به گزارش خبرنگار مهر، یوسف نوری روز شنبه در حاشیه دیدار با وزیر آموزش، خانواده و جوانان نیکاراگوئه افزود: تعطیلی مدارس در دوران کرونا و پس از آن از ابتدای سال تحصیلی بسیار زیاد و بی‌سابقه است.

وی با اشاره به آلودگی هوا و سلامت دانش آموزان، اظهار داشت: از رئیس جمهور خواهش کردم فکری برای تعطیلی مدارس شود، اما اکنون در صورت بروز هر اتفاقی، تعطیلی مدارس اولین اقدام است و این در حالی است که مدرسه باید آخرین مکان برای تعطیلی باشد.

وزیر آموزش و پرورش درباره برنامه‌های جبرانی برای عقب‌ماندگی تحصیلی مدارس ، گفت: چند پیشنهاد داریم که یکی از این پیشنهادها، برگزاری کلاس جبرانی در روز‌های پنجشنبه، دیگری افزایش سال تحصیلی و برگزاری کلاس‌های جبرانی در تابستان است که باید بررسی شود.

نوری

نوری درباره ادامه زمان سال تحصیلی یادآور شد: هنوز حق الزحمه معلمان در کلاس‌های تابستان با وجود تصویب در ستاد کرونا پرداخت نشده است که باید پرداخت شود.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: باید بسته‌های جبرانی را برای دانش آموزان در نظر گرفت تا دانش آموزان از برنامه درسی ملی جا نمانند.

نوری درباره برگزاری امتحانات اظهار داشت: اکثر نوبت دوم شروع شده و امتحانات هم مابین آن باید برگزار شود که شب گذشته هم در اطلاعیه‌ای این موضوع را اعلام کردیم.

وی درباره احتمال برگزاری کلاس‌های جبرانی در تابستان و دریافت شهریه از خانواده‌ها توضیح داد: سال گذشته دانش‌آموزان نیازمند آموزش را شناسایی کردیم و با تعامل مناسب با اولیا مخالفتی برای حضور دانش آموزان در کلاس‌ها نبود. امسال هم مدارس غیردولتی باید به گونه‌ای عمل کنند که باری از دوش خانواده‌ها برداشته شود و هزینه‌ای به آن‌ها تحمیل نشود و موضوع را به طریق دیگری حل کنند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه بسیار نگران جاماندگی دانش آموزان هستیم که باید به این‌ها رسیدگی شود، افزود: در بخش دولتی هزینه‌ای از خانواده‌ها گرفته نمی‌شود و این مواردی است که برای گزینه‌های کلاس جبرانی باید بررسی شود تا دانش‌آموزان جا نمانند.

وی درباره برگزاری کلاس‌های جبرانی در روز‌های پنجشنبه گفت: این موضوع مطرح شد تا دانش آموزان به صورت اختیاری روز‌های پنجشنبه برای جبران تحصیلی به مدارس بیایند البته درباره کم و کیف حضور دانش‌آموزان باید بررسی‌های لازم انجام شود و زمینه‌های اجتماعی را هم درنظر بگیریم تا به هدفی که ترسیم کرده‌ایم، دست یابیم.

شرط حضور در کلاس

۲۲ روز تعطیلی مدارس تهران به دلیل آلودگی هوا

شاخص آلودگی هوا در شهر تهران در روز سه شنبه ۲۷ دی ماه، ۱۶۹ و در وضعیت ناسالم است. اگرچه امروز تنها مدارس غیر حضوری شده و ادارات تعطیل نشده است با این حال هوای آلوده امروز نه فقط با کمک اعداد و ارقام شاخص‌ها، بلکه به صورت ظاهری هم قابل مشاهده است.

آلودگی هوا مهم‌ترین دلیل تعطیلی مدارس در سال جاری بوده و در کنار مشکلات زیست‌محیطی، مانع اصلی آموزش حضوری است.

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در آخرین روز آذرماه در حاشیه جلسه هیئت دولت با بیان اینکه نباید این تعطیلی‌ها تکرار شود؛ گفت: من یادداشتی خدمت آقای رئیس جمهور دادم که این تعطیلی‌ها تکرار نشود و مدارس باید در موارد نادر و حاد تعطیل شوند و در مورد تعطیلی مدارس و تصمیم گیری در این زمینه باید دقت بیشتری شود.

با این حال بررسی تعداد روزهای تعطیل شده در سال تحصیلی جاری نشان می‌دهد به درخواست وزیر آموزش و پرورش چندان توجهی نشده است. از آغاز مهرماه و از ابتدای سال تحصیلی جاری تاکنون مدارس شهر تهران در ۳۸ روز فعال بوده و به صورت حضوری فعالیت داشتند.

