اینتل با نقشه راه خود تنها نام این پردازنده‌ها را اعلام نکرده و جزئیاتی درباره آن‌ها هم منتشر کرده که در ادامه نگاهی به آن‌ها داریم.

اینتل

ناسازگاری ویندوز 10 با برخی سخت افزارهای تولیدی شرکت اینتل

قابلیت‌های نسل‌های بعدی پردازنده‌های اینتل

اول از همه به سراغ پردازنده‌های نسل سیزدهم این کمپانی می‌رویم که از فرایند تولید  Intel 7  بهره می‌برد و تفاوتی با نسل دوازدهم ندارد. بنابراین با همان معماری هیبریدی با عملکرد بهتر و همچنین تعداد هسته‌ها و رشته‌ها بالاتر روبه‌رو خواهیم شد.

عملکرد این پردازنده‌ها نسبت به نسل قبلی با افزایش دو رقمی روبه‌رو خواهد شد و در بالاترین نسخه  24 هسته  و 32 رشته خواهند داشت. با این حال همچنان با 8 هسته قدرتمند روبه‌رو می‌شویم و تعداد هسته‌های کم‌مصرف 2 برابر می‌شود و به  16  می‌رسد. علاوه بر این، با فرکانس بالاتر و سازگاری با سوکت سیستم‌های آلدر لیک روبه‌رو می‌شویم.

نسل چهاردهم یا  Meteor Lake  یک انقلاب در پردازنده‌های اینتل خواهند بود که از معماری مجهز به چندین کاشی بهره می‌برد. این پردازنده‌ها با فرایند  Intel 4  ساخته می‌شوند و تا 20 درصد عملکرد بهتری در ازای وات خواهند داشت. این پردازنده‌ها سال  2023  روانه بازار خواهند شد.

تباهی فناوری ساخت تراشه اینتل و افول رهبری جهان

در این پردازنده‌ها از نسل جدید موتور گرافیکی به نام  tGPU  استفاده خواهد شد و شتاب‌دهنده هوش مصنوعی در آن ادغام می‌شود. در CPUهای Meteor Lake با سه کاشی اصلی شامل کاشی IO، محاسبات و SOC روبه‌رو خواهیم شد که کاشی محاسبات شامل CPU و GFX می‌شود. خود کاشی CPU از معماری هسته هیبریدی جدید استفاده خواهد کرد. در این پردازنده‌ها از GPU مبتنی بر  معماری آرک  استفاده خواهد شد.

در نسل پانزدهم پردازنده‌های اینتل با تغییرات بزرگتری روبه‌رو می‌شویم. در این پردازنده‌ها از هسته‌های جدید Lion Cove و Skymont استفاده خواهد شد و همچنین تعداد هسته‌های آن به  40  خواهد رسید. با این حال همچنان تعداد هسته‌های قدرتمند 8تا خواهد بود و هسته‌های کم‌مصرف به 32 عدد افزایش می‌یابد.

این پردازند‌ه‌ها که سال 2024 از راه می‌رسند، مبتنی بر لیتوگرافی  Intel 20A  خواهند بود و نسبت به نسل قبلی تا 15 درصد عملکرد در ازای وات بالاتری خواهد داشت. در حالی که CPUهای Meteor Lake دارای سه کاشی اصلی خواهند بود، در Arrow Lake تعداد آن‌ها به 4 می‌رسد.

در نهایت با پردازنده‌های نسل شانزدهم با نام  Lunar Lake  روبه‌رو هستیم که با فرایند  Intel 18A  ساخته می‌شوند. این پردازنده‌ها که سال 2025 روانه بازار می‌شوند، در زمینه عملکرد و بهره‌وری انرژی بسیار بهتر از نسل‌های قبلی خواهند بود. در این پردازنده‌ها با  5 کاشی  روبه‌رو می‌شویم.

پردازنده‌ ۲۴ هسته‌ای Kunpeng هوآوی از Core i9-9900K اینتل سریع‌تر است