1. لئو تولستوی/ آنا کارنینا

کمترکتابخوانی پیدا می‌شود که کتاب آنا کارنینا را نخوانده باشد یا حداقل فیلمش را تماشا نکرده باشد. آنا کارنینا که یکی از معروف‎ترین کتاب‌های تاریخ ادبیات است، توسط لئو تولستوی نویسنده مشهور روسی نوشته شده است که او را از بزرگترین نویسندگان جهان می‌دانند که علاوه بر شاهکار آنا کارنینا، کتاب دیگرش «جنگ و صلح» نیز بسیار پر اهمیت تلقی می‌شود.

تولستوی هر دوی این کتاب‌ها را در دوران طلایی‌اش نوشت؛ کمی پیش از افسردگی و بحران‌های روحی که در نهایت باعث شد همه چیز را به چالش بکشد و از طرف کلیسا مرتد خوانده شود. برای خرید کتاب آنا کارنینا می‌توانید از طریق لینک به سایت فیدیبو مراجعه کنید.

  1. نل هارپر لی/ کشتن مرغ مقلد

To-Kill-a-Mockingbird

وقتی کتابی که نوشته‌ای به یکی از پر فروش‌ترین کتاب‌های قرن بیستم تبدیل شود، طبیعی است که خودت هم به عنوان نویسنده معروف شوی؛ این روایت، روایت نل هارپر لی است؛ نویسنده کتاب مرغ مقلد. هارپر لی بسیار کم کار بود؛ اما زمانی که کار می‌کرد به کمتر از شاهکار راضی نمی‌شد. نتیجه این سختگیری هم کتاب کشتن مرغ مقلد شد که برنده جایزه پولیتزر شد و به حداقل چهل زبان زنده دنیا ترجمه‌اش کردند. هارپر لی از دوستان ترومن کاپوتی، نویسنده صبحانه در تیفانی هم بود و موقعی که کاپوتی مشغول تحقیق برای نوشتن کتاب «در کمال خونسردی» به عنوان دستیار او فعالیت می‌کرد. هارپر لی کشتن مرغ مقلد را درباره نژاد پرستی نوشت و بسیاری هم معتقدند شخصیت‌های داستان برگرفته از اطرافیان او از جمله کاپوتی بوده‌اند. بعدها با اقتباس از این کتاب فیلمی هم ساخته شد که طرفداران بسیاری پیدا کرد. هارپر لی تا 89 سالگی زندگی کرد و در سال 2016 از دنیا رفت.

  1. اسکات فیتز جرالد/ گتسبی بزرگ

اسکات فیتز جرالد صاحب یکی از خلاق‌ترین ذهن‌ها بین نویسندگان است؛ کتاب‌های او با جزئیات دقیق نوشته شده‌اند و خلق شخصیت‌ها نقصی ندارد؛ از جمله شاهکار ادبی او، گتسبی بزرگ را به هیچ وجه نباید نادیده گرفت، گرچه خواندن سایر آثار و کتاب های فیتز جرالد نیز خالی از لطف نیست. این نویسنده آمریکایی در یکی از بهترین دانشگاه‌های آمریکا یعنی پرینستون تحصیل کرد و از آن‌جایی که از کودکی به نوشتن علاقه داشت، در این دوران هم موفقیت‌هایی در زمینه‌های ادبی به دست آورد. کتاب‌های بازگشت به بابیلون، لطیف است شب و همه مردان غمگین از دیگر آثار او هستند. در حقیقت اثر همه مردان غمگین مجموعه داستان کوتاه اوست که پس از گتسبی منتشر شد و بسیاری آن را نقطه پایانی بر اوج گرفتن این نویسنده می‌دانند. فیتز جرالد در سال‌های پایانی عمرش به الکل اعتیاد پیدا کرد و همسرش نیز دچار مشکلات روحی شده بود. در نهایت هم بر اثر سکته قلبی دار فانی را وداع گفت.

