حجم ویدیو: ۴.۹۶M | مدت زمان ویدیو: ۰۰:۰۲:۰۷

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای محمدباقر قالیباف با بیان اینکه امروز، روز مجلس مصادف با سالگرد شهادت شهید مدرس است و ضمن خیر مقدم به اعضای دولت و برای حضور در مجلس افزود: ترس از خدا بزرگترین خصیصه شهید مدرس بود، این موضوع سبب شد تا در مقابل قلدرمابان آن روز‌های کشور نظیر رضا خان شجاعان بایستد و از حق مردم دفاع کند.

وی در ادامه با اشاره به سفر‌های استانی رئیس جمهور گفت:​ ویژگی مردمی بودن و توجه به سفر‌های استانی از جمله خصیصه‌های این دولت است، هر چند نقد‌هایی هم می‌شود که سفر‌های استانی ممکن است تعهداتی داشته باشد، اما نفس سفر و در بین مردم بودن و درد دل مردم را شنیدن خود یک نعمت بزرگ است که میز‌های کاری، ما را از مردم غافل نکند و دغدغه مردم همه روزه در وجود ما باقی بماند

رئیس مجلس افزود: انصافا کار دولت در خصوص به کرونا، کاری کارستان بود، باید قدرشناس زحمات دولت باشیم، باید مجلس به خصوص در اعتبارات پشتیبان دولت باشد و این گونه نتایج به جز از حمایت و هماهنگی دولت و مجلس در کنار همدیگر بر نمی‌آید.

آقای قالیباف گفت: مطمئنم رئیس جمهور و دولت در حوزه سیاست خارجی و در حوزه رفع تحریم، با تلاشی که خواهد شد، هم با مذاکره خوب و عزتمندانه و هم با توافق خوب و عادلانه، حق مردم را مطالبه کند و این تحریم ظالمانه از این ملت عزیز و مقاوم ان شاءالله برداشته شود.

وی افزود:​ رابطه دولت و مجلس در این مجلس یازدهم و دولت سیزدهم باید ماندگار و مثال زدنی برای نسل‌های بعد باشد، همکاری ما باید بدون شک همکاری مسئولانه باشد و مجلس همواره حامی دولت و ناظر دلسوز یکایک اعضای دولت است.

رئیس مجلس همچنین گفت: برای حل مشکل مردم مجلس خود را یار و یاور دولت و در راس آن رئیس جمهور محترم می‌داند و ما در روزی که به مناسبت شهادت شهید مدرس در کنار هم جمع شدیم اگر جز دغدغه مردم هر دغدغه دیگری داشته باشیم هم به خود، هم به دین و هم به شهدا و انقلاب خود ظلم کرده ایم.

آقای قالیباف افزود:​ مطمئن هستم دولت برای تعیین اولویت‌های واقعی مردم که امروز آن‌ها به سختی با آن در گریبانند، از نظرات کارشناسی نمایندگان استفاده مطلوب را خواهد کرد.

باید تصمیمات سخت و شجاعانه بگیریم 

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما باید تصمیمات سخت و شجاعانه بگیریم و اگر این کار را نکنیم همه چیز در خدمت به مردم زیر سوال می‌رود.

آقای محمدباقر قالیباف در نشست مشترک مجلس و دولت، با تاکید بر این که ما باید مردم را امین خودمان بدانیم، افزود: از دولت محترم در اجرای قانون، احکام بودجه و در حوزه‌های مهمی مثل بورس، اشتغال، مسکن، جوانی جمعیت و بالا بردن قدرت خرید مردم توقع داریم.

رئیس مجلس تاکید کرد: من و همه همکارانم در کمک به تحقق این خواسته‌های مردم هیچ دریغی نمی‌کنیم و می‌دانیم که این مسئولیت و این تحقق قانون بارش روی دوش هیأت دولت و رئیس جمهور است.

آقای قالیباف با بیان این که صادقانه و محکم پای کار هستیم، اظهار داشت: اگر هماهنگی دولت و مجلس منجر به هم افزایی و کارآمدی برای حل مردم نشود هیچ ارزشی ندارد؛ ما امروز محکوم به این هستیم که کارآمدی دین را در اداره جامعه نشان بدهیم و، چون این بار روی دوش دولت است همراه و یاور دولت هستیم.

وی ادامه داد: ما همیشه در حل مشکلات با هم بحث می‌کنیم، اما برادران و بزرگواران امروز باید بیشتر وقت خودمان را بر این بگذاریم که چگونه رو به جلو حرکت کنیم؛ هر چقدر از گذشته گلایه کنیم (بی فایده است) در جلسات داریم به این فکر می‌کنیم که چه باید کرد از چه بوده، مهمتر است.

رئیس مجلس با تاکید بر ضرورت آسیب شناسی گذشته و تحلیل روندی آن گفت: بحث اصلاح ساختار بودجه که مربوط به دیروز و امروز و این مجلس و آن مجلس نیست؛ ساختار بودجه از قبل از انقلاب دچار مشکل بوده و همه دنبال حل آن بودند، اما نتیجه آن شده است که الان می‌بینیم.

