دانش آموزانی که با بی نظمی وارد کلاس آنلاین می‌شوند و درس نمی‌خوانند، با تقلب گرفتن از سایر همکلاسی‌ها امتحان می‌دهند و به غیر از نمره قبولی و پاس کردن درس خود، هیچ هدف دیگری ندارند. دانش‌آموزانی که به جای استفاده کاربردی از گوشی به سمت کاربرد غلط و اشتباه آن می‌روند، باعث افت تحصیلی خود در دروان کرونا می‌‌شوند که با ادامه این روند اشتباه و همه گیری بیشتر ویروس کرونا، افت تحصیلی آن‌ها نیز بیشتر هم خواهد شد.

 مقوله افت تحصیلی در دوران دبیرستان و در زمانی که دانش‌آموزان می‌خواهند با درس‌های تخصصی مثل ریاضی، فیزیک و غیره رو به رو شوند و برای اولین بار به صورت تخصصی آن‌ها را یاد بگیرند، بیشتر نمود پیدا می‌کند. اما این افت تحصیلی در دوران کرونا و در درس های تخصصی چه تاثیری روی روند یادگیری و آموزش دانش‌آموزان دارد و چه راهکاری را می‌توان برای رفع آن پیشنهاد داد؟

1

افت تحصیلی در زمان یادگیری درسهای تخصصی، دامی بزرگ برای دانشآموزان

دروس تخصصی مثل ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست در رشته‌های ریاضی و تجربی از جمله درس‌های سختی هستند که نیاز به پایه قوی‌تری دارند. تا زمانی که دانش‌آموز به خوبی، پایه و اصول اولیه این درس‌ها را یاد نگیرد، هرگز نمی‌تواند در ‌سال‌های بالاتر موفق شده و به مهارت و تسلط کامل در این دروس برسد.

به طور مثال اگر دانش‌آموزی مبحث مربوط به توابع ریاضی را به خوبی یاد نگرفته باشد، در فهم مباحث مرتبط به آن که در ادامه آموزش می‌بیند مثل نمودار توابع خطی به مشکل برمی‌خورد که افت تحصیلی دقیقاً در همین زمان اتفاق می‌افتد.

افت تحصیلی، زمانی اتفاق می‌افتد که دانش‌آموز با پایه ضعیف در دروس مختلف می‌خواهد یک مبحث و مفهوم جدید را یاد بگیرد اما از درک و فهم آن عاجز است. مقوله افت تحصیلی چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیافتد بلکه به صورت تدریجی در دانش‌آموز و وضعیت تحصیلی او شکل می‌گیرد. در شرایط فعلی با وجود بیماری کرونا، تعطیلی و دوری دانش‌آموز از آموزش و نظارت مستقیم معلم، شرایط را برای فاصله گرفتن دانش‌آموزان از مطالعه، فراهم و در نتیجه آن، افت تحصیلی را به دانش‌آموزان و خانواده آن‌ها تحمیل کرد.

در وضعیت تعطیلی مدارس و دوری از کلاس، تدریس به شکل آنلاین، آغاز شد و دانش‌آموز وابسته به گوشی در فضایی قرار گرفت که تصور می‌کرد به راحتی می‌تواند معلم و کلاس درس را دور بزند. خیلی از دانش‌آموزان حتی با وجود شرکت منظم در کلاس آنلاین، گوش دادن به صحبت‌های معلم و انجام تکالیف‌شان به دلیل کم بودن حجم محتوای آموزشی، آشنا نبودن با فضای تدریس آنلاین و نحوه ارتباط با معلم در این فضا، ضعف‌های زیادی در دروس‌ خود پیدا کردند و کم کم با حجم زیادی از دروس تلنبار شده برای یادگیری رو به رو شدند.

نتیجه درس‌های تلنبار شده این سال‌ها زمانی خودش را نشان می‌دهد که دانش‌آموز انتخاب رشته کرده و به طور تخصصی با درس‌های ریاضی،‌ فیزیک، شیمی و زیست رو به رو می‌شود که همگی نیاز به پایه قوی دارند اما دانش‌آموزی که قرار است این درس‌ها را یاد بگیرد به دلیل پایه ضعیف عاجز از درک و فهم این مباحث است.

