به گزارش پارس نیوز، 

به مناسبت روز مجلس شورای اسلامی مناظره محمود صادقی و سیداحسان قاضی زاده‌هاشمی به همت بسیج دانشجویی در پردیس علوم دانشگاه تهران برگزار شد.

صادقی با بیان اینکه نباید طرح شفافیت اهرمی برای فشار به نمایندگان مجلس باشد، گفت: طرح شفافیت آرا نباید بر آزادی نمایندگان تأثیر بگذارد و سبب جوسازی علیه نمایندگان شود.

وی ادامه داد: فرآیندهایی در تنزل جایگاه مجلس در ادوار اتفاق افتاده است که افزایش قدرت و اختیارات رئیس مجلس یکی از نتایج آن است؛ این افزایش اختیارات یکی دیگر از نقاط ضعف مجلس شورای اسلامی است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه رئیس مجلس باید نقش سخنگوی مجلس را داشته باشد، گفت: در حال حاضر تشکیلات اداری مجلس بسیار گسترده و پیچیده شده است و درواقع این تشکیلات گرداننده مجلس هستند و حتی نواب رئیس مجلس در این تشکیلات نقشی ندارند.

وی با تشریح روند رای گیری در مجلس افزود: درگذشته رأی‌گیری از نمایندگان مجلس توسط قیام و قعود انجام می‌شد که شفافیت بیشتری داشت و با الکترونیکی شدن رأی‌گیری، قدری از این شفافیت کاسته شد.

صادقی با اشاره به عملکرد مجلس در حوزه شفاف‌سازی گفت: تاکنون دو طرح در راستای شفاف‌سازی آرای نمایندگان به مجلس ارائه‌شده است که فوریت یکی از این طرح‌ها رأی نیاورد اما اصل طرح در نوبت بررسی قرار دارد که متأسفانه بعضی از رسانه‌ها فضاسازی کردند تا مجلس را مخالف با کل شفاف‌سازی نشان دهند.

وی اضافه کرد: شفافیت آرا به ارتقای کیفیت مجلس کمک می‌کند؛ البته اکنون نیز تعدادی از نمایندگان در هنگام بررسی طرح، در بحث‌ها مشارکت ندارند و در صحن علنی مجلس در حال طی کردن راهروهای مجلس یا صحن علنی هستند. هم‌اکنون بخشی از آرای نمایندگان به‌صورت داوطلبانه ثبت می‌شود اما منتشر نمی‌شود که با موافقت هیأت‌رئیسه مجلس به‌دنبال شفاف‌سازی این آرا هستیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: فقدان نظام حزبی باعث عدم شفافیت و ایجاد افراد ژله‌ای در مجلس شده است که در رأی‌گیری برای انتخاب رئیس مجلس به‌سمت اصولگرایان گرایش دارند و در بعضی دیگر از رأی‌گیری‌ها به‌سمت اصلاح‌طلبان گرایش پیدا می‌کنند.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا پس از چهار نوبت استیضاح، هر بار رأی بیشتری اخذ می‌کرد گفت: بعضی از نمایندگان از ابزار نظارتی خود سوءاستفاده می‌کنند و گاهی با دریافت امتیازات برای حوزه انتخابی خود از حق قانونی استیضاح صرف‌نظر کرده و امضای خود را پس می‌گیرند.

* باید نظام احزاب را در مجلس اجرا کنیم 

صادقی در این مناظره گفت: شفافیت در مجلس بسیار خوب و مفید است، اما این نباید به عامل فشار بر نماینده تبدیل شود.

وی با بیان اینکه فرآیند انتخابات و فرآیند احراز صلاحیت موجب تنزل نقش مجلس شده، افزود: مقوله نظارت از جانب شورای نگهبان و نهادهای امنیتی عملا موجب محدودیت برای نمایندگان شده است.

صادقی با بیان اینکه باید نظام احزاب را در مجلس اجرا کنیم تا کارآمدتر شود، تصریح کرد: برخی از نماینده ها با پشتوانه اصلاح طلبی و لیست امید وارد مجلس شدند اما بعد به فراکسیون های مستقل پیوستند. می‌گویند دلیلشان، عدم تایید صلاحیتشان برای دور بعد توسط شورای نگهبان به علت اصلاح طلبی شان است.

