به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، سفرهای زیارتی به عتبات از طریق زمینی و هوایی انجام می‌شود و روزانه چند کاروان به زیارت امام حسین علیه‌السلام مشرف می‌شوند.

در سال‌های اخیر سفرهای زمینی عتبات در قالب کاروان زیر نظر سازمالن حج و زیارت فقط از طریق مرز مهران و شلمچه انجام می‌شد، اما از اربعین سال ۹۸ پس از اعلام این مرز به عنوان مرز اصلی برای سفر به عراق، زیرساخت‌ها برای تردد زائران از این مرز مهیا شد و در اربعین امسال نیز بسیاری از زائران از طریق مرز شلمچه به عراق سفر کردند.

در روزهای اخیر، سفرهای زیارتی به عتبات از طریق مرر زمینی به دلیل افزایش نرخ دلار و بالا رفتن هزینه سفرها، بیش‌تر شده است. بر همین اساس، کاروان‌های زیارتی نه تنها از مرز مهران و شلمچه، بلکه از مرز خسروی نیز به زیارت عتبات مشرف می‌شوند.

البته برای سفر به عتبات از طریق مرز خسروی محدودیت‌هایی به منظور حفظ سلامت زائران پیش‌بینی شده است؛ به طوری که ساعت حرکت کاروان‌ها در مسیر رفت و برگشت باید از ساعت ۷ صبح تا ۱۲ ظهر باشد. همچنین اتوبوس زائران نیابد توقفی در مسیر خروجی تا خروجی شهر بعقوبه داشته باشند.

در ایام اربعین هم مرز خسروی با محدودیتی‌ها تردد همراه بود و تا قبل از غروب همه زائران باید از مرز خارج می‌شدند و پس از ساعت ۱۸ امکان تردد از مرز خسروی وجود نداشت.

به گزارش فارس، سفرهای زمینی عتبات با قیمت حدود ۶ میلیون تومان در حال انجام است و زائران از شهرهای مختلف می‌توانند به این سفر معنوی مشرف شوند.