پولیپ بینی تورم گوشتی است که در آستر بینی و سینوس های پارانازال، فضاهای پر از هوا که به حفره بینی مرتبط است، ایجاد می شود. پولیپ ها اندازه متفاوتی داشته و معمولا غیر سرطانی هستند. آنها ممکن است به رنگ زرد قهوه ای یا صورتی باشند و اشکی شکل رشد کرده و در نهایت مانند دانه های انگور روی ساقه به نظر برسند. پولیپ ها ممکن است در یک یا هر دو سوراخ بینی همزمان و یا تکی و در شکل خوشه ای رشد کرده و مشکلات بسیار جدی را برای فرد به همراه داشته باشد؛ به همین دلیل مراجعه به دکتر جراح بینی برای درمان آنها ضروری است.

حقایقی در مورد پولیپ بینی

پولیپ ها ممکن است سینوسها را مسدود کرده و مشکلاتی مانند عفونت مکرر ایجاد کنند. برآورد می شود 40 درصد از جمعیت جهان به این بیماری مبتلا باشند. به نظر می رسد که از این جمعیت تعداد مبتلایان خانم  2 تا 4 برابر بیشتر از مردان است. افراد مبتلا به آسم، عفونت های مکرر سینوسی و آلرژی به احتمال زیاد به پولیپ مبتلا می شوند. غالباً پولیپ های بینی هیچ علائمی را نشان نداده و تشخیص دقیق آن ها بدون مراجعه به پزشک معتبری مانند دکتر جراح پولیپ ابن سینا دشوار است.

گرچه تا به امروز مکانیسم دقیق و دلایل اصلی تشکیل پولیپ ناشناخته مانده، اما ثابت شده است که این عارضه نتیجه تورم (التهاب) در بینی یا سینوس ها است. برخی از کارشناسان معتقدند که التهاب، باعث تجمع مایعات در فضای بینابینی (فضای بین سلولهای تشکیل دهنده مخاط) از بینی و سینوس ها می شود. در نهایت اینکه گرانش باعث می شود این بافت سنگین به سمت پایین کشیده شده و پولیپ شکل بگیرد.

گرچه در بسیاری از موارد پولیپ های بینی در دهانه های سینوس ها رشد می کنند اما امکان تشکیل آنها در نقاط دیگر نیز وجود دارد.

علائم شایع پولیپ بینی

آبریزش مدام بینی ممکن است علامت پولیپ بینی باشد. افرادی که به پولیپ بینی مبتلا می شوند علائمی که مرتبط با التهاب مزمن آستر راه بینی و سینوس ها (سینوزیت مزمن) باشد، را از خود نشان می دهند. گاهی در برخی از افراد پولیپ بینی اگر اندازه کوچکی داشته باشد، علامت و علائمی از خود نشان نمی دهد. با این حال، موارد زیر جزو علائم مشترک است:

 آبریزش بینی: این امر ممکن است مزمن باشد و بیمار احساس می کند همیشه سرماخوردگی دارد.

احساس پر بودن بینی به صورت مضاعف: در بعضی موارد ممکن است بیمار برای تنفس از طریق بینی مشکل داشته باشد.

حس بویایی ضعیف: این امر ممکن است بعد از درمان پولیپ بهبود نیابد.

حس چشایی ضعیف: این عارضه بعد از درمان پولیپ بهبود می  یابد.

 درد: احساس درد در صورت، سردرد، خارش اطراف چشم نیز از دیگر علائم این بیماری است.

آپنه انسدادی خواب (در موارد شدید): این یک وضعیت بالقوه جدی است که هنگام خواب، تنفس بیمار به یکباره متوقف می شود.

دوبینی (در موارد شدید): اگر بیمار سینوزیت قارچی آلرژیک یا فیبروز کیستیک داشته باشد احتمال بروز این عارضه بیشتر است.

عوامل ایجاد کننده پولیپ

حساسیت به آسپیرین: احتمال ابتلا به این بیماری در افرادی که بدن آنها واکنش آلرژیک به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی نشان می دهد، بیشتر است.

سینوزیت قارچی آلرژیک: آلرژی فرد نسبت به قارچ های موجود در هوا نیز خود، باعث شکل گیری این عارضه می شود.

فیبروز کیستی: این نوع کیست که بر اندام هایی مانند کبد، ریه ها، لوزالمعده و روده ها تأثیر می گذارد باعث پولیپ بینی می شود.

سندرم چرگ-اشتراوس: بیماری که منجر به التهاب رگ های خونی می شود.

سن: پولیپ بینی در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما بزرگسالان جوان و میانسالان، بیشتر در معرض خطر هستند.

ژنتیک: افرادی که والدین آنها پولیپ بینی داشته اند، خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری را دارند.

تشخیص بیماری پولیپ بینی

به دلیل اینکه علائم گاهی با بیماری های دیگر تداخل دارد و در موارد زیادی هم خود را نشان نمی دهد؛ تشخیص آن به صورت مستقیم و از طرف فرد ممکن نیست و باید به طور حتم برای  تشخیص به دکتر پولیپ یا دکتر جراحی پولیپ مراجعه کرد.

پزشک هم معمولاً پس از سؤال در مورد علائم و معاینه بینی بیمار، می تواند تشخیص داده و یا انجام چند آزمایش را توصیه کند. اغلب پولیپ ها با کمک یک دستگاه دارای نورپردازی داخل بینی قابل مشاهده هستند. دکتر جراحی بینی ممکن است آزمایش های زیر را نیز انجام دهد:

  • آندوسکوپی بینی: در این شیوه که باید توسط دکتر جراح پولیپ انجام دهد، تشخیص به وسیله یک لوله باریک با دوربین کوچکی که وارد بینی می شود، انجام می پذیرد.
  • سی تی اسکن: این روش تشخیصی در واقع دکتر پولیپ را قادر می سازد تا به راحتی وجود این بیماری را تشخیص دهد.
  • تست حساسیت به لک پوست: اگر پزشک فکر کند که آلرژی ممکن است به پولیپ منجر شود، ممکن است او یک آزمایش آلرژی انجام دهد.
  • فیبروز کیستیک: اگر بیمار کودک خردسال باشد، دکتر جراحی پولیپ بینی ممکن است، آزمایش فیبروز کیستیک را تجویز کند.

عوارض  ناشی از عدم جراحی پولیپ بینی

گاهی اوقات، یک پولیپ بزرگ، یا خوشه ای از پولیپ ها، می توانند جریان هوا و تخلیه مایعات از سینوس ها یا حفره بینی را مسدود کنند. این  امر خود می تواند در طولانی مدت به عوارض احتمالی زیر منجر شود:

  • شدیدتر شدن آسم: درمان پولیپ مزمن و عدم اقدام برای جراحی آن توسط دکتر پولیپ می تواند آسم را بدتر کند.
  • عفونت سینوس: پولیپ بینی می تواند شما را در معرض عفونت های سینوسی قرار دهد و در صورت جراحی نکردن  حساس تر می شود.
  • اختلال در خواب: در موارد جدی و شدید در صورت عمل نکردن این عارضه و توده ها به دست دکتر جراح پولیپ، ممکن است نفس به یکباره قطع شود.

در یک نگاه کلی، رشد و گسترش پولیپ بینی و عدم اقدام برای جراحی می تواند راه بینی شما را مسدود کند یا منجر به مشکلات تنفسی، حس بویایی از دست رفته و عفونت های مکرر شود و برای همین باید برای جراحی به موقع به دکتر پولیپ مراجعه شود.