وقتی صحبت از متصل شدن تلفن‌ همراه و رایانه‌های شخصی به وای فای می‌شود، تمام توجه افراد به مقدار حجم استفاده شده از اینترنت می‌رود و صاحب وای فای نگران تمام شدن حجم خود می‌شود. اما جدا از این مورد مشکل بزرگتری هم شما را تهدید می‌کند.

به زبان ساده یعنی علاوه بر هزینه‌ای که تمام شدن سریع حجم ماهانه روی دست شما می‌گذارد، مسائل امنیتی آن نیز مهم است. وقتی افراد به مودم شما متصل هستند، (فرقی ندارد که با میل خودتان رمز را داده باشید یا افراد غریبه رمز شما را هک کرده باشند) یعنی به آنها اجازه دسترسی به رایانه و فایل‌هایی که به اشتراک می‌گذارید را داده‌اید.
 

ا همین رمز وای فای و اتصال به مودم یک هکر می‌تواند سیستم شما را با یک بدافزار مخرب آلوده کند و پسوردها و دیگر اطلاعات شخصی شما را برباید و از صفحات کاربری شما استفاده کند. از این رو فهمیدن اینکه چه افرادی از مودم شما استفاده می‌کنند، یک موضوع حیاتی است.

در این مطلب قصد داریم چند روش برای مشاهده افرادی که به مودم شما متصل هستند، را بگوییم، پس همراه ما باشید.

تنظیمات مودم

اگر یک پسورد قوی و دور از ذهن انتخاب کرده باشید، اصلا نباید نگران چک کردن افراد متصل به مودم بشوید. چرا که هکرها سخت به سراغتان می‌آیند و به سمت رمزهای آسان می‌روند.

روش اول مراجعه به تنظیمات مودم است. در یک مرورگر آدرس آی‌پی مودم را که عموما 192.168.1.1 است، وارد کنید و سپس رمز عبور و نام کاربری خود را بنویسید. در اکثر مودم‌ها این عناوین admin و password ویا هردو مورد admin است. 

البته اگر این موارد برای شما جواب نداد، اصلا نگران نشوید، با یک جستجوی ساده درباره مدل و برند مودم خود و مراجعه به دفترچه راهنمای مودم می‌توانید به صفحه تنظیمات بروید. پس از ورود به راحتی می‌توانید افراد متصل به وای فای را مشاهده کنید و غریبه‌ها را حذف کنید.

نام این فهرست معمولاً clients است و در یکی از صفحات تنظیمات قرار دارد. با مراجعه به این صفحه می‌توانید دستگاه‌های متصل را شناسایی کنید و یا ساده‌تر تعداد افراد و دستگاه‌های متصل در خانه را با آنچه در صفحه می‌بینید مقایسه کنید.

اگر مورد مشکوکی دیدید برای اطمینان خاطر رمز عبور خود را تغییر و یک رمز پیچیده که شامل حروف بزرگ و کوچک، اعداد و علائم است را برگزینید. پیشنهاد می‌کنیم گزینه SSID broadcast را هم از تنظیمات مودم غیرفعال کنید. با غیر فعال کردن این گزینه، افراد برای اتصال به مودم باید علاوه بر رمزعبور، نام شبکه وای فای را هم بدانند.

همچنین می‌توانید یک لیست سفید درست کنید و آدرس MAC دستگاه‌های مجاز را درون آن وارد کنید. یعنی فقط لپ تاپ و تلفن همراه خود و خانواده که آدرسش را وارد لیست کرده‌اید، می‌توانند از آن استفاده کنند. البته با این کار مهمانان شما با مشکل مواجه می‌شوند.

برنامه‌های کاربردی

یک روش دیگر برای شناسایی افراد متصل به مودم استفاده از برنامه‌‌های نظارت بر شبکه است.

Wireless Network Watcher: این نرم‌افزار کاربری ساده‌ای دارد و پس از بارگیری و نصب روی سیستم، شروع به اسکن شبکه می‌کند. پس از اتمام کار برنامه که یکی دو دقیقه‌ای طول می‌کشد، شما با یک لیست مواجهه می‌شوید. برای جلوگیری از سردرگمی فقط به ستون‌های نام دستگاه و Network Adapter Company دقت کنید.

Who Is On My WiFi: نرم  افزار را بارگیری و نصب کنید. سپس روی گزینه Yes, set up continuous automatic scanning و بعد Proceed کلیک کنید. برنامه شروع به اسکن شبکه وای فای می‌کند و افراد متصل را به شما نشان می‌دهد.

Paessler PRTG Network Monitor: این نرم افزار علاوه بر دیدن افراد متصل به وای فای، امکانات زیادی برای مدیریت شبکه دارد. مثل تشخیص خودکار ترافیک غیرعادی در شبکه و آنالیز ترافیک کل شبکه. اگر در جایگاه یک مدیر هستید و یا خیلی دقیق می‌خواهید شبکه وای فای را زیر نظر بگیرید می‌توانید از این نرم افزار استفاده کنید، چرا که نسبت به باقی برنامه‌ها پیچیده‌تر و بالطبع کار با آن سخت‌تر است.

Fing: اگر اهل نصب برنامه روی رایانه خود نیستید و دوست دارید روی تلفن همراه شبکه وای فای را چک کنید، می‌توانید Fing را نصب کنید. این برنامه برای اندروید و IOS مناسب است و علاوه بر فهرست افراد متصل به وای فای ترافیک شبکه در ساعات مختلف را هم به شما نشان می‌دهد.

کی به وای فای وصله: این برنامه هم یک گزینه ایرانی برای اندروید است که افراد متصل به مودم را برای شما لیست و برای مدیریت شبکه به شما کمک می‌کند.

همچنین شما می‌توانید از برنامه WiFi Analyzer، Who’s on my wifi، Who is on my WiFi – WiFi Scan و ... برای تلفن هوشمند خود استفاده کنید.

در نهایت اگر یک پسورد قوی و دور از ذهن انتخاب کرده باشید، اصلا نباید نگران چک کردن افراد متصل به مودم بشوید. چرا که هکرها سخت به سراغتان می‌آیند و به سمت رمزهای آسان می‌روند.