روزنامه یواس‌ای‌تودی در تارنمای خود گزارش داد: «دیک پاوند» عضو کمیته بین‌المللی المپیک روز دوشنبه به این روزنامه گفته است که بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو از بیم شیوع ویروس کرونا یک سال به تعویق می‌افتد.

پاوند در گفت‌وگوی تلفنی با یواس‌ای‌تودی گفت: براساس اطلاعاتی که کمیته بین‌المللی المپیک دارد، تصمیم بر تعویق گرفته شده است. جزئیات آن هنوز مشخص نیست، اما چیزی که من می‌دانم این است که بازی‌ها در ۲۴ ژوئیه آغاز نخواهد شد.

وی افزود که بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو احتمالا به یک سال بعد موکول و جزئیات این تصمیم طی ۴ هفته آینده تصمیم‌گیری و اعلام خواهد شد.

در نشست فوق‌العاده هیات اجرایی کمیته بین‌المللی المپیک که روز یکشنبه به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، بررسی سناریوهای مختلف جهت تصمیم‌گیری درباره برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو در دستور کار قرار گرفت.

در روزهای گذشته کشورهای کانادا و استرالیا از حضور در المپیک کنار رفتند، فدراسیون جهانی دوومیدانی و کمیته ملی المپیک برزیل نیز تقاضای تعویق بازی‌ها را داشته است. 

«توماس باخ» رییس کمیته بین‌المللی المپیک در نامه‌ای خطاب به ورزشکاران ضمن همدردی با شرایط کنونی و مشکلات تمرینی در بسیاری از کشورها، تاکید کرده که ما این شرایط را درک می‌کنیم. در برخی نقاط در زمینه کنترل ویروس کرونا پیشرفت‌هایی داشتیم ولی در برخی نقاط متاسفانه شیوع بیشتر شده است.

وی افزود: کشور ژاپن آمادگی کامل برای برگزاری المپیک را دارد و تمهیلات بهداشتی و پزشکی را بطور کامل مدنظر قرار داده. بدین ترتیب ما سناریوهای مختلف را درباره بازی‌های المپیک توکیو بررسی می‌کنیم، اما لغو بازی‌های توکیو را در دستور کار نداریم چراکه لغو بازی‌ها چیزی را تغییر نمی‌دهد و تا یک ماه آینده تصمیم نهایی را اعلام خواهیم کرد.