرگونه استفاده از سلاح شیمیایی توسط دولت سوریه را" خط قرمز" خوانده بود که موجب دخالت نظامی خارجی در این کشور می شود.

  آلمان ترکیه دولت دولت سوریه سازمان ملل سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه فرانسه گاز وزارت امور خارجه
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها