پوتین هم زمان با سالگرد این پیروزی، با تبریک به شهروندان جمهوری مردمی دونتسک و لوگانسک، تاکید کرد : هدف از عملیات ویژه نظامی ارتش روسیه که از ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه) در خاک اوکراین آغاز شده، پایان دادن به نسل کشی شهروندان منطقه دونباس بوده است. پوتین افزود: نظامیان این جمهوری تازه اعلام شده که با نیروهای ارتش روسیه در نبرد کنونی با ارتش اوکراین و نیروهای نئونازی،  همکاری دارند، همانند اسلاف خود در جنگ بزرگ میهنی، برای رهایی از شر نازی ها مبارزه می کنند.

پوتین

ازدواج دوم پوتین با حرفهایی که تمامی ندارد/شایعات درباره ازدواج دومبا «آلینا کابایوا» ژیمناست سابق روسیه+ تصاویر

رهبر فدراسیون روسیه در پیام هایی به سران دیگر کشورهای عضو "سازمان کشورهای مستقل مشترک المنافع" (همسود) با تاکید بر لزوم جلوگیری از پیدایش دوباره نازیسم که در گذشته چنین رنج و دردهای بزرگی برای شهروندان بسیاری از کشورها، به همراه آورده، افزود: ما باید حقیقت رخدادهای جنگ دوم جهانی، ارزش های روحانی و سنت های مشترکمان را در باره دوستی برادرانه و نزدیک، حفظ کرده و به آیندگانمان انتقال دهیم.

عملیات ویژه نظامی ارتش روسیه در اوکراین، در پی بی توجهی کی یف و هم پیمانان غربی اش به نگرانی های امنیتی مسکو، آغاز شده است.  

 روسیه روز شنبه اعلام کرد که مقادیر زیادی از تجهیزات نظامی آمریکایی و اروپایی در حمله هوایی روسیه به منطقه خارکیف اوکراین منهدم شده است.

پاسخ غافلگیرکننده پوتین به سوال مجری آمریکایی

"ایگور کناشنکوف" سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفته است که حجم زیادی از  تجهیزات نظامی که کی‌یف از کشورهای اروپایی و آمریکا دریافت کرده بود، به دنبال حمله هوایی روسیه در حومه ایستگاه راه‌آهن "بوگودوخوف" در منطقه خارکیف، نابود شده است.

مسکو اخیرا هشدار داده که تجهیزات نظامی که آمریکا و اروپا در اختیار اوکراین قرار می دهند، موجب تشدید مناقشه در اوکراین می‌شود و پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی به دنبال دارد.

روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت و سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) به اوکراین حمله کرد و روابط پرتنش مسکو - کی‌یف را به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.  

اسکورت ویژه پوتین در فرودگاه مهرآباد