شاید اگر راه‌حل مناسبی مثل داشتن معلم خصوصی ریاضی برای درس سختی مثل ریاضی نبود، این افت تحصیلی تبعات و مشکلات جدی‌تری را به دانش‌آموز و والدینش تحمیل می‌کرد و به طور کل باعث دل‌زدگی و خستگی آن‌ها از تحصیل و ادامه مسیر می‌شد.

وجود یک راه حل قطعی؛ راه رهایی از افت تحصیلی دانشآموزان در دوران کرونا

برای هر مشکلی، قطعاً یک راه‌حل خوب وجود دارد. اگر می‌بینید که فرزند شما با یادگیری درسی مثل فیزیک یا ریاضی مشکل جدی دارد، در جستجو علت خاص و نادری نباشید. فرزند شما نمی‌تواند این درس‌ها را به خوبی یاد بگیرد چون پایه ضعیفی دارد و سال‌های قبل به خوبی مباحث پیش نیاز درس ریاضی و فیزیک را یاد نگرفته است.

برای حل مشکل افت تحصیلی فرزند خود و پایه ضعیف او نیز به دنبال راه‌حل عجیب و دور از دسترس نباشید. فرزند شما در این دوره‌ای که گرفتار کرونا و مشکلات تحصیلی مربوط به آن شده است، بیشتر از هر زمانی نیاز به یک معلم خوب دارد که بتواند در هر درسی که ضعف دارد ابتدا مشکلات پایه‌ای او را تشخیص دهد، آموزش و تدریس متناسب با فرزند شما را شروع کند، تمرین و سوال بیشتری با او کار کند و با تکرار، مباحث و اصول پیش نیاز را به خوبی به فرزند شما یاد دهد و سپس به سراغ آموزش درس‌های جدید برود.

به طور مثال فیزیک از جمله درس‌هایی است که یادگیری بهتر آن نیاز به درک ریاضی دارد. حتی با وجود اینکه در دوره متوسطه اهمیت فیزیک دو، فیزیک سه و پیش دانشگاهی در بحث کنکور بیشتر از فیزیک یک است، اگر دانش‌آموزی ریاضی ضعیفی داشته باشد یا حتی فیزیک سال اول دبیرستان خود را ضعیف پاس کند، قطعاً در سال دوم و سوم به مشکل جدی برمی‌خورد.

اما مشکلِ پایه ضعیف و افت تحصیلی دانش‌آموز در درس فیزیک، با کمک معلم تدریس خصوصی فیزیک به راحتی قابل حل است. معلم فیزیک با آموزش نحوه حل سوالات از طریق اصول ریاضی و کمک به فهم دانش‌آموز از طریق درک مفهومی مباحث و سوالات، به او کمک می‌کند تا به خوبی فیزیک پایه را یاد بگیرد و به سراغ مباحث سخت‌تر و پیچیده‌تر آن برود.

بنابراین به جای نگرانی و استرس بابت این روزهای کرونایی، بهتر است از راه‌حل‌ها و امکانات پیش رو به صورت بهینه استفاده کرد تا جلوی ضرر و افت تحصیلی بیشتر فرزند خود را گرفت.

2

باید و نبایدها را کنار بگذارید، در دوران کرونا به فکر چاره باشید

شاید اگر در سال‌های قبل به شما گفته می‌شد که برای رهایی از تمام مشکلات درسی و گره‌های ریز تحصیلی، راه‌حل ضرب العجلی وجود دارد باور نمی‌کردید. اما واقعیت این است که معلم خصوصی همان راه‌حل ضرب العجلی برای شما والدینی است که در شب‌های امتحان به کمک فرزند بحران‌زده‌‌تان می‌آید که دچار تبعات افت تحصیلی شده است.

سایه کرونا همچنان بر سر دانش‌آموزان و آموزش کشور پهن است و وجود این سایه خطرناک و مرگ‌بار را نمی‌توان تا سال‌ها انکار کرد اما می‌توان با درایت و یک انتخاب بهینه، تهدید کرونا بر تحصیل و آموزش فرزند خود را به فرصتی برای رشد و پیشرفت تبدیل کرد.

