به گزارش پارس نیوز، 

 مراسم رونمایی و معرفی کتاب تاریخ شفاهی «جنگ الکترونیک به روایت علی اسحاقی» با همکاری خبرگزاری مهر در روز یکشنبه و با حضور جمعی از خبرنگاران در حوزه دفاع مقدس برگزار شد.

یدالله ایزدی نویسنده کتاب تاریخ شفاهی «جنگ الکترونیک به روایت علی اسحاقی» در آغاز سردار اسحاقی را بنیان‌گذار و مبدع جنگ الکترونیک معرفی کرد و گفت: اگر ما حسن تهرانی مقدم را پدر موشکی ایران و حسن شفیعی زاده را پدر توپخانه سپاه پاسداران می‌شناسیم، علی اسحاقی پدر، بنیان‌گذار و مؤسس در حوزه شنود و جنگ الکترونیک است.

بیشتر بخوانیم:

کتابی که لازم است نیروهای مسلح بخوانند + عکس

هزینه تلفن شخصی رزمندگان چگونه پرداخت می‌شد؟

وی با اظهار به اینکه شنود و جنگ الکترونیک در ساختار سازمان‌های نظامی، یک مدل از جنگ است، تصریح کرد: شنود درواقع یک مأموریت بسیار خاصی است که گوش فرماندهی در اردوگاه دشمن است یعنی تمامی رفتارها، کنش‌ها، تصمیم‌گیری‌های دشمن را در حدی که مطلع بودند، جمع‌آوری می‌کردند و در اختیار فرماندهان قرار می‌دادند که آن‌ها تصمیمات درست و به موقعی را برای مواجهه و مقابله با دشمن بگیرند.

نویسنده کتاب تاریخ شفاهی «جنگ الکترونیک به روایت علی اسحاقی» به‌عنوان کتاب اشاره کرد و گفت: برای نام‌گذاری این کتاب چندین پیشنهاد بود، عنوان کلی کتاب "تاریخ شفاهی جنگ ایران و عراق" است اما به روایت علی اسحاقی چون روایت این فرد است. اسم شنود را در این کتاب نزدیم درحالی‌که همه توافق دارند که راوی در حوزه شنود فعالیت دارد ولی چون جنگ الکترونیک در طول جنگ ایجاد شد و در این حوزه فقط شنیدن مطالعات دشمن مطرح نیست و رفتار آفندی هم داریم به همین علت عنوان "جنگ الکترونیک" را انتخاب کردیم.

وی با ذکر اینکه این کتاب حاصل 23 جلسه گفتگو با سردار اسحاقی است، در خصوص پژوهش‌های مرتبط با این کار، یادآور شد: در مدلی که در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس انتخاب‌شده، وقتی‌که فرمانده ای برای گفتگو و مجری برای این گفتگو انتخاب می‌شود، قبل از شروع گفتگوها، یک دوره پژوهشی برای سندهای مربوطه انجام می‌شود و بنده نیز در خصوص این کتاب، حدود شش ماه دوره پژوهشی را انجام دادم.

ایزدی افزود: با بعضی از فرماندهانی که علی اسحاقی و نقش او را در عملیات‌های مختلف می‌شناختند، پیش گفتگو کردیم و برآورد کردیم که در 20 جلسه بتوان از ابتدا تا انتهای جنگ را گفتگو کرد ولی وقتی ورود پیدا کردیم تعداد جلسات به 23 جلسه رسید.

وی متذکر شد: البته در این مصاحبه‌ها هنگام انتشار ملاحظات امنیتی و ملی در نظر گرفته می‌شود که این به معنای سانسور نیست.

این محقق در حوزه دفاع مقدس در ادامه با ابراز تأسف از اینکه آحاد جامعه قهرمانان ملی خودشان را نمی‌شناسند، گفت: اگر در این کتاب و کتاب‌های دیگر بر نقش فرماندهان دقت کنید، می‌بینید که واقعا این افراد قهرمانان ملی این سرزمین هستند. در این بخش نقد جدی بر ما وارد است؛ چراکه ما قهرمانان سرزمین خود را نمی‌شناسیم و این منحصر به فرماندهان نیست تک‌تک افرادی که در آن عرصه حضور داشتند، قهرمانان این سرزمین هستند.

وی با تأکید بر اینکه زندگی افرادی همچون سردار اسحاقی مملو از سوژه برای به تصویر کشیدن در فیلم و ساخت سریال‌های تلویزیونی است، بیان داشت: در زندگی این افراد حتی حادثه‌های خیلی کوچک هم جذاب و قابلیت نمایش دارند. این سوژه‌ها جذاب و بدیع هستند.

وی متذکر شد: اکثر فرماندهان ما دغدغه و مشغولیت‌های زیادی دارند که فرصت نگارش تاریخ شفاهی خود را ندارند بنابراین باید سازمان‌ها و مراکز مرتبط به سراغ این افراد بروند. ما فرماندهان زیادی را داریم که علی‌رغم اینکه نقش‌آفرینی‌های زیادی را در جنگ ایران و عراق دارند مانند مرحوم شهید احمد کاظمی یا تهرانی مقدم، به سراغ این عزیزان نرفتند و هرچه که این بزرگواران داشتند، با خود بردند.

ایزدی که خود در هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، به‌عنوان راوی در کنار فرماندهان حضورداشته است، یادآور شد: همه آنچه در جنگ اتفاق افتاده با همه آنچه ما روایت کردیم نسبت بالایی دارد و مسائل متعددی وجود دارد که هنوز بیان نکرده‌ایم. برای همین کارهای زیادی برای انجام دادن روی زمین‌مانده که باید به سرانجام برسد.

وی خاطرنشان شد: به خاطر حضور راویان و ثبت و ضبط جلسات فرماندهان و جمع‌آوری اسناد، بسیاری از ناگفته‌های جنگ در آثار مرکز فراوان است و اکنون در آرشیو مرکز که جزو پیشرفته‌ترین آرشیوها کشور است نگهداری می‌شود.

نویسنده کتاب تاریخ شفاهی «جنگ الکترونیک به روایت علی اسحاقی» به تفاوت تاریخ شفاهی با خاطره پرداخت و توضیح داد: تاریخ شفاهی را در تاریخ‌نگاری یک سبک و مدل می‌دانیم که روش آن گفتگو است و تمایزش با خاطره در این است که خاطره، تجربه فردی هر شخصی است و نیاز به اثبات ندارد اما تاریخ شفاهی، آمیزه‌ای از زندگی‌نامه و خاطره است که مبنایش روایت تاریخی است و مستند به سند است.

وی افزود: مصاحبه‌گر در تاریخ شفاهی با سبک مرکز به علت گفتگوی نقادانه‌ای که با راوی دارد باید بر تمام اسناد تسلط داشته و تقریبا می‌توان گفت به‌اندازه فرمانده بر موضوع مسلط است و حتی از بعضی از جاها اطلاعاتش بر راوی غلبه بکند تا اگر پاسخ درستی دریافت نکند، بتواند سؤال مناسب و به‌موقع را مطرح کند تا جواب بگیرد و این‌ها آسیب‌هایی است که در تاریخ شفاهی حوادث وجود دارد چون تجربه زیسته فرمانده است.