آیت الله خامنه ای در صحبت های خود با برخی از تولیدکنندگان خودرو و کارآفرینان در مورد افزایش کیفیت خودرو های داخلی سخن گفتند.

واردات خودرو

٧ نوع هزینه برای معامله خودروی دست دوم/ خرید خودروی دست دوم چه هزینه‌هایی دارد؟

انتشار این سخنان رهبری اما، در بین فعالان صنعت خودرو نیز واکنش های زیادی در پی داشت. برخی معتقد هستند که با توجه به بیانات رهبر انقلاب، فضای صنعت خودرو به سمت باز شدن واردات خودرو میل خواهد کرد، یا حداقل روزنه هایی برای خروج از وضعیت انحصاری فعلی ایجاد خواهد شد. عده دیگری بر این باورند که این انتقاد می تواند شروعی برای تحقیق و تفحص جدی مجلس از دو خودروساز داخلی باشد و مشخص گردد که این افزایش قیمت ها با توجه به استفاده خودروسازان از ارزهای دولتی و همچنین با توجه به ادعاهای داخلی بودن این محصولات، چرا و چگونه رخ می دهد. برخی دیگر نیز اعتقاد دارند در راستای حوادث روزهای گذشته و اثبات بی کیفیت بودن خودروها در تصادفات، این جریان می تواند موجب کاهش قیمت خودروهای داخلی گردد و در نتیجه این محصولات با افزایش کیفیت در دسترس بخش بیشتری از اقشار جامعه قرار گیرد.

اما بد نیست نگاهی داشته باشیم به مواضع و انتقادات گذشته رهبر انقلاب به صنایع مختلف از جمله خودروسازی. انتقادهایی که متوجه لایه های عمیق تر این صنعت پر رونق کشور است.

سال 1389 ، نهم فروردین، بازدید از توانمندی‌های صنعت خودروسازی:

تصادفی عجیب در پایتخت بدون برخورد خودروها +تصاویر

- من بارها به مسئولین گفتم: اگر منطق شما برای افزایش واردات و تسهیل وارداتِ ساخته‌های صنعتی این است که میگوئید کیفیت مصنوعات داخلی باید بالا برود، خب فشار را روی این بخش بگذارید. سیاستهائی وجود دارد که میشود وادار کرد، مجبور کرد تولیدکننده‌ی داخلی را به اینکه کیفیت را ارتقاء بدهد.

- امروز همه‌ی صنایع دنیا از جمله صنعت خودرو دانش‌محور است. مرتب دارند تحقیق و پژوهش میکنند، برای اینکه این را کامل‌تر، بی‌عیب‌تر، زیباتر، کم‌مصرف‌تر، ارزان‌تر از آب در بیاورند... مدیران صنعتی و مدیران دولتی مشرف بر صنعت، بر روی مسئله‌ی تحقیق باید خیلی تلاش بکنند. این کمک میکند به اینکه صنعت بتواند در شرایط سخت رقابتی، خودش را حفظ کند.

سال 1395 ، هشتم اردیبهشت، دیدار کارگران:

- آن مغزی که میتواند چنین موشکی را تولید بکند که دشمنان ما اعتراف میکنند به اهمّیّت این کار، آیا این مغز نمیتواند خودرویی را که فرض بفرمایید مصرفش 13 لیتر در صد کیلومتر است، برساند به 5 لیتر در صد کیلومتر؟ چرا به جوانها مراجعه نمیکنید؟

از مواضع گذشته ایشان نیز مشخص است که جهت انتقادها به سمت نگرش مدیریتی در این صنعت بخصوص در دو خودروساز داخلی است. صنعتی که بنا بر شرایط انحصاری موجود و حمایت های همه جانبه دولتی، دست کم باید سلامت و اعتماد جامعه را در اولویت خود قرار دهد، نه سود و پاداش نجومی مدیریتی سالیانه.

سرمای شدید خودرو را منجمد کرد/ عکس