دانش‌آموز بحران‌زده شما نیاز به یک تلنگر برای درس خواندن و انجام تکالیفش دارد. این تلنگرهمان فرصت آموزش بهینه و با کیفیت است که شما به عنوان والدین در اختیارش قرار می‌دهید. آموزشی که کیفیت یادگیری‌اش متفاوت از سطح مدرسه است و شیرینی یادگیری و فهم آن در جان فرزند شما، همان تلنگر یا بهتر است بگوییم انگیزه‌ای می‌شود که او را وادار به  حرکت و تلاش برای پیشرفت می‌کند.

برای مثال اگر فرزندی دارید که سطح زبان پایینی دارد و از این بابت که نمی‌تواند به راحتی مانند سایر همکلاسی‌هایش صحبت کند، ناراحت است و اعتماد به نفس پایینی دارد، باید برای او به فکر چاره باشید.

کلاس تدریس خصوصی زبان یکی از همان راه‌حل‌های سریع و بهینه شده‌ای است که معلم در این نوع کلاس، آموزش را از مقطعی شروع می‌کند که فرزند شما مشکل دارد و بعد از رفع مشکل به او کمک می‌کند تا با یادگیری مباحث جدید، میزان مهارت خود را در زبان بالا ببرد.

نظرسنجی از شاگردان درس زیست، نمونهای موفق از راهکار معلم خصوصی

درس زیست یکی دیگر از درس‌های تخصصی است که اگر دانش‌آموز از همان ابتدای سال در این درس ضعیف باشد، سال‌های بعد نیز به دلیل رو به رو شدن با مباحث سخت‌تر این کتاب به مشکل جدی برخورد می‌کند. قطعاً والدین عزیز سختی درس زیست را متوجه شده‌اند که خیلی از آن‌ها برای آسان فهمیدن این درس توسط فرزند خود، تمایل دارند از معلم خصوصی زیست کمک بگیرند.

به همین جهت در بخش تدریس خصوصی زیست شناسی بر روی سایت استادبانک که در زمینه ارائه خدمات معلم خصوصی به والدین و دانش‌آموزان فعال است، در کنار اطلاعات تحصیلی و تدریس هر استاد، گزینه نظرسنجی از آن‌ها نیز مشخص فعال می‌باشد که هر شاگردی می‌تواند میزان رضایت خود را از معلم خصوصی‌اش بیان کند.

بخش نظرسنجی اساتید زیست استادبانک می‌تواند یک مثال موفق برای شما والدین عزیز باشد که در جستجو یک راه‌حل مناسب برای جلوگیری از افت تحصیلی فرزند خود هستید تا با خیالی آسوده‌تر راه‌حل معلم خصوصی را امتحان کنید.

3

پیشنهاد وسوسه انگیز استادبانک برای دانشآموزان دچار افت تحصیلی

یکی از راه‌حل‌ها و امکانات مناسب برای رهایی فرزند شما از افت تحصیلی را استادبانک در اختیار‌تان قرار داده است. اگر فرزند شما در درس‌های ریاضی، فیزیک، شیمی یا حتی درس زیست مشکل جدی دارد، شما می‌توانید با یک هزینه مناسب از بین اساتید تدریس خصوصی برتر ایران، برای رفع مشکل فرزند خود از طریق سایت استادبانک اقدام کنید.

پیشنهاد مناسب این موسسه، معرفی اساتید برتر تدریس خصوصی استادبانک با قیمت مناسب به شما است. با انتخاب معلم خصوصی از استادبانک علاوه بر اینکه از افت تحصیلی فرزند خود جلوگیری می‌کنید، با پرداخت هزینه مناسب، فرصت آشنایی فرزندتان را با یک معلم خوب با توانایی تدریس بالا و تجربه کیفیت آموزشی متفاوت‌تر از سطح مدرسه را برای او فراهم می‌کنید.

اگر می‌خواهید این فرصت آموزش متفاوت و با کیفیت را برای جبران تمام مشکلات ناشی از افت تحصیلی فرزندتان در دوران کرونا برای او ایجاد کنید، می‌توانید به غیر از ورود به سایت سایت تدریس خصوصی استادبانک به نشانی www.ostadbank.com با شماره ۰۰۰-۵۴۴۳۵-۰۲۱ جهت راهنمایی و مشاوره بیشتر تماس بگیرید.