به گزارش خبرنگار مهر، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری با اشاره به دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی اظهار کرد: وزارت امور خارجه تا زمانی که مسببین و مباشرین ترور حاج قاسم سلیمانی را به پیشگاه عدالت نکشاند، اقدامات خود را متوقف نخواهد کرد.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درخصوص جزئیات سفر رئیس‌جمهور به روسیه گفت: سفر حجت‌الاسلام رئیسی به مسکو در پاسخ به دعوت آقای پوتین انجام می‌شود. این سفر، یک سفر کاری خواهد بود و تلاش می‌شود که موضوعات مختلف سیاسی، امنیتی، نظامی، اقتصادی و تجاری میان دو رئیس جمهور مورد بررسی و تبادل نظر قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه برخی از مفاد تفاهم‌نامه ایران و روسیه در دست بررسی و پیگیری است، گفت: همچنین سند روابط راهبردی دو کشور همچنان معتبر است و به صورت خودکار تمدید می‌شود.  

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در رابطه با مصاحبه سفیر کشورمان در افغانستان در خصوص لزوم تشکیل دولت فراگیر در این کشور گفت: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به دقت اعلام کرده و باز هم اعلام می‌کند که در افغانستان، آنچه که بیش از همه مورد تاکید ایران و کشورهای همسایه است، تشکیل دولت فراگیری است که بازتاب دهنده تنوع قومی و جمعیتی افغانستان باشد.

وی مسیر آینده افغانستان را مسیر تحقق اراده مردم به شمول همه دانست و تاکید کرد: ما انتظار داریم که این هدف محقق شود.

خطیب‌زاده تصریح کرد: به رغم تمامی اختلافاتی که وجود دارد، تلاش کردیم که مردم افغانستان کمترین آسیب را ببینند؛ چه کسانی که به مرزهای ما پناه آوردند و چه افرادی که در کشورهای دیگر بی‌جا شده‌اند.

وی ادامه داد: تقریباً در همه گفتگوهای بین‌المللی، یکی از بندهای ثابت، کمک و تسریع در دسترسی‌های بشردوستانه به داخل کشور افغانستان بوده است.

وی با اشاره به اینکه با همه‌ی گروه‌های افغانستان از جمله طالبان در ارتباط هستیم، افزود: در سفر حسن کاظمی‌قمی به افغانستان همان نکات با دقت به طالبان گفته شد. ما در حال حاضر در نقطه شناسایی قرار نداریم و امیدواریم هیئت حاکمه سرپرستی در مسیری حرکت کند که شناسایی بین‌المللی را از طریق تحقق خواسته‌های مردم بدست آورد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: مردم‌سالاری دینی بهترین الگویی است که هیئت سرپرستی حاکم افغانستان می‌تواند از آن استفاده کند.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در رابطه با برخی اخبار منتشر شده در خصوص عقب‌نشینی از برخی مطالبات ایران در مذاکرات وین گفت: ما گفتگوها را در بستر فضای عمومی و رسانه‌ای جلو نمی‌بریم؛ ولی من لازم‌ می‌دانم با توجه به طرح، یک بار دیگر تأکید کنم اگر امروز ما متن مشترکی داریم به خاطر این است که طرف غربی پی برد که باید از درخواست‌های حداکثری خود عقب‌نشینی کند.

وی ادامه داد: امروز شاهد عقب نشینی یا بهتر بگویم واقع‌نگری طرف‌های غربی در گفتگوهای وین هستیم. آنها نمی‌توانند درخواستی فراتر از برجام در موضوع هسته‌ای داشته باشند و فروتر از برجام بخواهند تعهدات رفع تحریمی را انجام دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: در نقطه‌ای قرار داریم که از امروز وارد گفتگوهای محتوایی می‌شویم. همچنین از بعد از ظهر امروز گفتگوها به صورت دوجانبه و چندجانبه آغاز می‌شود و هیئت‌ها و کارگروه‌ها دستور کار مشخصی دارند.

وی افزود: مسیر و جزئیات مذاکرات، بعد از گفتگوی اولیه هماهنگ‌کننده برجام با مذاکره کننده ارشد ما، روشن خواهد شد.