بهرام بیرانوند نماینده مردم بروجرد اظهار داشت: رئیس جمهور باید پاسخ دهد که تعامل سازنده یعنی چه. اگر این تعامل سازنده است پس تعامل غیر سازنده چیست؟

 

وی با بیان اینکه تئوری روحانی شکست خورده است، افزود: آقای رئیس جمهور به عنوان یک حقوق دان تحصیل کرده انگلیس بگوید تعامل سازنده یعنی چه و بفرماید این تعامل سازنده فقط با دشمن خونی ملت کارگشا است یا می‌توان با هموطنان منتقد هم تعامل سازنده داشت و آنها را به جهنم حواله نداد؟

 

نماینده مردم بروجرد در مجلس نهم بر همین اساس افزود: راستش این‌ است که رئیس جمهور محترم تاکنون تعریفی شفاف از تعامل سازنده با غرب نداده‌اند فقط نتایجی فرضی برای تعامل با غرب خیال کرده‌اند؛‌ به عنوان مثال رونق صادرات را ناشی از تعامل سازنده با دنیا (بخوانید آمریکا) می‌دانند، این یک شعار عوامانه است.

 

بیرانوند با اشاره به اینکه غربی‌ها همیشه به دنبال بازار فروش محصولات خود هستند نه خرید، گفت: مشاهده می‌شود که در این سه سال و نیم تعامل سازنده، تولید و اشتغال به نفع واردات عقب نشینی مفتضحانه کرده است.

 

«اگر معنی تعامل سازنده این‌ است که مثلا در برجام تعهدات ایران مو به مو اجرا شوند و طرف آمریکایی به صورت مرتب زیاده خواهی کند؛ پس تعامل غیر سازنده چیست. این رفتار بیشتر شبیه معامله افراد مهجور است. در این نوع تعامل سازنده برجامی، سه سال عمر ملت تلف شد و تحریم‌ها لغو نشد و قراری هم برای لغو آنها وجود ندارد.»

 

وی ادامه داد: در این تعامل سازنده، نماینده معرفی شده دولت برای سازمان ملل را به آمریکا راه ندادند. متاسفانه ملت هزینه فراوانی برای آن نتایج خیالی تعامل سازنده پرداخت کرده است.

 

بیرانوند در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بواسطه عدم تحقق همان خیالات است که رئیس جمهور عصبانی است و عدم تحویل هواپیماهای وعده داده شده را به گردن پیران چند صد ساله می اندازد، تلقی غربی‌ها بخصوص آمریکایی‌ها از تعامل، تسلیم بلا شرط است و ملتی که در مقابل ببر کاغذی تسلیم شده باشد قدرت تمدن سازی ندارد.

 

این نماینده سابق مردم در مجلس شرایط اسلامی با بیان اینکه تلقی رئیس جمهور ایران از تعامل با دنیا با غربی‌ها یکی نیست، عنوان کرد: زیرا حفظ عزت و آقایی یک ملت بزرگ با تسلیم بلا شرط تناقض دارد و حفظ عزت ایران و ایرانی شعار رئیس جمهور بوده است. این یک معامله طرفینی است و زمانی که تلقی و برداشت طرفین از موضوعی واحد مثل تعامل متناقض باشد حصول نتیجه امری غیر ممکن است.

 

وی در خاتمه تاکید کرد: معنی حرف این است تئوری اصلی روحانی (تعامل سازنده با غرب برای گشایش اقتصادی) شکست خورده و هزار تکه شده است و اصرار بر ادامه این مسیر هدر دادن فرصتهاست. قطعا و به استناد کلاه گشاد برجام آنچه آمریکایی‌ها به دنبالش هستند حاکم کردن تلقی خود و تسلیم نمودن ملت ایران است. البته دنیا می‌داند در رگ‌های ایران غیرت جاری است و ایران هرگز تسلیم آمریکا نمی‌شود .