وی بابیان اینکه ما در مجلس و دولت اصولگرا در سال ۸۶ مواردی از FATF را پذیرفته ایم، یادآور شد: موافقان FATF در رسانه ملی تریبون ندارند.

* دولت باعث تضعیف مجلس شده است

 قاضی زاده‌هاشمی هم در ادامه این مناظره تصریح کرد: در نظام انتخابات مجلس باید بازنگری صورت گیرد که طرح آن در دست بررسی است.

وی با بیان اینکه دولت با همراه کردن مجلس با خود باعث تضعیف مجلس شده است، ادامه داد: به وجود شفافیت فراگیر و در تمام جلسات از جمله هیات دولت و شوراهای عالی و ... معتقدیم. الان شفافیت در مجلس بیشتر از سایر نهادهاست.

این نماینده مجلس تاکید کرد: نبود ساختارهای حزبی و این که افراد پاسخ گوی طرفدارانشان نباشند، باعث ایجاد تضاد در موضع گیری هر نماینده می شود. برای همین است که شما می بینید نماینده ها آرای خود را به راحتی تغییر می دهند یا پس می گیرند.

قاضی زاده تاکید کرد: حضور شورای نگهبان ضروری است، در انتخابات شوراهای شهرها که شورای نگهبان حضور ندارد، ببینید که افرادش چقدر بازداشت شده اند یا تخلفات مالی انجام داده اند.

وی افزود: در متن قانون منع به کارگیری بازنشستگان، استثناىات خیلی کمی وجود داشت و نظر خود رهبری، حذف اجازات خاصه رهبری بود. در خصوص دستگاه هایی که اجازه گرفتند به آن ها گفتیم که دلیل اجازه خود را برای ما شفاف کنند که چه عسر و حرجی ایجاد شده که نتوانسته اند جایگزین برای بازنشستگان پیدا کنند.

قاضی‌زاده هاشمی در ادامه تاکید کرد: برای تعالی بخشی به مجلس باید سازوکار انتخابات اصلاح شود و در بعضی از حوزه‌های انتخابیه که اغلب در شهرهای کوچک و محروم قرار دارند؛ نمایندگان هم باید پیگیر مشکلات عمرانی از کوچک‌ترین روستا حوزه انتخابیه باشند و به مسائل کلان کشور نیز رسیدگی کنند همین امر موجب می‌شود نظام سیاسی و حزبی مجلس تقویت نشود.

این نماینده مجلس گفت: گاهی دولت‌ها با اعطای قدری امکانات منطقه‌ای سبب تغییر رفتار نمایندگان می‌شوند و این امر سبب می‌شود نمایندگان در ایفای نقش نمایندگی خود دچار مشکل شوند.

وی در قسمت دیگری از سخنانش با بیان اینکه کمیسیون شوراهای مجلس در حال تدوین اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی هستند تا نمایندگان به‌صورت استانی و منطقه‌ای انتخاب شوند؛ گفت: امیدواریم با تصویب این طرح، تراز نمایندگان راه‌یافته به مجلس افزایش یابد.

وی به وجود بعضی از اقدامات برای شفافیت عملکرد مجلس از جمله پخش مذاکرات صحن علنی و حضور عکاسان، اشاره کرد و ادامه داد: شفافیت مجلس در مقایسه با سایر قوا و سازمان‌ها بیشتر است چراکه از ادوار مجلس مشروح مذاکرات صحن علنی از رادیو پخش می‌شود؛ اما سایر نهادها همین مورد ابتدایی را نیز انجام نمی‌دهند. شفافیت باید فراگیر و کلی باشد.

وی تصریح کرد: اینگونه نمایندگان در دید عکاسان و خبرنگاران قرار دارند و تمام رفتار آن‌ها حتی کوچک‌ترین اقدامشان در صحن علنی منعکس می‌شود، البته مخالف این موضوع نیستم اما بهتر است تمام بخش‌های نظام ازجمله جلسات هیأت‌دولت یا سایر نهادها نیز در محضر رسانه‌ها قرار برگزار شود.

قاضی‌زاده هاشمی در ادامه از سخنان خود گفت: اجرای طرح برکناری بازنشستگان، در راستای حمایت از جوانان بود و با کناره‌گیری بازنشسته‌ها گردش نخبگان در کشور اجرا می‌شود و معضل اشتغال جوانان که مشکل اصلی جامعه است برطرف خواهد شد.