حجت‌الله فیروزی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید در خصوص سیل های اخیر چند موضوع را مد نظر داشته باشیم، گفت: کشور ما یک کشور حادثه خیزی است و بلایای طبیعی مثل زلزله، سیل و.. در آن رخ می دهد لذا باید در مثابل این بلایا همواره آماده باشیم چه از لحاظ تجهیزاتی و مدیریت بحران و چه از لحاظ فرهنگ سازی و آماده سازی مردم برای رویایی با این چنین حوادثی باید آمادگی داشته باشیم.

وی افزود: یکی دیگر از مشکلات اساسی ما این است که اولویت ها را در کشور اهمیت نمی دهیم و این هم مربوط به دولت خاصی نمی شود و در تمام دولت ها این موضوع بوده است که شاید یک بخشی از آن مربوط به ضعف در منابع بوده است اما به صورت کلی باید در دولت ها به سمت این حرکت میکردند که بعضی از زیر ساخت های کشور که ضرورت داشتند مدیریت میشدند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: یکی از این زیر ساخت های بسیار مهم کشور که به نوعی امروز هم در دنیا به جنگ آب معروف شده است در کشور ما نیاز به مدیریت دارد. حوزه آب در کشور ما هم از لحاظ نیاز مردم به عنوان نیاز فوری و مصرفی و هم از لحاظ زیر ساخت های تولید و صنعت بسیار حائز اهمیت است.

فیروزی گفت: متاسفانه زیر ساخت های کشور در حوزه آب به شدت ضعیف است و به همین دلیل ما همواره یا درگیر خشکسالی هستیم و یا درگیر بحران سیلاب ها می شویم و در این بخش هیچ تعادلی در کشور وجود ندارد.

وی در ادامه گفت: ما اگر بخواهیم ساختار بودجه کشور را اصلاح کنیم یکی از این اصلاحات مهم گرایش بخش قابل توجهی از بودجه به حوزه های آب است که آن هم با این شرط که این بودجه در حوزه های اثر گذار برای تامین آب شرب و برای تامین آب صنعت و هم برای مدیریت برای مقابله با بحران های طبیعی صرف شود.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما سال ها در حوزه سد سازی در کشور کار کردیم و حتما قابل تقدیر هستند اما خیلی از آن سرمایه گذاری هایی که شده امروز به جهت آماده نشدن کانال های انتقال آب تبدیل به حوضچه های بزرگی شدند که فقط آب پشت آن ها دپو می شود.

وی گفت: امروز خیلی از کارشناسان در این موضوع هم نظر هستند که طرح های آبخیزداری را در کشور باید اجرا کنیم چرا که این طرح ها هم اجرای زمانی کوتاهی دارند و هم هزینه کمی برای اجرا می خواهند و در شهرهایی که خشکسالی دارند و دچار سیلاب می شوند و اجرای این طرح ها می تواند در مهار و تامین آب بسیار موثر باشد.

فیروز در پایان خاطرنشان کرد: اینکه در حوادث اخیر کوتاهی ها و تخلفاتی صورت گرفته است را باید مجموعه های نظارتی بررسی کنند و اگر مقصری وجود داشت باید حتما با آن ها برخورد شود.