  1. گابریل گارسیا مارکز/ صد سال تنهایی

نمی‌شود صحبت از نویسندگانی شود که آثار مورد علاقه مردم جهان را نوشته‌اند؛ اما نامی از گابریل گارسیا مارکز نبرد. این نویسنده کلمبیایی از پر سر و صداترین نویسندگان دوران بود که علاوه بر نوشتن کتاب معروف صد سال تنهایی شاهکارهای دیگری از جمله عشق در سال‌های وبا را در کارنامه خود جا داده است. مجموعه کارهای ادبی او در نهایت باعث شد که نوبل ادبیات سال 1982 به او برسد و به یکی از شناخته‌ترین نویسندگان تاریخ تبدیل شود. مارکز به خلق اتفاقات در بازه‌های زمانی علاقه زیادی دارد و چه در کتاب صد سال تنهایی که روایت هفت نسل مختلف است و چه در کتاب عشق در سال‌های وبا که انتظاری بیش از پنجاه سال را نشان می‌دهد، بسیار موفق عمل کرده است. بعضی آثار او از جمله عشق در سال‌های وبا  در زمره چند رمان با مضمون عشق که توسط نویسندگان مرد نوشته شده است، قرار می‌گیرد. او پس از یک عمر فعالیت ادبی سرانجام در سال 2014 به دلیل آلزایمر و سرطان غدد لنفاوی از دنیا رفت و در نبود او بسیاری از طرفدارانش در سراسر دنیا به سوگ نشستند.

  1. رالف الیسون/ مرد نامرئی

The-Invisible-Man-book

اگرچه نام رالف الیسون و کتابش، مرد نامرئی، برای بسیاری از خوانندگان ایرانی آشنا نیست؛ اما او برای نوشتن همین کتاب مورد توجه زیادی قرار گرفت و کتابش جزو صد رمان برتر انگلیسی زبان در قرن بیستم معرفی شد. رالف الیسون نویسنده سیاهپوستی بود که سال 1914 به دنیا آمد و در هشتاد سالگی از دنیا رفت. داستان کتابش را هم بر اساس مواردی نوشت که در دنیای سیاهپوستان قابل تجربه بود. داستان مرد نامرئی روایت مردی است که دیده نمی‌شود و این دیده نشدن به دلیل اتفاقات عجیب و غریب نیست؛ او دیده نمی‌شود چون سیاهپوست است و کسی به او توجهی ندارد. روایت‌های او از شرایط سیاهپوستان و اتفاقاتی که به ویژه در گذشته با شدت نژاد پرستی بیشتری می‌افتاد و همچنین پایان بندی کتاب باعث شد این اثر به یکی از آثار پر طرفدار در تمام جهان تبدیل شود و نام این نویسنده آمریکایی بین هم‌نسل‌هایش بدرخشد.

  1. تونی موریسون/ دلبند

کتاب دلبند یا Beloved نوشته تونی موریسون بدون شک یکی از تکان دهنده‌ترین داستان‌های تاریخ ادبیات را در دل خود جا داده است؛ بنابراین طبیعی است که این نویسنده هم به شهرتی جهانی دست پیدا کند. دلبند داستان برده‌ای به نام سیث Sethe است که سال 1873 به اوهایو فرار کرده است. از آنجایی که تونی موریسون خودش هم سیاهپوست بود و در جریان ظلم‌های صورت گرفته نسبت به مردمش مطلع به شمار می‌آمد؛ به خوبی ترومای حاصل از برده‌داری را در این شخصیت بررسی کرد؛ ترومایی که حتی پس از آزادی با او همراه بود؛ آن هم به دلیل اینکه این کاراکتر، فرزندش را که «دلبند» می‌نامد در گذشته کشته تا او را از زندگی کردن به عنوان یک برده نجات دهد. «دلبند» از دو بعد تازه مورد استقبال قرار گرفت؛ اول تاثیرات روانی برده داری بود و دوم معجزه خانواده و ارتباطات در بهبود این تاثیرات. تونی موریسون برای نوشتن این کتاب جایزه پولیتزر سال 1988 را از آن خودش کرد. او در طول 88 سال زندگی علاوه بر تدریس و نویسندگی به حمایت از حقوق زنان و سیاهپوستان پرداخت و در سال 1993 نیز به عنوان نخستین زن سیاهپوست آمریکایی توانست نوبل ادبیات را به نام خودش ثبت کند. او سرانجام 2019 پس از یک دوره کوتاه مدت بیماری درگذشت.