حجت‌الاسلام قاسم جعفرزاده ضمن تبریک عید بزرگ امامت و ولایت عید غدیر خم، ولایت را رکن مهم و اساسی در دین اسلام و وحدت و یکپارچگی امت مسلمان عنوان کرد و افزود: ولایت و رهبری در اسلام از اهمیت فوق‌ العاده ای برخوردار است و مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین مسئله اسلامی به شمار می‌رود.

وی افزود: اهمیت روز عید غدیر به این دلیلی است که اثبات ولایت و امامت علی (ع) در این روز اتفاق می‌افتد، واقعه غدیر از ابعاد مختلف، دارای اهمیت خاصی در تاریخ اسلام است، این روز، روز نزول و ابلاغ امر مهم و خطیر امامت و ولایت است که به واسطه آن، روز اکمال دین و رضایت پروردگار محسوب می‌شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل، مسئله غدیر را پایه مستحکم حکومت اسلامی در جهان دانست و خاطر نشان کرد: غدیر حقیقتی است که از ابتدای خلقت انسان وجود داشته است ولی در هر مقطعی بنا به ظرفیت آن دوره ظاهر شده است و هم اکنون نیز تمام حقیقت غدیر ظاهر نشده است و تنها با ظهور بقیه‌الله است که این امر به کمال می‌رسد.

حجت‌الاسلام جعفرزاده ادامه‬ داد: ‬به همان اندازه که در تفکر دینی، اسلامی وجود ولی‌الله و حجت‌الله در زمین و میان توده مردم به‌عنوان رهبر دینی و الهی، مقتدا و اسوه مردم دین دار و ولایت مدار ضرورت دارد، پذیرش ولایت ولی و رهبری دینی توسط مردم نیز ضروری و اجتناب‌‌ناپذیر است.

وی در ادامه ولایت را رکن اساسی برای پایداری حکومت اسلامی عنوان کرد و افزود: ولایت فقیه، در طول ولایت خدا و ولایت معصومین علیهم‌السلام است و بنا بر ادله شرعیه، ولی فقیه نیز چون معصومین (ع)، وظیفه اجرای احکام و برقراری نظام عادلانه اسلام را دارد و اختیاراتش، بسان اختیارات امامان معصوم (ع) است، در نتیجه ولایت او چون ولایت ائمه، ولایتی است الهی که مورد تأیید خداوند متعال است لذا حکومتی که به واسطه او اداره می‌شود نیز الهی است.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل به نقش ولایت فقیه در دوران غیبت اشاره کرد و افزود: ولی فقیه، رهبر جامعه اسلامی در عصر غیبت و دارنده مقام افتا، قضاوت و حکومت است و بدون او جامعه دچار حاکمان غاصب و جائر و عدم رعایت موازین دینی می‌شود.

عضو شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل به مهم‌ترین وظیفه و نقش مردم در دفاع از ولایت فقیه اشاره کرد و افزود: التزام و پیروی از قانون اساسی به‌عنوان یک پیمان و تعهد عمومی، مهم‌ترین وظیفه‌ای است که مردم در برابر حاکم اسلامی بر عهده دارند و در این میان اطاعت از ولی امر مسلمین عامل اتحاد و متضمن پیشرفت همه جانبه کشور خواهد بود و این امر موجب استحکام و تداوم، پایه‌های حکومت اسلامی در جهان می‌شود.