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد تنها بر اثر آلودگی هوا ۲۲ روز مدارس شهر تهران و بسیاری از کلان‌شهرها تعطیل بوده‌اند.

البته این بدان معنی نیست که در سایر روزها هوای شهر تهران پاک بوده است. شاخص آلودگی هوا در شهر تهران در روز سه شنبه ۲۷ دی ماه، ۱۶۹ و در وضعیت ناسالم است. در ۲۴ ساعت گذشته نیز شدت آلودگی هوا بر همین وضع و روی عدد ۱۷۰ بوده است.

آلودگی هوا

غیرحضوری شدن مدارس، اولین یا آخرین راهکار برای حل مسائل

متأسفانه تداوم آلودگی هوا به تحصیل حضوری دانش آموزان ضربه می‌زند؛ به نظر می‌رسد تنها راهکاری که پای ثابت سیاست‌های مسئولان در زمان آلودگی هوا است؛ همین تعطیلی مدارس است.

محمدمهدی کاظمی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در انتقاد از این شرایط و در یک برنامه تلویزیونی گفت: درخواستم از مسئولان به ویژه استانداران این است که غیرحضوری شدن مدارس، آخرین راهکار برای حل مسائل و مشکلاتمان باشد؛ چه برای آلودگی هوا، چه سرما و یا سایر موضوعات.

۲۲ روز تعطیلی مدارس تهران به دلیل آلودگی هوا

با وجود اینکه شبکه‌های مجازی همچون شاد راهی را برای آموزش مجازی ایجاد کرده است اما ثمره این آموزش مجازی نشان داده است که به هیچ شکلی آموزش مجازی نمی‌تواند جایگزین صد درصدی آموزش حضوری باشد.

از آلودگی هوا تا بارش برف و برودت هوا تا صرفه جویی در مصرف گاز، حالا شرایط به گونه‌ای است که با دلایل تعطیلی مدارس متنوعی مواجه هستیم. مدارس در برخی از روزها به دلیل بارش برف و برودت هوا تعطیلی می‌شود و روز دیگر همین سرمای هوا، آلودگی را به ارمغان می‌اورد.

یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش در هزار و بیست و سومین جلسه شورای عالی آموزش‌وپرورش هم تأکید کرد: تعطیلات بدون برنامه به آموزش و پرورش کشور ضربه می‌زند و باید تعطیلات را ساماندهی و برنامه‌ریزی کرد.

آموزش مجازی کارایی لازم را ندارد

نوری بر اهمیت برنامه ریزی برای تعطیلی مدارس تاکید کرد. در حقیقت اگر چه ابتدایی‌ترین راه‌حل برای حفظ سلامت دانش‌آموزان در هر کشوری در زمان آلودگی هوا، تعطیلی موقت مدارس است؛ با این حال عدم داشتن یک برنامه برای تعطیلی مدارس و طولانی شدن تعطیلی مدارس ضربه سختی به روند تحطیل دانش آموزان وارد می‌کند. مخصوصاً اینکه دلایل تعطیلی مدارس هم دیگر تنها محدود به آلودگی هوا نمی‌شود. و این سوال مطرح می‌شود که چرا باید مدارس پیش از همه ادارات و ارگان‌ها در زمان افزایش مصرف گاز تعطیل شوند؟

وزیر آموزش و پرورش در آخرین روز پاییز در خصوص تعطیلی مدارس با بیان اینکه نگران دانش آموزان هستیم؛ گفت: آموزش مجازی در دوره آموزش عمومی و پیش دبستان کارایی لازم را ندارد.

نوی همان روز این مساله را مطرح کرد که «در هیئت دولت پیشنهاد دادم تا مدارس تعطیل نباشد و رئیس جمهور هم گفتند که مدارس تعطیل نشوند مگر در موارد استثنایی»

حال با توجه به بیش از دو هفته تعطیلی مدارس در دی ماه معلوم نیست منظور از موارد استثنایی چیست. آیا حل مشکلات موجود نظیر آلودگی هوا و افزایش مصرف گاز تنها با تعطیلی مدارس امکانپذیر است؟ آیا راه‌های دیگر برای حل مشکلات موجود اجرایی خواهد شد تا دیگر شاهد تعطیلی سریع مدارس برای پاک کردن صورت مساله نباشیم؟ آیا آموزش حضوری دیگر قربانی مشکلات کشور نخواهد شد؟