به گزارش خبرنگار مهر، بیت اله برقراری با حضور در خبرگزاری مهر، به تشریح برنامه‌ها و اقدامات صندوق بیمه‌های اجتماعی روستاییان، عشایر و کشاورزان پرداخت.

وی در ابتدا با عنوان این مطلب که صندوق بیمه‌های اجتماعی روستاییان، عشایر و کشاورزان، در راستای فرامین امامین انقلاب و بر اساس اصل ۲۹ قانون اساسی که دولت مکلف است بیمه را برای آحاد جامعه فراهم کند، ایجاد شده است، گفت: بر این اساس روستاییان، عشایر، ساکنین شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و کشاورزان غیر ساکن در روستاها می‌توانند از خدمات بیمه بهره مند شوند.

مدیرعامل صندوق بیمه‌های اجتماعی روستاییان، عشایر و کشاورزان، با اشاره به اینکه بر اساس آمارهای موجود ۹ تا ۱۰ میلیون نفر جامعه هدف ما هستند، افزود: در ابتدای تأسیس آهنگ حرکت صندوق کند (۱۵ درصد) بوده و طی سال‌های زیادی تنها یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بیمه شده فعال عضو صندوق بوده‌اند اما در مجموع کل اعضای صندوق به دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر می‌رسد.

برقراری تاکید کرد: به منظور جبران کندی حرکت صندوق از سال گذشته نگاه تحولی را برای بیمه مشمولین آغاز کرده‌ایم و از آغاز دولت تاکنون ۳۵۰ هزار نفر بیمه شده جدید تحت پوشش قرار گرفته‌اند که تحولی بزرگ محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر عضو صندوق هستند، گفت: یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بیمه شده فعال داریم که از هر بعد مستحق خدمت هستند چرا که امنیت غذایی ما توسط روستاییان و کشاورزان تأمین می‌شود.

جزئیات بیمه‌ اجتماعی روستاییان، عشایر و کشاورزان

برقراری همچنین در خصوص نقل و انتقال بیمه شدگان سایر صندوق‌های بیمه‌ای به صندوق روستایی گفت: بر اساس قوانین بیمه شدگان سایر صندوق‌ها می‌توانند به صندوق روستاییان انتقال پیدا کنند.

بر اساس قوانین بیمه شدگان سایر صندوق‌ها می‌توانند به صندوق روستاییان انتقال پیدا کنند

مدیرعامل صندوق بیمه‌های اجتماعی روستاییان، عشایر و کشاورزان در خصوص خدمات درمانی صندوق روستاییان و عشایر گفت: بخش درمان بر اساس آئین نامه بر عهده بیمه سلامت است و این سازمان موظف است خدمات درمانی را برای روستاییان، عشایر و کشاورزان فراهم کند.

برقراری به سطوح درآمدی هشت گانه صندوق روستایی اشاره کرد و گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی رفاه، بیمه شدگان از ۸ سطح درآمدی برخوردارند به طوری که یک سوم حق بیمه را خود و دو سوم را دولت پرداخت می‌کند، سطح هشت درآمدی بالاترین سطح حقوق و مستمری را دارد.

وی گفت: در سال جاری حقوق‌ها را ۶۰ درصد افزایش دادیم به طوری که بالاترین سطح به ۲ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان رسید که ۱۳۳ هزار تومان حق بیمه از سوی بیمه شده و ۲۶۶ هزار تومان نیز توسط دولت پرداخت می‌شود.

مدیرعامل صندوق بیمه‌های اجتماعی روستاییان، عشایر و کشاورزان گفت: امسال قصد داریم حقوق و مستمری بیمه شدگان صندوق روستاییان را بیش از ۴۰ درصد افزایش دهیم که امیدواریم موفقیت آمیز باشد.

برقراری در خصوص پوشش بیمه‌ای مددجویان بهزیستی و کمیته امداد گفت: در حال حاضر قریب به ۱۲۰ هزار نفر از مددجویان این دو نهاد حمایتی تحت پوشش ما هستند که برنامه‌های متنوعی را برای پرداخت حق بیمه و ارائه خدمات به تمامی مشمولان جامعه هدف ما در نظر گرفته‌ایم.