آقای قالیباف افزود: مردم و نمایندگان می‌پرسند اینکه هر هفته سران سه قوه کنار هم می‌نشینند و جلسه می‌گذارند چه تصمیم مهمی می‌خواهند بگیرند.

وی ادامه داد: این جلسه مهمترین جلسه در تصمیم گیری برای اداره کشور است، اما من به عنوان یک عضو از آن سه عضو می‌گویم اگر این جمعی که اینجا نشسته ایم کار را دنبال نکنیم ما سه نفر هم که آنجا نشسته ایم نمی‌توانیم کاری کنیم.

رئیس مجلس با تاکید بر این که مردم باید بدانند ما به چه سمتی حرکت می‌کنیم اظهار داشت: ما باید تصمیمات سخت و شجاعانه بگیریم اگر تصمیم نگیریم همه چیز در خدمت به مردم زیر سوال می‌رود.

آقای قالیباف گفت: هر تصمیم عادلانه و عاقلانه ما که حتماً تصمیم انقلابی هم هست هر هزینه‌ای داشته باشد مردم می‌دهند، اما مطمئن هستند که این تصمیم در طراحی و اجرا درست است؛ امروز طرح‌های خوبی در کشور هست، اما در اجرا قربانی شده، آن هم دلیل دارد که جایش اینجا نیست.

بودجه ۱۴۰۱ بر اساس نقشه راه برنامه هفتم توسعه باشد 

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نگاه ما به بودجه سال ۱۴۰۱، باید همانند نگاه به برنامه هفتم توسعه باشد.

آقای قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنانش در نشست مشترک مجلس و دولت، با اشاره به اینکه کسی از ما نخواهد پذیرفت که ما چه سیاست و رویکرد و تصمیمی برای برنامه هفتم داریم، گفت: امروز می‌گویم این جمعی که اکنون در این جا نشستیم، هیچ فهم مشترکی از برنامه هفتم توسعه نداریم، اشتباه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ما باید بودجه سال ۱۴۰۱ را با یک نقشه راهی که در برنامه هفتم وجود دارد، تنظیم کنیم.

وی گفت: نکته دوم اینکه در کنار این فهم مشترک به این نکته توجه داشته باشیم که مشکلات کشور زیاد است و ما امروز می‌توانیم ۱۰۰ مشکل را لیست کنیم.

آقای قالیباف با اشاره به اینکه هم اکنون سه مشکل وجود دارد و ما باید بر روی آن متمرکز شویم و فعلا به چیز دیگری فکر نکنیم تصریح کرد: اقتصاد، آب و جمعیت سه چالش بزرگ ماست.

رئیس مجلس گفت: زمانی که حرف از جمعیت زده می‌شود منظورمن موالی، مهاجرت و اختلاف طبقاتی است.

وی افزود: زمانی که حرف از اقتصاد می‌زنم، شاید ده‌ها چالش اقتصادی را پیشروی خودمان باز کنیم، من به عنوان یک خدمتگزار که بیش از ۴۰ سال استخوان‌های خود را در کار‌های اجرایی خرد کرده ام، عرض می‌کنم امروز ما در کشور ده‌ها میلیارد دلار ظرفیت‌هایی داریم که، چون تصمیم شجاعانه و عاقلانه نمی‌گیریم، این‌ها را از دست می‌دهیم.

آقای قالیباف با اشاره به اینکه فرصت‌های بزرگ تبدیل به تهدید‌های بزرگ برای ما خواهد شد و ناترازی در ساختار بودجه از جا‌هایی است که این تهدید‌ها در آن وجود دارد گفت: همه باید متعهد باشیم و هیچ معنی ندارد که ۹ هزار ردیف برنامه‌ای داشته باشیم، این به معنای حمل کردن همه ظرفیت کشور است.

رئیس مجلس افزود:​ امروز باید شجاعانه تصمیم بگیریم و مجلس باید خود پیش قراول این موضوع باشد.

وی اضافه کردن بار اضافی به بانک‌ها را از دیگر تهدیدات دانست و گفت: بانک مرکزی و مجموعه دولت و مجلس باید جلوی خلق پول را که در بانک‌ها و مخصوصا در بانک‌های خصوصی است و هر روز کشور را به سمت مشکلات و تورم و گرانی سوق می‌دهند، بگیرند.

آقای قالیباف افزود: ​نه تنها در سطح سران، نه در سطح مجلس و نه در هیچ کمیسیونی، باید در مقابل تصمیمی که منجر به خلق پول شود، متحد شویم.

رئیس مجلس همچنین گفت: در حوزه انفال نیز امروز ده‌ها میلیارد دلار فقط در حوزه معادن و کانی‌های فلزی و در بخش انرژی داریم که در حقیقت اموال مردم است و به بدترین شکل ممکن از بین می‌رود، ما باید محکم بایستیم و جلوی این موارد را بگیریم.

وی افزود: هیچ معنی ندارد که در حوزه صنایعی که در این بخش وجود دارد، سهم مردم و سهم دولت کمتر از پنج، شش درصد باشد. شرکت‌ها سود نشان می‌دهند، اما این امکان به کجا می‌رود؟