به گزارش خبرگزاری مهر، علی سلاجقه شامگاه چهارشنبه در نشست دومین دوره آموزشی مدیران کل ستادی و استانی سازمان حفاظت محیط زیست در مشهد اظهار کرد: در حالی که مازوت سوزی واحدهای تولیدی کشور در سال قبل از شهریور ماه آغاز شده بود، امسال میزان مازوت سوزی و استفاده از سوخت مایع در واحدهای تولیدی تاکنون ۲۹.۵ درصد کمتر شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: طبق تاکید رئیس جمهوری در شورای سلامت کشور که هفته گذشته برگزار شد، توسعه فرع بر محیط زیست است و محیط زیست یکی از ارکان سلامت کشور به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: به این ترتیب برای حال ناخوش محیط زیست کشور باید راهکارهای جدی اتخاذ کرد و در این راستا باید حفظ محیط زیست به یک مساله درجه یک برای جامعه تبدیل شود.

سلاجقه با تاکید بر برخورد جدی و قاطعانه با مخربان محیط زیست گفت: مسؤولان ادارات حفاظت محیط زیست در استان‌ها باید به عنوان ناظر و حاکم مطالبه جبران خسارت و غرامت را از مخربان محیط زیست داشته باشند، بزودی غربال گری پروژه‌ها آغاز شده و در این راستا دستورالعملی نیز برای ادارات محیط زیست در استان‌ها ابلاغ می‌شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست راه اندازی مانیتورینگ ایستگاه‌های پایش را در تمام استان‌ها ضروری دانست و افزود: همه ادارات کل حفاظت محیط زیست در استان‌ها وظیفه دارند ایستگاه‌های پایش در تالاب‌ها، پسماندها، آلایندگی‌ها، خروجی دودکش‌ها، پساب و مناطق زیست محیطی راه اندازی کنند، داده‌های آن را تعیین و مورد ارزیابی و راستی آزمایی قرار دهند.

وی همچنین از راه اندازی سامانه جامع محیط زیست کشور خبر داد و گفت: هنوز بخشهای از این سامانه نیاز به تکمیل دارد که باید هر چه سریع‌تر انجام گرفته تا قابلیت ارزیابی و راستی آزمایی داده‌ها را داشته باشد.

سلاجقه هدف سازمان حفاظت محیط زیست را ارتقای شاخص‌های زیست محیطی ذکر و بیان کرد: خوشبختانه لایحه «حفاظت از محیط زیست» در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، موارد مربوط به لایحه «ارزیابی» نیز باید هر چه سریع‌تر جمع بندی و تکمیل شود.