جزئیات بیمه‌ اجتماعی روستاییان، عشایر و کشاورزان

امسال قصد داریم حقوق و مستمری بیمه شدگان صندوق روستاییان را بیش از ۴۰ درصد افزایش دهیم

وی به اعتبار مورد نیاز صندوق روستاییان هم اشاره کرد و گفت: پیش بینی اعتباری ما برای سال گذشته ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود که از این مبلغ هزار و ۷۰ میلیارد تومان به ما پرداخت شد و برای امسال پیش بینی ما ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود که هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اختصاص پیدا می‌کند.

مدیرعامل صندوق بیمه‌های اجتماعی روستاییان، عشایر و کشاورزان با اشاره به اینکه تا پایان سال ۱۴۰۰ حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان از دولت طلب داریم، افزود: برای بودجه ۱۴۰۱ نیز ۱۳ تا ۱۴ هزار میلیارد تومان نیز داریم که اگر تمامی این مبلغ را به ما بدهند طلبی از دولت نخواهیم داشت.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر گفت: سیاست ما این است که از دولت، وزیر و سازمان برنامه و بودجه می‌خواهیم که بودجه را واقعی پیش بینی کنند.

برقراری پیشنهاد داد که اگر یک سهم از سهام پتروشیمی خلیج فارس به ما بدهند می‌توانیم طلب خود را تسویه کنیم. امسال هزار میلیارد تومان در قالب سهام پالایشگاه حضرت امام شازند (۴۵ دهم درصد) دریافت کردیم که آن را در قالب رد دیون گرفتیم.

وی با اشاره به اینکه ثبات و پایداری صندوق‌ها در صورت تخصیص اعتبار واقعی حفظ و ارتقا پیدا می‌کند، گفت: نگران این هستیم که بودجه ما واقعی دیده نشود و امیدواریم دولت توجه ویژه ای به این قشر محروم و زحمت داشته باشد.

جزئیات بیمه‌ اجتماعی روستاییان، عشایر و کشاورزان

برقراری، در خصوص بیمه تکمیلی بیمه شدگان صندوق گفت: در حال حاضر در سه استان همدان، آذربایجان شرقی و اصفهان بررسی‌های لازم انجام شده تا بتوانیم بیمه شدگان را تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دهیم و در صورت موفقیت آمیز بودن طرح، در استان‌های دیگر آن را اجرایی خواهیم کرد.

در حال حاضر در سه استان همدان، آذربایجان شرقی و اصفهان بررسی‌های لازم انجام شده تا بتوانیم بیمه شدگان را تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دهیم

برقراری گفت: یکی از برنامه‌های اصلی ما بیمه یک میلیون فرد جدید است که امیدواریم در یک سال بتوانیم این تعداد را تحت پوشش قرار دهیم. ظرفیت‌های این موضوع وجود دارد و باید از روش‌های مختلف بتوانیم این تعداد را جذب کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر نسبت پشتیبانی صندوق ۱۰ به یک است که در مقایسه با صندوق‌های دیگر بسیار جلوتر هستیم و قصد داریم با پوشش یک میلیون نفر در سال آینده این پشتیبانی را به یک به ۱۷ برسانیم.

وی به افزایش میزان مستمری پرداخت به بیمه شدگان اشاره کرده و افزود: در سال جاری با پیشنهاد ارائه شده به طور متوسط بیش از ۴۰ درصد مبلغ مستمری، مستمری بگیران افزایش خواهد داشت.

مدیرعامل صندوق بیمه‌های اجتماعی روستاییان، عشایر و کشاورزان با اشاره به اینکه امسال با افزایش ۶۰ درصدی سطوح درآمدی در پرداخت حق بیمه به دنبال ایجاد مطلوبیت در پرداخت مستمری‌ها در سنوات آتی برای بیمه شدگان عزیز هستیم.