محمدرضا باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین طی سخنانی در نشست ماهانه این حزب که عصر امروز شنبه 7 بهمن ماه برگزارشد، اظهار کرد: مجموعه مسئولین اجرایی باید برنامه هایی را برای کشف نقاط قوت و ضعف عملکرد انقلاب داشته باشند و با مردم به صحبت بنشینند تا چراغ روشنی برای دهه آینده انقلاب به دست آوریم.

باهنر با اشاره به اینکه نظام با تلاش های امام خمینی (ره ) 39 سال پیش بنا شد، ادامه داد: از دغدغه های که که در دیگر انقلاب‌ها وجود نداشت سپردن حاکمیت به دست مردم بود تا بار اصلی نظام بر دوش مردم گذاشته شود.

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه بسیاری از نزدیکان امام خمینی و اعضای شورای انقلاب با این نظر ایشان در روزهای اول مخالف بودند، تصریح کرد: استدلال آن ها این بود که مردم در تظاهرات شعارهای خود را اعلام کرده اند و دیگر نیازی به رفراندوم نیست، اما امام قبول نکرد و در ۱۲ فروردین رفراندوم برگزار شد. علاوه برآن زمانی که قانون اساسی نوشته شد انتخابات برگزار شده، به گونه ای که در 39 سال گذشته به طور متوسط هرسال یک انتخابات داشته ایم و به نظر مردم مراجعه شده است.

باهنر گفت: نظام مردم سالاری دینی را تشکیل دادیم و بعد از آن با توطئه های مختلفی مواجه شدیم و همه توطئه ها را دفع کردیم و بعد از جنگ نیز ساختار دفاعی خودمان رو تقویت نمودیم.

 دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به اینکه امروز یکی از دلایل ناراحتی ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا افزایش نفوذ منطقه‌ای ایران است، ادامه داد: این قدرت امنیتی و نظامی را مدیون مقام معظم رهبری هستیم.

باهنر افزود: یکی از عملکردهای خوبی که داشته ایم در بحث آموزش بوده به طوری که امروز با حجم زیادی از فارغ التحصیلان مواجه‌ایم، اما بعضی‌ها فکر می کنند چون آموزش از نظر کمی افزایش پیدا کرده است، از نظر کیفی کاهش پیدا کرده که این حرف درستی نیست و می توان گفت در بسیاری از موارد در سطح بالای از علم قرار داریم، به طوری که در دیگر رشته های فناوری، چیزی کمتر از انرژی اتمی نداریم و ایران در جز 5 کشور است که استاندارد های آن را تدوین می کند.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه در بخش پزشکی نیز پیشرفت‌های قابل توجهی داشته ایم ادامه داد: پزشکان ایرانی در بسیاری از کشورهای جهان شناخته شده‌اند، همچنین از نظر تعداد مهندسین نیز در رتبه 3 یا 4 جهان هستیم و جمهوری اسلامی توانسته است که موجود زنده به فضا پرتاپ کند،  اما با این پیشرفت‌ها هنوز نتوانستیم مشکل خودرو در کشور را حل کنیم.

باهنر با اشاره به اینکه مشکلاتی مانند پراید و امثالهم را نتوانستیم حل کنیم، ادامه داد: از نظر فناوری های مدرن پیشرفت های بسیاری کردیم، اما مشکلات خودرو و آلودگی هوا را نتوانستیم حل کنیم.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین بیان کرد: در مسیر توسعه انسانی رشد خوبی داشتیم، ما نظام امنیت و سیاستمان را درست کردیم، اما کامل نکردیم، نظام قدرتمند نیاز به چندین حزب قدرتمند دارد که متاسفانه این کار انجام نشده است.

وی با بیان اینکه نظام اداری ما هیچ تحولی نداشته تشریح کرد: کشوری با 80 میلیون جمعیت، با بیش از 3 میلیون کارمند نمی‌تواند اداره شود.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین گفت: در نظام بازنشستگی ما توسعه زیاد شده و اینکه برخی می گویند رفاه نسبت به اول انقلاب کم شده بی انصافی است، چراکه از دهک پایین تا بالا حدود 8 برابر افزایش داشتیم.

باهنر با اشاره به اینکه برخی به نان شب محتاج هستند تصریح کرد: اما از طرف دیگر اگر در تهران دو روز تعطیلی واقع شود، از میدان آزادی تا چالوس ترافیک ماشین ها قفل می‌شود که در همین ترافیک ها خودروهای گران قیمت بسیار است، اما بستری را نیز پراید و دیگر ماشین ها تشکیل می‌دهند.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به اینکه تولید ما طی سال های بعد از انقلاب به 2/7 افزایش پیدا کرده، افزود: دولت بیش از 700 هزار میلیارد تومان بدهکار است و صندوق های بازنشستگی اکثرا دچار مشکل هستند و برخی بانک ها ترازشان قرمز است که با تراز های سوری آن را مثبت اعلام می‌کنند.

وی ادامه داد: ساختار اداری کشور درست نشده و ساختار تامین اجتماعی نیز رشد متعادلی نکرده است.

باهنر تصریح کرد: بعضی ها به مطالبات مردم پاسخگویی خوبی ندارند.

دبیرکل جامعه اسلامی تصریح کرد: روسای جمهور فقط کارهایی که مسکن است و درمان نیست را انجام می‌دهند، دولت نهم و دهم هم خیلی از این کارها انجام داد، ولی سرمایه ای را برای کشور نیاورد.

باهنر با اشاره به اینکه متاسفانه در کشور عده ای عادت کردند مختصر پولی را که دارند به عنوان سود در بانک ها بگذارند افزود: مسئله موسسات اعتباری با همکاری قوا تا حدودی حل شده، به گونه ای که در حدود 90 درصد مالباختگان پول های خود را دریافت کردند، اما 10 درصد دیگر که پول هایشان را نگرفتند نیمی از مطالبات را تشکیل می‌دهند.

دبیرکل جامعه اسلامی افزود: در کشور 300 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام داریم.

وی با بیان اینکه امروز دولت سالیانه حدود 40 هزار میلیارد پول بازنشتگی می دهد تصریح کرد: پرداخت پول بازنشستگی وظیفه دولت نیست، بلکه صندوق بازنشستگی باید آن پرداخت کنند.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به اینکه در نظام امنیتی، اطلاعاتی، سیاسی و شاخصه توسعه انسانی پیشرفت خوبی داشته ایم، افزود: تورم در سال های بعد از انقلاب به طور متوسط بیست درصد بوده که عددی بالا است و رشد اقتصادی ما 3/2و رشد سرانه کشور تقریبا نزدیک به صفر بوده است.

وی افزود: سیستم اداری، مملکت را به شدت گران اداره می کند بطوری که امروزه در حدود 8 میلیون بشکه نفت و معادلش گاز تولید می‌کنیم که 3 میلیون آن را صادر و 5 میلیون را مصرف می کنیم و می‌توانیم مصرفمان طی چند سال به 3 میلیون کاهش بدهیم.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در پایان خاطر نشان کرد: در سال آینده باید یک کارنامه عادلانه در میان بگذاریم که نقاط ضعف و قوت را با هم ببینیم.