محمدرضا بنی‌طبا ،  سخنگوی انجمن صنایع فرآورده های لبنی درتشریح درخواست دامداران مبنی بر افزایش ۵۰ درصدی قیمت شیرخام به پارس‌نیوز گفت: «واقعیت این است که درحال حاضر هزینه‌های تولید در چرخه صنعت،  افزایش یافته است. به‌طورحتم رویارویی با افزایش هزینه‌های تولید در صنعت، منجر به افزایش قیمت خدمات و کالا خواهد شد. بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که تولیدکننده با افزایش قیمت مواجه باشد اما اثر این افزایش را بر قیمت نهایی کالای خود نمایان نکند.»

وی افزود: «دامداران طی ماه‌های گذشته و در شرایط فعلی، همواره با افزایش هزینه‌های تولید رو به رو بوده و هستند. از طرفی دیگر هزینه‌های خوراک دام و نهاده‌ها نیز افزایش یافته‌ست که این مسئله خود موجب درخواست افزایش ۵۰ درصدی قیمت شیرخام می‌گردد‌. بی‌شک این درخواست به جا و دراثر سختی‌های تولید مطرح شده است.»

بنی‌طبا تصریح کرد: «لازم به ذکر است تا بگوییم افزایش قیمت شیرخام بر هزینه تمام شده محصولات لبنی تاثیرگذار خواهد بود. چراکه ۶۵ درصد از ضریب هزینه تولید محصولات لبنی وابسته به شیرخام است‌‌.»

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده های لبنی همچنین خاطرنشان کرد: «دامداران درخواست افزایش قیمت شیرخام از ۴۵۰۰ تومان به حدود ۶۵۰۰ تومان را به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان ارائه کردند و عنوان کرده اند که اگر ۱۰۰ درصد از نهاده‌های دامی مورد استفاده با قیمت مصوب به‌دست‌شان برسد، آن‌وقت قیمت شیرخام ۶۵۰۰ تومان خواهد بود. و همچنین عنوان کرده اند که اگر نهاده‌های دامی حذف و دیگر در تولید از آن‌ها استفاده نشود، آن‌وقت قیمت شیرخام ۹۶۰۰ تومان خواهد بود.»

*به سود مصرف کننده، رقابت کنیم

او یادآورشد: «ابهام ماجرا شاید این‌جاست که قیمت شیرخام در اروپا ۳۳ سنت یورو است‌ که این میزان در معادل سازی پول ایران به رقم تقریبی، ۹۰۰۰ تومان می‌رسد.‌ این درحالی‌ست که شیرخام اروپا، بار میکروبی کمتر و همچنین از پروتئین و چربی بیش‌تری برخورددار است. درکنار ویژگی‌ها، در اروپا هزینه تولید، خوراک دام‌ها و کشاورزان نسبت به ایران بیش‌تر است. بنابراین اگر ۱۰۰ درصد نهاده‌های دامی حذف گردد، قیمت شیرخام می‌بایست کمتر از ۶۵۰۰ تومان باشد.»

او اظهارداشت: «انجمن صنایع فرآورده های لبنی معتقد به قیمت‌گذاری دستوری نیست و کلیه حمایت‌ها را در الزام به دهک‌های محروم جامعه می‌بیند. اما اگر بنای سیاست‌گذاری ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت کماکان بر مبنای قیمت‌گذاری دستوری‌ست، ضرورت دارد تا بر کلیه قیمت‌های مصوب، نظارت وجود داشته باشد. متاسفانه در شرایط کنونی بر قیمت محصولات لبنی نظارت ۱۰۰ درصدی وجود دارد اما بر قیمت شیرخام هیچ‌گونه نظارتی نیست. نرخ خرید و فروش شیر خام در بازار بالاتر از نرخ مصوب است زیرا بازار عملا از دستورات و مصوبه ها پیروی نمی کند هر کیلوگرم شیر خام در نقاط مختلف کشور ۴۷۰۰ تومان تا ۴۸۰۰ تومان و در بیشترین قیمت حدود ۵۰۰۰ تومان خرید و فروش می شود.»

بنی‌طبا درپایان این گفت‌وگو گفت: «برمنبای احتمالی روابط حوزه سیاست خارجی، گمان می‌‌شود از جنگ اقتصادی خارج و دیگر ضرورتی ندارد ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود داشته باشد. بنابراین می‌توان ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف و اجازه داد عرضه و تقاضا در کل زنجیره حاکم باشد تا همواره رقابت حاکم و سرکوب نگردد. در این راستا مابه‌التفاوت این امر هم به دهک‌های محروم اختصاص یابد. باید توجه داشت که زمینه ساز فساد، سرکوب رقابت است و لازم است اجازه داده شود که کل زنجیره از ابتدا تا انتها به سود مصرف کننده به رقابت بپردازند.»