ولودیمیر زلنسکی (زادهٔ ۲۵ ژانویهٔ ۱۹۷۸) کمدین و رئیس‌جمهور کنونی اوکراین است. وی ۲۱ آوریل ۲۰۱۹ بدون پیشینهٔ کار سیاسی و با پیروزی بر رئیس‌جمهور پیشین اوکراین پترو پروشنکو با بدست آوردن ۷۰ درصد آرا به عنوان رئیس‌جمهور اوکراین انتخاب شد. ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین این هفته پس از آن که روسیه نیروهایش را در نزدیکی مرزهای اوکراین مستقر کرد، "روز وحدت" را ایجاد کرد و بر اساس آن، پرچم اوکراین بر سر در تمامی مدارس، بیمارستان‌ها و بسیاری از فروشگاه‌ها نصب شد.

حمله روسیه به اوکراین

تقاضای زلنسکی از بایدن برای تقویت حفاظت شخصی‌اش

ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین از طریق ویدئو کنفرانس در مجلس عوام بریتانیا سخنرانی کرد.

رئیس جمهور اوکراین جنگ کشورش را با جنگ انگلیس در جنگ جهانی دوم مقایسه کرد و گفت: ما نمی خواهیم آنچه را که داریم، آنچه مال خودمان است را از دست بدهیم، همانطور که شما نمی‌خواهید کشورتان را از دست بدهید.

زلنسکی: روسیه دچار پارانوئید شده است

او سخنرانی معروف وینستون چرچیل در زمان جنگ را تکرار کرد و گفت: «اوکراینی ها در زمین و هوا خواهند جنگید» و افزود: «ما تسلیم نخواهیم شد، شکست خواهیم داد».

زلنسکی با تاکید بر اینکه کشورش به هر قیمتی به جنگ ادامه خواهد داد، گفت: «این جنگی است که ما آن را آغاز نکرده‌ایم، اما نمی‌خواهیم کشورمان را از دست بدهیم».

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین، به نقل از هملت اثر ویلیام شکسپیر در پارلمان بریتانیا گفت: «مسئله ما این است که باشیم یا نباشیم».

وی افزود: «علیرغم تلاش برای وادار کردن ما به زمین گذاشتن سلاح‌ها، به جنگ ادامه دادیم».

ادعای نماینده پارلمان اوکراین درباره اعتیاد زلنسکی به کوکائین