به گزارش پارس، مقصود اسعدی سامانی در گفت‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،  با بیان این‌که خرید هواپیما یک پروسه زمانبر است و باید مذاکرات مفصلی در این رابطه انجام شود، اظهار کرد: کشورهای چین و ژاپن هواپیماهای خود را به شرکت‌های هواپیمایی داخلی عرضه کرده‌اند، اما با توجه به این‌که سابقه خرید هواپیما از این کشورها را نداریم نمی‌توانیم با قطعیت درباره خرید هواپیمای چینی یا ژاپنی اظهار نظر کنیم.

وی با بیان این‌که در عین حال سابقه خرید هواپیما از فرانسه را داریم، یادآور شد: خرید هواپیما به شرایط مختلفی از جمله سابقه هواپیما، توانمندی تعمیر و نگهداری توسط شرکت‌های سازنده و از همه مهم‌تر توان مالی ایرلاین‌ها بستگی دارد.

وی ادامه داد: در این مرحله از رایزنی‌ها برای خرید هواپیما با توجه به این‌که 90 درصد از پروازهای داخلی از طریق 15 فرودگاه کشور انجام می‌شود به دنبال خرید هواپیماهایی با تعداد صندلی زیر 100 یا 100 نفر هستیم.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در پاسخ به این پرسش که کدامیک از شرکتهای هواپیمایی می‌توانند این انتظار را برآورده کنند، بیان کرد: در این زمینه هواپیماهای ATR فرانسه و BAE انگلیس از جمله هواپیماهایی هستند که می‌تواند پوشش پروازی مناسبی برای پروازهای داخلی داشته باشند.

سامانی با بیان این‌که ایرلاین‌های داخلی سابقه استفاده از هواپیمای انگلیسی را دارند، افزود:‌ شرکت‌های هواپیمایی داخلی به توجه به توانمندی‌های خود و همچنین منابع مالی به‌طور میانگین در حال مذاکره برای خرید سه تا 5 فروند هواپیما هستند، البته شاید برخی از ایرلاین‌ها با توجه به مولفه‌هایی از جمله بحث‌های مالی و فنی، تعمیر و نگهداری و... در این مرحله فقط به دنبال خرید یک فروند هواپیما باشند.

وی همچنین با اعلام این‌که خرید هواپیما از سوی شرکت‌های هواپیمایی کاسپین و آسمان مربوط به خیلی وقت پیش است، گفت: این هواپیماها قبلا وارد ایران شده‌اند.